Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-117/07
z 14 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-117/07
Data
2007.09.14



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Czy Spółka może stosować stawkę 0% na podstawie § 7 a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za nieprawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca, legitymująca się numerem identyfikacji podatkowej dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, dokonuje na rzecz kontrahenta francuskiego, który jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Francji, dostaw sztucznej skóry. Umowa z kontrahentem francuskim przewiduje, że Podatnik dostarczy swoje wyroby (sztuczną skórę) bezpośrednio do zakładu innej, polskiej firmy na terytorium kraju, z których zostaną wykonane meble wypoczynkowe. Meble wypoczynkowe polska firma dostarczy do kontrahenta we Francji. Dokumentując powyższe zdarzenie gospodarcze, Spółka wystawia fakturę za sztuczną skórę na kontrahenta francuskiego, a zapłata dokonywana jest również przez firmę francuską. W wystawianej fakturze Wnioskująca stosuje stawkę podstawową podatku od towarów i usług 22%.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Spółka zwróciła się z zapytaniem:

- czy Spółka może stosować stawkę 0% na podstawie § 7 a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?

W ocenie Wnioskującej, dokonując dostawy na rzecz kontrahenta francuskiego, nie będzie spełniać Ona warunków zastosowania stawki podatku w wysokości 0 %, w myśl przepisów § 7 a przywołanego rozporządzenia, ponieważ zdaniem Spółki, stawkę podatku od towarów i usług 0% można stosować wówczas (przy spełnieniu warunków określonych w § 7 a ust. 2 rozporządzenia), gdy na dostarczanych towarach są wykonywane usługi. Natomiast, w ocenie Spółki, towar (sztuczna skóra) zostaje całkowicie zużyty do wyprodukowania mebli tapicerowanych. Podatnik podnosi, iż na dostarczanych towarach nie są wykonywane usługi, lecz dostarczane towary same zostają zużyte. Wnioskująca stoi więc na stanowisku, iż w przedmiotowej sytuacji należy zastosować podstawową stawkę podatku VAT 22%.

Ustosunkowując się do przedstawionej we wniosku kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie zaś z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Natomiast, w myśl regulacji art. 28 ust. 7 wskazywanej ustawy, w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c) i d), świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Jednocześnie, w myśl ust. 8 tegoż artykułu, w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 16 ww. ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia, może obniżać stawki podatku do wysokości 0 %, 3 % lub 7 % dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług albo dla części tych dostaw lub części świadczenia usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek, uwzględniając:

1) specyfikę obrotu niektórymi towarami i świadczenia niektórych usług;

2) przebieg realizacji budżetu państwa;

3) przepisy Wspólnoty Europejskiej.

Stosownie do § 7 a ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się do towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Zgodnie zaś z § 7 ust. 2 ww. rozporządzenia, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że podatnik dokonujący dostawy towarów:

1) jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE i w zgłoszeniu rejestracyjnym zgłosił, że zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów;

2) przekaże, nabyte przez podatnika podatku od wartości dodanej, towary podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy;

3) wykaże w deklaracji podatkowej oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów, tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;

4) otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w banku krajowym w terminie 60 dni od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego;

5) posiada dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że możliwe jest zastosowanie 0% stawki podatku VAT dla dostawy towarów dokonywanej na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej, które to towary przed dokonaniem ich ostatecznego wywozu, są poddawane w Polsce usługom na ruchomym majątku rzeczowym. Świadczenie usług na ruchomym majątku rzeczowym nie zostało zdefiniowane na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Przez ruchomy majątek rzeczowy należy rozumieć towary niebędące nieruchomościami oraz budowlami trwale związanymi z gruntem. Zdaniem tut. organu podatkowego usługi na ruchomym majątku rzeczowym obejmują wszelkie usługi wykonywane przez podatnika, w wyniku których następuje wytworzenie nowego produktu z powierzonych materiałów, jego przerobienie lub ulepszenie, przy czym podatnik świadczący usługę nie jest właścicielem powierzonego ani towaru wytworzonego, przerobionego lub ulepszonego. Przy wykonaniu usług na majątku ruchomym podatnik świadczący usługę może angażować część swoich towarów, w wyniku czego towar poddany takim czynnościom jest łączony z towarem należącym do zleceniobiorcy.

Mając na uwadze przywołane regulacje oraz stan faktyczny opisany we wniosku stwierdzić należy, iż w przypadku gdy Podatnik sprzedaje towary francuskiemu kontrahentowi, będącemu zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej, który to towar przekazuje następnie innej polskiej firmie w celu wytworzenia nowego produktu bądź jego przerobu, czynność tę kwalifikujemy jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Posiadanie przez Wnioskującą numeru identyfikacyjnego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT UE), a także otrzymanie zapłaty na rachunek bankowy w banku krajowym w terminie 60 dni od dnia wydania towaru oraz posiadanie dokumentów, z których wynika, że towary te przekazał On podmiotowi polskiemu, który wykonał usługi na rzeczowym majątku ruchomym, które zostaną po wykonaniu tychże usług wywiezione z terytorium kraju, spełnia przesłanki do zastosowania przez Spółkę obniżonej do wysokości 0% stawki podatku od towarów i usług, zgodnie z § 7 a ww. rozporządzenia.

Uwzględniając powyższe, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu postanowił jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj