Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sieradzu
US I/415/22/07/SŁ
z 10 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/415/22/07/SŁ
Data
2007.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Sieradzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
egzekucja z nieruchomości
komornik sądowy
obowiązek płatnika


Pytanie podatnika
Czy komornik sądowy jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochdowy w przypadku sprzedaży nieruchomości w drodze egzekucji prowadzonej pod nadzorem sądu, w postępowaniach wszczętych przed 5 lutym 2005r. - tj. przed nowelizacją art. 1035 kodeksu postepowania cywilnego ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23 maja 2007r. (wpływ do tut. organu 30.05.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w ww. wniosku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca jest komornikiem sądowym, na którym zgodnie z art. 42e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych świadczeń, określonych w art. 12 ustawy. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, komornik jest organem egzekucyjnym do chwili zamknięcia przetargu. Pozostałe czynności, w przypadku postępowań egzekucyjnych wszczętych przed 5 lutym 2005r. tj. przed wejściem w życie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego przejmuje sąd. Komornik na wezwanie sądu przedstawia akta egzekucyjne i to sąd sporządza plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości (złożonej przez nabywcę na koncie depozytu sądowego) pomiędzy poszczególnych wierzycieli egzekwujących oraz wierzycieli, których należności są zabezpieczone hipotecznie lub zastawem rejestrowym albo zabezpieczone przez wpisanie do innego rejestru, oraz inni zgodnie z art. 1036 kpc. Następnie po jego uprawomocnieniu sąd przesyła kwoty przypadające wg planu do wypłaty na rzecz wierzycieli, w tym także, jeżeli wierzycielem egzekwującym są pracownicy, należności za pracę.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, Komornik składa zapytanie, czy jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy w przypadku sprzedaży nieruchomości w drodze egzekucji prowadzonej pod nadzorem sądu, w postępowaniach wszczętych przed dniem 5 lutym 2005r. - tj. przed nowelizacją art. 1035 kodeksu postępowania cywilnego, gdy to sąd a nie komornik sporządza plan podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości oraz faktycznie dokonuje wypłaty sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości (w tym także świadczeń określonych w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zdaniem Strony, w przypadku postępowań wszczętych przed 5 lutym 2005r. komornik nie sporządza projektu planu podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości, nie ma więc możliwości wydzielenia z łącznej kwoty wynagrodzeń przypadających dla poszczególnych wierzycieli zaliczki na podatek dochodowy obliczonej zgodnie z art. 42e ww. ustawy. Komornik nie dokonuje faktycznej wypłaty pomiędzy poszczególnych wierzycieli, zgodnie ze sporządzonym przez sąd planem podziału, związku z czym nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa co następuje.

Zgodnie z art. 42e ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w przypadku gdy za płatnika o którym mowa w art. 31, wypłaty świadczeń określonych w art. 12 ustawy dokonuje komornik sądowy lub podmiot niebędący następcą prawnym płatnika, przejmujący jego zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, jest on obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy obliczonej według stawki 19%. Przy obliczaniu ww. zaliczki uwzględnia się:
- koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1,
- składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), potracone w danym miesiącu, zgodnie z odrębnymi przepisami.
Zaliczkę obliczoną w ww. sposób zmniejsza się o kwotę:
- o której mowa w art. 32 ust. 3
- składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w danym miesiącu zgodnie z odrębnymi przepisami, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2.

Podział sumy uzyskanej przez egzekucję z nieruchomości reguluje rozdział 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.). Na podstawie art. 1035 kpc, w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją ustawy (tj. przed 5 lutym 2005r.) plan podziału sporządza sąd niezwłocznie po uprawomocnieniu sie postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości. Z art. 1036 wynika, iż w podziale oprócz wierzyciela egzekwującego uczestniczą: wierzyciele składający tytuł wykonawczy z dowodem doręczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty oraz wierzyciele, którzy uzyskali zabezpieczenie powództwa, jeżeli zgłosili sie najpóźniej w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości, osoby, które przed zajęciem nieruchomości nabyły na niej prawa stwierdzone w opisie i oszacowaniu lub zgłoszone i udowodnione najpóźniej w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przybiciu, pracownicy co do stwierdzonych dokumentem należności za pracę, jeżeli zgłosili swe roszczenia przed sporządzeniem planu podziału.

W myśl ww. przepisów rolą komornika nie jest planowanie podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości. Komornik jest organem egzekucyjnym do chwili zamknięcia przetargu i na wezwanie sądu akta egzekucyjne przedstawia sądowi, który sporządza plan podziału. Po uprawomocnieniu planu podziału sąd przesyła kwoty do wypłaty na rzecz wierzycieli.

Z powyższego wynika, iż w przedstawionym stanie faktycznym Komornik nie dokonuje czynności wymienionych w art. 42e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym należy uznać, iż nie ciążą na nim obowiązki płatnika.
Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko wnioskodawcy uznaje się za właściwe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj