Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/177/07/AG
z 30 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/177/07/AG
Data
2007.08.30



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
kodeks spółek handlowych
niewypłacone dywidendy
świadczenie nieodpłatne
uchwała wspólników
zyski


Pytanie podatnika
dotyczy ustalenia, czy w przypadku braku uchwały dotyczącej podziału dla wspólników wypracowanego zysku Spółka uzyska nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia, czy w przypadku braku uchwały dotyczącej podziału dla wspólników wypracowanego zysku Spółka uzyska nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 09.05.2007r. (data wpływu 11.06.2007r.), uzupełnionym na wezwanie tutejszego organu podatkowego pismem z dnia 19.06.2007r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia, czy w przypadku braku uchwały dotyczącej podziału dla wspólników wypracowanego zysku Spółka uzyska nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Zgromadzenie Wspólników nie doszło do porozumienia w sprawie podziału wypracowanego za 2005r. zysku.
Z umowy Spółki (§ 11 pkt 10 umowy) wynika, iż "Przez rozporządzanie czystym zyskiem, o którym mowa w ust. 1 rozumie się także możliwość pozostawienia w Spółce całości lub części zysku i nie wypłacenia go Wspólnikom, przy czym uchwała Zgromadzenia Wspólników wymaga w takim przypadku większości 3/4 głosów". W głosowaniu nad uchwałą dotyczącą przeznaczenia zysku na kapitał zapasowy nie uzyskano wymaganej większości głosów: 52% za przyjęciem uchwały, 48% przeciw przyjęciu. W głosowaniu nad uchwałą o przeznaczeniu części zysku (10%) na dywidendy dla Wspólników oraz pozostałej części na kapitał zapasowy również nie uzyskano wymaganej większości głosów: 48% głosów za przyjęciem uchwały, 52% przeciw przyjęciu.
W związku z powyższym powstała wątpliwość, czy pozostawiając cały zysk w Spółce, Spółka uzyskała nieodpłatne świadczenie. Zdaniem wnioskodawcy w przypadku niepodzielonego zysku (brak uchwały wspólników) Spółka nie uzyska nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z obowiązującym od dnia 01.01.2001r. art. 191 ustawy Kodeks spółek handlowych wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Wynika z tego, że przed podjęciem uchwały o przeznaczeniu zysku do podziału pomiędzy wspólników, wspólnicy nie nabywają prawa do dywidendy, a w konsekwencji nie można w takim przypadku uznać, że spółka uzyskała nieodpłatne świadczenie w postaci prawa do nieodpłatnego korzystania z "cudzego" kapitału.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że ustawa z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wiąże obowiązek podatkowy z osiągnięciem dochodu - bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód został osiągnięty, o czym stanowi art. 7 ustawy.
Źródła przychodów, wśród których wymienione zostały m.in. "nieodpłatne świadczenia", wymienione zostały w art. 12 ust. 1-3 w/w ustawy. I tak zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy nieodpłatnym świadczeniem są wszystkie takie zdarzenia prawne i gospodarcze związane z działalnością osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne - nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu- przysporzenie w majątku tej osoby mające konkretny wymiar finansowy.
W niniejszej sprawie kwestią wymagająca rozstrzygnięcia jest to, czy tzw. zatrzymanie zysku w Spółce spowodowało powstanie przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy. Wskazać należy, że pojęciem zatrzymania zysku w spółce zwyczajowo obejmuje się dwa węższe zagadnienia:
1. pozostawienie zysku netto w spółce zamiast przeznaczenia go na dywidendy dla wspólników (zatrzymanie zysku netto w spółce), przy czym, można dodatkowo wyróżnić dwojakiego rodzaju sytuacje, tj:
* niepodejmowanie uchwały o podziale zysku w ogóle (czego konsekwencją jest wykazywanie w bilansie niepodzielonego zysku z lat poprzednich),
* wyraźne (poprzez uchwałę) przeznaczanie zysku na odpowiednie fundusze spółki.
2. niewypłacanie tego zysku wspólnikom już po jego przeznaczeniu na dywidendy (czyli w istocie zatrzymanie dywidend).

Zasadnicze znaczenie dla stwierdzenia, czy Spółka uzyska w wyniku zatrzymania zysku nieodpłatne świadczenie mają przepisy ustawy z dnia 15.09.2000r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037).W art. 191 w/w Kodeksu określone zostały zasady dotyczące podziału zysku. Zgodnie z § 1 tego artykułu wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, z uwzględnieniem przepisu art. 195 § 1.
Roszczenie wspólników spółek kapitałowych o wypłatę dywidendy powstaje z chwilą podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników/walnego zgromadzenia o przeznaczeniu czystego zysku, wypracowanego przez spółkę do podziału między wspólników. Z tą też chwilą powstaje stosunek zobowiązaniowy, w którym spółka jest dłużnikiem, wspólnicy wierzycielami, a świadczenie spółki polega na wypłacie wspólnikom odpowiedniej kwoty środków pieniężnych.
Taki sposób uregulowania prawa wspólników do dywidendy oznacza, że prawo do dywidendy powstaje dopiero po podjęciu uchwały zgromadzenia wspólników o przeznaczeniu zysku do podziału, co w dalszej konsekwencji oznacza, iż do tego czasu zysk może być w spółce legalnie zatrzymany. Jednocześnie jednak zauważyć należy, że zgodnie z art. 192 § 2 w/w Kodeksu spółek handlowych, odmienny sposób podziału zysku może wynikać z umowy spółki, z uwzględnieniem przepisów art. 192-197.
Zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18.11.2002r. (FPS 9/02, Mon. Pod. 2003, Nr 1, s. 29), nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) jest zarówno przeznaczenie zysku lub części zysku na określone fundusze w drodze uchwały zgromadzenia wspólników w sytuacji, gdy umowa spółki nie przewiduje wyłączenia zysku lub części zysku od podziału, jak i niewypłacenie wspólnikom dywidendy niezwłocznie po podjęciu uchwały przez zgromadzenie wspólników w tym zakresie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Umowa Spółki zawiera postanowienia, zgodnie z którymi "Przez rozporządzanie czystym zyskiem, o którym mowa w ust. 1 rozumie się także możliwość pozostawienia w Spółce całości lub części zysku i nie wypłacenia go Wspólnikom, przy czym uchwała Zgromadzenia Wspólników wymaga w takim przypadku większości 3/4 głosów".
Uwzględniając postanowienia art. 191 § 2 w/w Kodeksu spółek handlowych, należy zauważyć, że umowa Spółki może również zawierać postanowienia dotyczące terminu wypłaty dywidendy. Najczęściej jednak termin ten wynika z podejmowanej uchwały o wypłacie dywidendy. Gdyby jednak termin nie został określony ani w uchwale, ani w umowie Spółki, przyjmuje się, że dywidenda płatna jest natychmiast po podjęciu uchwały.
W opinii tutejszego organu podatkowego, w związku z tym, że Zgromadzenie Wspólników w głosowaniu dotyczącym przeznaczenia zysku na kapitał zapasowy, jak i w głosowaniu nad uchwałą o przeznaczeniu części zysku (10%) na dywidendy dla Wspólników oraz pozostałej części na kapitał zapasowy, nie podjęło stosownej uchwały - przy uwzględnieniu postanowień art. 191 w/w Kodeksu spółek handlowych - Spółka nie uzyskała świadczenia nieodpłatnego w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 09 maja 2007r. - jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj