Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
SD/415-56/07
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SD/415-56/07
Data
2007.09.24



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
sprzedaż udziałów
udział w spółce jawnej


Pytanie podatnika
Czy odpłatne zbycie udziałów w spółce jawnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Tożsamy z
164517


W dniu 27.06.2007 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z jego treści wynika następujący stan faktyczny.

Podatnik będąc wspólnikiem spółki jawnej wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego dokonał w miesiącu maju 2007 r. sprzedaży posiadanych udziałów na rzecz innej osoby fizycznej.

Wnioskodawca, uzyskany przychód zamierza opodatkować zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychód z kapitałów pieniężnych, a uzyskany dochód ustalony zgodnie z art. 30b ust.2 pkt 4 ww. ustawy opodatkuje zgodnie z art. 30b ust. 1 podatkiem dochodowym wg stawki 19%.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 65 § 1-5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.) wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej powoduje obowiązek rozliczenia udziału kapitałowego wspólnika. Rozliczenie poprzedza ustalenie wartości udziału kapitałowego występującego wspólnika, poprzez sporządzenie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym. Ustalony w ten sposób udział powinien być wypłacony występującemu wspólnikowi w pieniądzu, zaś rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze (art. 65 § 3 Kodeksu spółek handlowych). Wypłacenie występującemu wspólnikowi wartości ustalonego udziału kapitałowego w pieniądzu, czy też w naturze stanowi dla niego przysporzenie majątkowe.

Zgodnie z art.9 ust.1 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21,52,52a i 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art.11 ust.1 wyżej cytowanej ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art.14 – 16, art.17 ust.1 pkt.6 i 9, art.19 i art.20 ust.3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie ma przepis art.21 ust.1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od opodatkowania są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej. Oznacza to, że zobowiązanie podatkowe obejmuje jedynie nadwyżkę ponad wspomniane kwoty.

Nadwyżka stanowić będzie przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego brzmieniem źródłami przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Wobec powyższego udział kapitałowy wypłacony Panu, w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej, będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako przychód z praw majątkowych, o których mowa w art.18 ww. ustawy, ale tylko powyżej wartości wniesionego do spółki wkładu.

Przepisy prawa cywilnego oraz prawa podatkowego nie definiują pojęcia prawa majątkowego. Ustawodawca w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jedynie w sposób przykładowy wymienia kilka rodzajów praw majątkowych. Zgodnie z tym przepisem za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Katalog zawarty w art. 18 nie jest katalogiem zamkniętym, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie „w szczególności”. Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy można zaliczyć także inne prawa nie wymienione w tym przepisie.

Prawa związane z udziałem wspólnika w spółce jawnej są prawami majątkowymi ponieważ ich treść stanowią odpowiednio określone przez Kodeks spółek handlowych prawa i obowiązki o charakterze zarówno majątkowym, jak i korporacyjnym.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż otrzymany przychód ze sprzedaży udziałów w spółce jawnej należy zaliczyć do źródła przychodów, o których mowa w art. 18, a opodatkowaniu będzie podlegała wartość wynagrodzenia (przychodu) otrzymana przez zbywcę, pomniejszona o poniesione ewentualne koszty jego uzyskania. Ustalony w ten sposób dochód łączy się z dochodami uzyskanymi z innych źródeł przychodów i wykazuje w zeznaniu rocznym składanym w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku, w którym uzyskano dochód – zgodnie z art. 45 ust.1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz w świetle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, że stanowisko wyrażone we wniosku w sprawie, której dotyczy zapytanie - jest nieprawidłowe.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 29.06.2007 r. i stanu prawnego z daty zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj