Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP1-443-10/07
z 6 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443-10/07
Data
2007.08.06


Referencje


Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczanie podatku naliczonego
paliwo
wynajem samochodów


Pytanie podatnika
Czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości przy nabyciu samochodów służących do wynajmu oraz nabyciu paliwa do tych samochodów.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17 maja 2007 r. (wpływ do organu podatkowego 18 maja 2007 r.), w zakresie zastosowania prawa podatkowego postanawiam uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2007 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek Pani w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zamierza Pani rozszerzyć działalność gospodarczą o wynajem samochodów osobowych typu "minibus" lub "VAN" homologowanych do przewozu 7-9 osób. Samochody będą wynajmowane osobom fizycznym, przedsiębiorcom, osobom prywatnym i innym zainteresowanym jednostkom czy organizacjom. Wynajęcie pojazdu dokumentowane będzie umową najmu, na żądanie najmującego wystawiana będzie faktura VAT.

Usługa najmu pojazdów skalkulowana będzie w taki sposób, że cena obejmować będzie również paliwo, co oznacza, że na wynajmującym ciążyć będzie obowiązek wydania samochodu z pełnym zbiornikiem paliwa. Klient, w razie konieczności, będzie miał obowiązek tankowania pojazdu na rzecz właściciela pojazdu, czyli Pani. Usługa najmu może obejmować wynajem samochodu na godziny lub na okresy jedno i wielodniowe.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego zwróciła się Pani z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości przy nabyciu samochodów służących do wynajmu oraz nabyciu paliwa do tych samochodów.

W Pani opinii ma Pani prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego zawartego fakturach dotyczących nabycia pojazdów służących do wynajmu lub w poszczególnych kolejnych fakturach leasingowych oraz fakturach dotyczących nabycia paliw do ww. samochodów.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego, biorąc pod uwagę zaprezentowane stanowisko dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego, organ podatkowy informuje.

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póżn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 3 - 7, m. in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Jak wynika z powyższego prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego - oprócz wskazanego w art. 86 ust. 1 warunku powiązania nabywanych towarów z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest uzależnione również od przepisów art. 86 ust. 3 - 7.

W myśl art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Ustawodawca w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b zastrzegł jednak, że cytowany powyżej przepis nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych prze podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Z treści cytowanego przepisu jednoznacznie wynika, że dotyczy wyłącznie samochodów osobowych i innych pojazdów, o których mowa w art. 86 ust. 3. Ponieważ przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy samochodów osobowych przeznaczonych wyłącznie do ich odpłatnego wynajmowania przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, zatem przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 nie znajduje zastosowania w opisywanej sytuacji.

Zatem, mając na uwadze powyższe przepisy oraz po przeanalizowaniu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy stoi na stanowisku, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych przeznaczonych wyłącznie do oddania ich w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze na okres nie krótszy niż 6 miesięcy, przysługuje Pani prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT związanych z nabyciem przedmiotowych samochodów.

Tym samym przysługuje Pani również prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących nabycie paliwa do samochodów osobowych oddanych (przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy) w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i jest ona zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi. Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla podatnika wiążąca. Wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia, o czym stanowi art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj