Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/ZB/P-77/BO
z 4 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/ZB/P-77/BO
Data
2007.09.04



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
O restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców


Słowa kluczowe
meble
zwrot wydatków związanych z budownictwem


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości zwrotu podatku od towarów i usług zgodnie z ustawą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w związku z zakupem mebli z fabryki udokumentowanych fakturą VAT.


P o s t a n o w i e n i e

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn.zm./ oraz art.4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw /Dz.U.Nr 217, poz.1590/, po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 29.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącego zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer

postanawia

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 29.06.2007r /data wpływu 03.07.2007/, uzupełnionym w dniu 03.08.2007r. zwróciliście się Państwo o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Stosownie do przepisów art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn.zm./ naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego naczelnika urzędu, zgodnie z art.14a § 2 w/w ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z opisanego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona ma zamiar zawrzeć umowę z firmą F. na wyprodukowanie mebli - elementów do stałej zabudowy przedpokoju, w skład czego wejdą fronty drzwiowe oraz stałe elementy zabudowy z forniru drewnianego - dębu i zamontowanie ich w lokalu mieszkalnym, będącego jej własnością.W związku z powyższym Strona zwraca się z pytaniem, czy istnieje możliwość zwrotu podatku od towarów i usług od zakupionych w firmie F. mebli, udokumentowanych fakturą VAT, na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym /Dz.U. Z 2005r. Nr 177, poz.1468/.

Zdaniem Strony, ma prawo do zwrotu części wydatków tj. 15% VAT wyrażonego w fakturze w związku z w/w zakupem, nie ma natomiast prawa do dokonania odliczenia z tytułu zakupu usługi montażu, „od tzw. ekipy montażowej”.

Dokonując analizy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer postanawia udzielić interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W myśl art.3 ust.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym /Dz.U, Nr 177, poz.1468 z późn.zm./, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, w związku z:budową budynku mieszkalnegonadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudowę budynku mieszkalnego jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisachremontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.Zgodnie z art.3 ust.1, 2, 3 i 4 w/w ustawy zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami VAT, wystawionymi dla osoby fizycznej w okresie od dnia 01.05.2004r do dnia 31.12.2007r. i dotyczy materiałów budowlanych, które do dnia 30.04.2004r. opodatkowane były stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01.05.2004r. są opodatkowane stawką 22% - ich wykaz zawiera załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005r. /Dz.Urzędowy Ministra Transportu i Budownictwa z 2006r. Nr 1, poz.1/.Nie wszystkie wydatki są objęte częściowym zwrotem podatku VAT. Załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005r. zawiera szczegółowy wykaz materiałów budowlanych, które do dnia 30.04.2004r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 01.05.2004r. są opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 22%.Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że katalog materiałów budowlanych nie obejmuje mebli, frontów drzwiowych oraz stałych elementów zabudowy z forniru drewnianego – dębu, jak również usługi montażu mebli. Zarówno meble jak i usługi montażu mebli opodatkowane były przed dniem 01.05.2004r. stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Stronę we wniosku o prawie do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup mebli /frontów drzwiowych oraz stałych elementów zabudowy z forniru drewnianego – dębu/ jest nieprawidłowe, natomiast stanowisko Strony o braku prawa do zwrotu części wydatków poniesionych na usługę montażu mebli jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj