Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD1/415/24/07/TA
z 29 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD1/415/24/07/TA
Data
2007.08.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
certyfikat inwestycyjny
fundusz inwestycyjny
opodatkowanie dochodów kapitałowych


Pytanie podatnika
Czy u podatnika wystąpi przychód w momencie objęcia certyfikatów w zamian za wniesione akcje do zamkniętego funduszu inwestycyjnego, czy w momencie sprzedaży certyfikatów ?
2. czy w celu ustalenia dochodu do opodatkowania ze sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych należy przyjąć koszt nabycia certyfikatów w wysokości historycznego kosztu nabycia akcji wniesionych do funduszu w zamian za objęte certyfikaty inwestycyjne?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł- uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie konsekwencji podatkowych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu objęcia certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wniesienie akcji do zamkniętego funduszu inwestycyjnego; sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych oraz ustalenia kosztu nabycia certyfikatów w przypadku ich zbycia.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 28.06.2007r. Podatnik wystąpił w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej konsekwencji podatkowych z tytułu objęcia certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wniesienie akcji do zamkniętego funduszu inwestycyjnego i sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych a także sposobu ustalenia kosztu nabycia certyfikatów w przypadku ich zbycia.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że posiadając aktywa w postaci akcji i udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością Wnioskodawca zamierza wnieść akcje do zamkniętego funduszu inwestycyjnego w zamian za objęcie certyfikatów inwestycyjnych. W związku z przedstawionym stanem faktycznym, zwraca się z zapytaniem, czy objęcie certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wniesienie akcji powoduje powstanie przychodu dla Podatnika, czy przychód dla Podatnika powstanie w momencie sprzedaży tych certyfikatów inwestycyjnych oraz jak ustalić dla celów podatkowych koszt nabycia certyfikatów inwestycyjnych objętych za wniesione do funduszu akcje, następnie podlegających zbyciu ?

Zgodnie z oceną Strony :

1. nie wystąpi u Podatnika przychód z tytułu objęcia certyfikatów w zamian za wniesione akcje, przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych,

2. w celu ustalenia dochodu do opodatkowania ze sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych , Podatnik powinien przyjąć koszt nabycia certyfikatów w wysokości historycznego kosztu nabycia akcji wniesionych do funduszu w zamian za objęte certyfikaty inwestycyjne.

W uzasadnieniu swojego stanowiska wskazuje , że zgodnie z ustawą z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. z 2004r. Nr 146, poz. 1546 ze zm.), możliwe jest wniesienie do funduszu wpłat w postaci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu publicznego, a także w przypadkach wskazanych w ustawie, papierów wartościowych niedopuszczonych do publicznego obrotu i udziałów w spółkach z o.o. .

Zdaniem Wnioskodawcy , dokonywana na podstawie art. 28 ust.2 ww ustawy operacja wniesienia wpłaty do funduszu w formie papierów wartościowych lub udziałów spółek z o.o. :

- jest elementem transakcji nabycia certyfikatów inwestycyjnych,

- nie stanowi transakcji sprzedaży/kupna akcji,

- jak również nie mieści się w definicji aportu – będącego swoistą instytucją prawa handlowego, wnoszonego na pokrycie kapitału zakładowego spółki kapitałowej, który uprawnia wnoszącego do nabycia szeregu regulowanych kodeksem spółek handlowych uprawnień, a objęcie certyfikatów inwestycyjnych nie daje uczestnikowi funduszu uprawnień podobnych do powyższych.

W związku z powyższym, mając na uwadze, że objęcie certyfikatów inwestycyjnych za akcje stanowi czynność specyficzną, nieporównywalną do innych transakcji dopuszczonych zgodnie z przepisami prawa podatkowego uważa, że operacja taka jest dla Podatnika neutralna podatkowo, w konsekwencji czego Podatnik nie rozpoznaje przychodu w dacie objęcia certyfikatów w funduszu w zamian za wnoszone akcje. Przychód podatkowy powstanie natomiast w momencie sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych przez Podatnika.

W kwestii ustalenia kosztu nabycia certyfikatów inwestycyjnych objętych za wniesione do funduszu akcje, następnie podlegających zbyciu, wskazuje art.23 ust.1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wydatki na nabycie certyfikatów inwestycyjnych zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ustalania dochodu z odpłatnego ich zbycia.

Zdaniem Pytającego z uwagi na formę ich nabycia, koszt nabycia certyfikatów inwestycyjnych należy ustalić na podstawie wydatków faktycznie poniesionych na nabycie akcji wniesionych do funduszu, w zamian za objęte certyfikaty.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Stosownie do zapisu art. 28 ust.2 ustawy z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych ( Dz.U. z 2004r. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.) w przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego, dokonywanych w innych, niż zdematerializowane papierach wartościowych lub w udziałach w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów lub udziałów na towarzystwo oraz składa u depozytariusza kopię tej umowy, a w przypadku papierów wartościowych, także te papiery lub, jeżeli papiery wartościowe nie mają formy dokumentu, dokument potwierdzający ich posiadanie wydany na podstawie właściwych przepisów.

Zgodnie z art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 9 ust. 2 ww ustawy stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 -25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art.10 ust.1 ww ustawy. W punkcie 7 ust.1 tego artykułu jako źródło przychodu wymienione zostały kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) -c) cytowanego przepisu.

Stosownie do art. 3 ust.1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2005r. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych rozumie się przez to między innymi: akcje, prawa do akcji, warianty subskrypcyjne, kwity depozytowe, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe. Również z art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych ( Dz.U. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.) wynika, że pod pojęciem papiery wartościowe rozumie się papiery wartościowe, o których mowa w art.3 pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

W myśl art.17 ust.1 pkt 6 powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z:

a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust.1 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.

W świetle przepisu art. 23 ust.1 pkt 38 powołanej ustawy, nie uważa sie za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, że fakt wniesienia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do funduszu inwestycyjnego zamkniętego nie powoduje powstania obowiązku podatkowego i dlatego podatnik nie jest zobowiązany do rozpoznania przychodu w dacie opłacenia certyfikatów wnoszonymi udziałami. Przychód z przedmiotowej transakcji wystąpi dopiero w momencie dokonania obrotu certyfikatami inwestycyjnymi, tj. w chwili ich odpłatnego zbycia. W tej sytuacji podstawę opodatkowania stanowić będzie różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży certyfikatów, a wydatkami faktycznie poniesionymi na nabycie udziałów wniesionych do funduszu, którymi opłacono certyfikaty inwestycyjne.

Koszt nabycia certyfikatów inwestycyjnych należy ustalić na podstawie wydatków faktycznie poniesionych na nabycie akcji wniesionych do funduszu, za które objęto certyfikaty.

Mając na uwadze przedstawioną we wniosku sytuację oraz treść ww przepisów, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj