Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US.1431.PP/423-1559/07/BP
z 31 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.1431.PP/423-1559/07/BP
Data
2007.08.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
dotacja celowa
przychód
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy kwota dotacji przeznaczona przez Wnioskodawcę na wpłaty na PFRON nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ( nie będzie zwiększała podstawy opodatkowania ogólnego dochodu Wnioskodawcy – tj. z uwzględnieniem dochodu z działalności gospodarczej), jako że przychód z dotacji jest zwolniony od podatku , czy też w związku z tym ,że wydatki na PFRON nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, należy o ich wartość zwiększyć wartość dochodu podlegającego opodatkowaniu,nawet jeżeli wydatki te są opłacane z budżetu Państwa?


P O S T A N O W I E N I E

Działając zgodnie z art.216 oraz art.14a §1 i 4 ustawy z dn. 29.08.97r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r.nr 8 poz.60 z póź zm./, po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 26.06.2007r. /data wpływu 26.06.2007r./ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bemowo postanawia uznać, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem złożonym w dniu 26.06.2007r. do tutejszego organu podatkowego firma X zwróciła się w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa.Zapytanie podatnika brzmi:Czy kwota dotacji przeznaczona przez Wnioskodawcę na wpłaty na PFRON nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ( nie będzie zwiększała podstawy opodatkowania ogólnego dochodu Wnioskodawcy – tj. z uwzględnieniem dochodu z działalności gospodarczej), jako że przychód z dotacji jest zwolniony od podatku , czy też w związku z tym ,że wydatki na PFRON nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, należy o ich wartość zwiększyć wartość dochodu podlegającego opodatkowaniu,nawet jeżeli wydatki te są opłacane z budżetu Państwa?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik jako jednostka doradztwa rolniczego prowadzi samodzielną gospodarkę finansową w ramach środków pochodzących :1/ z dotacji budżetowych2/ z przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej,3/ z przychodów z innych źródeł.Spółka otrzymuje z budżetu państwa dotacje podmiotowe na wykonanie zadań z zakresu doradztwa , w tym na wynagrodzenia dla pracowników i utrzymanie jednostek. Z wyżej wymienionych dotacji wnioskodawca dokonuje wpłaty na PFRON stosownie do ustawy z dnia 27.08.1997r.o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, wydatków i kosztów z tych dotacji nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów, ale jednocześnie nie powiększa o nie swojego dochodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami uznaje stanowisko strony informując co następuje:

Na podstawie art. 17 ust.1 pkt 14 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. z 2000r. nr 54 poz.654 ze zm./ w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003r. wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach. Ustawodawca realizując tendencję wygaszania zwolnień podatkowych , w wyniku zmian systemowych większość z nich /między innymi cytowany wyżej pkt.14/ z dniem 01.01.2004r. wykreślił z ustawy podatkowej. Pomimo, iż w/w zwolnienie zostało formalnie wykreślone z ustawy , to przepisami przejściowymi art.5 ust.1 ustawy z dnia 12.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw /Dz.U. nr 202 poz.1957ze zm./ przedłużony został czas ich obowiązywania w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2003r. o jeden rok. W celu umożliwienia podatnikom dostosowania się do nowych warunków w wyniku zmiany w/w. art.5 przepisami art. 2 ustawy z dnia 18.11.2004r. /Dz.U. nr 254 poz.2533/ przedłużono niniejsze zwolnienie o kolejne 2 lata tj. do 31.12.2006r.Z dniem 01.01.2007r. na podstawie art. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. nr 217 poz. 1589/ ustawodawca dokonał zmian w w/w ustawie a w szczególności rozszerzył bezterminowo katalog zwolnień podatkowych , dodając miedzy innymi w art. 17 ust.1 pkt.47, którego treść jest identyczna jak treść obowiązującego do 31.12.2006r. art. 17 ust. 1 pkt.14.

Podsumowując powyższe, w dalszym ciągu otrzymane dotacje budżetowe oraz dotacje uzyskane od jednostek samorządu terytorialnego będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, a co się z tym wiąże , będą stanowiły dla wnioskodawcy przychód do celów podatkowych i jednocześnie w tej samej kwocie będą wykazywane jako dochody wolne od podatku.

Natomiast kwestię kosztów sfinansowanych z w/w dopłat reguluje art.16 ust.1 pkt 58 ustawy o pdop, który stanowi, iż nie uważa sie za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów /przychodów/ , o których mowa w art. 17 ust.1 pkt 14a,23,24,42,47,i 48 lub ze środków , o których mowa w art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 24.04.2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie /Dz.U. nr 96 poz.873 ze zm./.Jeżeli Spółka ma wyodrębnione ze wszystkich poniesionych kosztów uzyskania przychodów wydatki sfinansowane dotacją, to na podstawie przytoczonych przepisów dokonane wpłaty na PFRON nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodu.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj