Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-78/07-4/AG
z 28 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-78/07-4/AG
Data
2007.09.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
integracja pracowników
koszty uzyskania przychodów
wydatki na rzecz pracowników


Istota interpretacji
Czy wydatki poniesione na obsługę imprezy integracyjnej stanowią koszty uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 235 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 13.08.2007 r. (data wpływu 16.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację imprezy integracyjnej dla pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.08.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację imprezy integracyjnej dla pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatniczka jest właścicielką firmy, której działalność gospodarcza prowadzona jest poprzez trzy oddziały znajdujące się w Ł., P., K. W celu skonsolidowania i zgrania wszystkich oddziałów firmy podatniczka zorganizowała imprezę integracyjną wspólną dla pracowników wszystkich oddziałów. Przedstawiony stan faktyczny został uzupełniony pismem z dnia 24.09.2007 r. (data wpływu 26.09.2007 r.) w którym doprecyzowano, iż wydatki poniesione na obsługę imprezy integracyjnej i związaną z nią usługą hotelowo-gastronomiczną finansowane były ze środków obrotowych firmy. Działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydatki poniesione na obsługę imprezy integracyjnej stanowią koszty uzyskania przychodów...

Zdaniem wnioskodawcy istnieje związek pomiędzy spotkaniami integracyjnymi dla pracowników, a zyskiem w postaci skonsolidowanego i zgranego zespołu. Efektem takich spotkań jest wzrost wydajności pracy i w konsekwencji przychodów. Poprzez spotkanie integracyjne realizowany jest cel, który polega na zwiększeniu otwartości i zaufania w zespole, motywacji do pracy, lojalności i zaangażowania, przełamywania barier w komunikacji i doskonalenie współpracy między pracownikami. Dla prawidłowego funkcjonowania firmy niezwykle istotne jest, aby pracownicy komunikowali się ze sobą, mieli do siebie zaufanie, mogli na sobie polegać i pomagać sobie. Dzięki spotkaniu integracyjnemu wszyscy pracownicy poszczególnych oddziałów firmy mogli poznać się osobiście, ponieważ dotąd komunikowali się głównie telefonicznie lub poprzez Internet. Zdaniem wnioskodawcy poniesione koszty na organizację spotkania integracyjnego dla pracowników zwrócą się poprzez umocnienie więzi pomiędzy pracownikami, którzy będą z pożytkiem dla firmy wykorzystywali swój potencjał. Przyczyni się to do wzrostu przychodów firmy. W ocenie wnioskodawcy wydatki na organizację imprezy integracyjnej organizowanej dla pracowników nie są zaliczane do kosztów reprezentacji, wobec czego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Generalnie można przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów oparta jest na swoistej klauzuli generalnej, zgodnie z którą podatnik ma możliwość odliczania dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Kosztami uzyskania przychodu są także tzw. koszty pracownicze, obejmujące przede wszystkim: wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety, wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników, jak również wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowania pracowników z pracodawcą (podatnikiem ), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy. W konsekwencji wydatki te związane są z pozarolniczą działalnością gospodarczą, gdyż mają bezpośredni wpływ na wyniki pracy, a tym na osiągane przychody z działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, iż wydatki związane z imprezą integracyjną dla pracowników nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż wydatek poniesiony na organizację imprezy integracyjnej dla pracowników sfinansowany został ze środków obrotowych firmy.

Zatem, w przedmiotowej sprawie wydatek ten stanowi koszt uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj