Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF2/415-41/161/07/AZ
z 6 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF2/415-41/161/07/AZ
Data
2007.07.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
najem
osoba samotnie wychowująca dzieci
przychody z innych źródeł
rozliczenie roczne
ryczałty


Pytanie podatnika
Czy wybierając jako formę opodatkowania przychodów z tytułu najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnczka będzie miała nadal prawo do rozliczania się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.04.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu 17.04.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 6 ust. 4 w związku z art. 6 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.04.2007r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kwestii ustalenia, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do opodatkowania dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, w sytuacji osiągania przychodów z tytułu najmu opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest matką dwojga małoletnich dzieci, które po ojcu odziedziczyły gospodarstwo sadownicze tj. sad, przechowalnie jabłek i maszyny rolnicze. Strona, jako opiekun prawny dzieci, zamierza wydzierżawić powyższe gospodarstwo. Obecnie Wnioskodawca znalazł już osobę chętną do jego dzierżawienia i ustalił wstępnie kwotę opłaty na około 2.000 zł miesięcznie.

W oparciu o przedstawioną sytuację, Strona zwróciła się z zapytaniem, czy wybierając jako formę opodatkowania przychodów z tytułu najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, będzie miała nadal prawo do rozliczania się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci ?

Zdaniem Wnioskodawcy, wybranie formy opodatkowania przychodów z tytułu najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie stanowi przesłanki uniemożliwiającej rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych według zasad przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

1. dzieci małoletnie,

2. dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,

3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach – Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku

- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Stosownie do zapisu art. 6 ust. 8 powołanej ustawy, preferencyjny sposób opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci nie znajduje zastosowania w sytuacji, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006r. o podatku tonażowym.

Z kolei w myśl art. 6 ust. 9 w/w ustawy, zasada wyrażona w art. 6 ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (tj. osób fizycznych osiągających przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej), niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c, albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z dnia 24 sierpnia 2006r. o podatku tonażowym.

Mając na uwadze przytoczone uregulowania prawne oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdują zastosowania przepisy art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem możliwości opodatkowania w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci pozbawione zostały jedynie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu. W konsekwencji oznacza to, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie występują przesłanki uniemożliwiające preferencyjny sposób opodatkowania dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 w/w ustawy.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj