Interpretacja Urzędu Celnego w Pruszkowie
445000-PA-9104-18/07/55/KN
z 4 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
445000-PA-9104-18/07/55/KN
Data
2007.09.04



Autor
Urząd Celny w Pruszkowie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Słowa kluczowe
akcyza
faktura VAT
nabycie wewnątrzwspólnotowe
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy sprzedawca samochodu używanego nabywanego z krajów Unii Europejskiej w celu jego dalszej odsprzedaży przed pierwszą rejestracją, rozliczającego się na zasadzie szczególnego opodatkowania „VAT marża” jest obowiązany do wykazania na wystawionej fakturze „VAT marża” oprócz całkowitej kwoty należnej od nabywcy, kwoty akcyzy od dokonywanej odsprzedaży samochodu osobowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 219 w związku z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007 r., art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590),, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.05.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (data wpływu do Urzędu Celnego w Pruszkowie 05.06.2007 r.), Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie

postanawia uznać stanowisko podatnika w przedstawionym wniosku za

nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 05.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Celnego w Pruszkowie wpłynął wniosek Pana XXX (zwanego dalej wnioskodawcą), w sprawie udzielenia w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z wniosku wynika stan faktyczny:

Wnioskodawca w chwili obecnej nie prowadzi działalności związanej z nabyciem aut z Unii Europejskiej. Mając na uwadze możliwość otwarcia firmy o wskazanym profilu oraz napotykając na wiele rozbieżności w podawanych interpretacjach, Wnioskodawca chce rozwiać wątpliwości co do wskazanych we wniosku kwestii.

Opisana we wniosku sytuacja ma zatem charakter teoretyczny.

Przedstawione we wniosku pytanie Strony jest następujące:

„Czy sprzedawca samochodu używanego importowanego z krajów Unii Europejskiej w celu jego dalszej odsprzedaży przed pierwszą rejestracją, rozliczającego się na zasadzie szczególnej opodatkowania „VAT marża” jest obowiązany do wykazania na wystawionej fakturze „VAT marża” oprócz całkowitej kwoty należnej od nabywcy, kwoty akcyzy od dokonywanej odsprzedaży samochodu osobowego?”

Stanowisko Spółki:

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), sprzedawca samochodu używanego importowanego z krajów Unii Europejskiej w celu jego dalszej odsprzedaży przed pierwszą rejestracją, rozliczającego się na zasadzie szczególnej opodatkowania „VAT marża” nie jest obowiązany do wykazania na wystawionej fakturze kwoty akcyzy od dokonywanej odsprzedaży samochodu osobowego. Faktura „VAT marża” zawiera całą kwotę należną, którą ma otrzymać sprzedawca od nabywcy bez wyszczególnienia części składowych składających się na ogólną kwotę widniejącą na fakturze.

Natomiast zgodnie z art. 82 ust. 4 ww. ustawy sprzedający powinien przekazać nabywcy potwierdzenie zapłaty akcyzy na terytorium kraju.

Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wyjaśnia, iż przemieszczanie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju zostało określone w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) jako nabycie wewnątrzwspólnotowe, natomiast import zgodnie z art. 2 pkt 9 ww. ustawy zdefiniowany został jako przywóz wyrobów akcyzowych z terytoriów państw trzecich na terytorium kraju.

Mając zatem na uwadze, iż intencją Strony było uzyskanie odpowiedzi na zapytanie w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym a nie importem, Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie wyjaśnia co następuje.

Pojęcie ceny zdefiniowane zostało w ustawie z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050 z późn. zm.) i zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 - oznacza wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

Stosownie do art. 80 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) w przypadku sprzedaży obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu.

W myśl art. 82 ust. 1 powyższej ustawy, sprzedający jest obowiązany do wykazania na wystawionej fakturze kwoty akcyzy od dokonywanej odsprzedaży samochodu osobowego.

Jednocześnie zgodnie z art. 2 pkt 18 ustawy o podatku akcyzowym pod pojęciem faktura należy rozumieć - dokument w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Reasumując, sprzedawca samochodu używanego nabytego w kraju Unii Europejskiej w celu jego dalszej odsprzedaży przed pierwszą rejestracją, rozliczającego się na zasadzie szczególnej opodatkowania „VAT marża” jest obowiązany do wykazania na wystawionej fakturze „VAT marża” oprócz całkowitej kwoty należnej od nabywcy, kwoty akcyzy od dokonywanej odsprzedaży samochodu osobowego.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu datowania postanowienia. Interpretacja jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Powyższa „interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika” nie jest „interpretacją przepisów prawa podatkowego (interpretacją indywidualną)”, o której mowa w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2007 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj