Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR1/423-112/07/KK
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR1/423-112/07/KK
Data
2007.09.24



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
aport
rok podatkowy
stosowanie przepisów
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy ustalenie przez Spółkę wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w wyniku aportu, w sytuacji gdy rok podatkowy trwa od 23.11.2006r., a kończy się 31.12.2007r. powinno zostać dokonane w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujące przed dniem 01.01.2007r.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 29.06.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 29.06.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy ustalenie przez Spółkę wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w wyniku aportu, w sytuacji gdy rok podatkowy trwa od 23.11.2006r., a kończy się 31.12.2007r. powinno zostać dokonane w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujące przed dniem 01.01.2007r., Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka została zawiązana w dniu 23.11.2006r. Z dniem 04.06.2007r. aktem notarialnym dokonano zmiany nazwy i z tym dniem Spółka rozpoczęła działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa finansowego, leasingu finansowego, zarządzania nieruchomościami. Zmiana nazwy nie pociągała za sobą przekształcenia Spółki (dalej działała pod tym samym numerem KRS, NIP i Regon). Spółka przyjęła rok podatkowy zgodny z kalendarzowym, przy czym pierwszy rok podatkowy trwa od 23.11.2006r do 31.12.2007r. W najbliższym czasie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, przy czym udziały zostaną objęte przez X Polska Sp. z o. o. Podwyższenie kapitału zakładowego zostanie pokryte w drodze wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa X Polska Sp. z o. o. Na aport składają się:nieruchomość położona przy ul. P. w dzielnicy Białołęka oznaczona numerami ewidencyjnymi 9 i 10,nieruchomość położona przy ul. P. w dzielnicy Białołęka oznaczona numerami ewidencyjnymi 11 i 12,nieruchomość położona przy ul. R w dzielnicy Wilanów,wartość wyposażenia,zobowiązanie, dług wobec firmy ... S. A. i ... S. A.,pracownicy przedsiębiorstwa.Po wniesieniu przedsiębiorstwa Spółka będzie kontynuowała działalność gospodarczą w zakresie kupna i sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości na własny rachunek, prowadzoną do tej pory przez X Polska Sp. z o. o.W związku z powyższym Strona wnosi o odpowiedź na pytanie, czy ustalenie przez Spółkę wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w wyniku aportu powinno zostać dokonane w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją dokonaną z dniem 01.01.2007r.
Spółka stoi na stanowisku, iż wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w wyniku aportu powinna zostać ustalona w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r. W ocenie Spółki, skoro została ona zawiązana w dniu 23.11.2006r. i wybrała rok podatkowy pokrywający się z kalendarzowym (będzie trwał do końca 2007r.) to zastosowanie znajdzie art. 2 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż podmioty, których rok kalendarzowy rozpoczął się przed 01.01.2007r. i zakończy się po tym dniu winny stosować przepisy ustawy obowiązujące do 31.12.2006r.


Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Strony, Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Natomiast stosownie do art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność. Z powyższego wynika, że w przypadku podjęcia działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i dokonania wyboru roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, ustawodawca przyznał podatnikowi prawo przedłużenia roku podatkowego. Tak więc, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka skorzystała z możliwości określonej w cytowanym wyżej art. 8 ust. 2a ustawy o pdop, mianowicie pierwszy rok podatkowy działalności Spółki rozpoczął się z dniem 23.11.2006r., a zakończy się 31.12.2007r. Inną kwestią wymagającą analizy jest fakt dokonania przez Spółkę w dniu 04.06.2007r. zmiany nazwy przy jednoczesnym pozostawieniu tego samego numeru KRS, NIP, REGON. Otóż, w ocenie tutejszego organu podatkowego sama zmiana nazwy Spółki nie stanowi jej przekształcenia ani w rozumieniu przepisów Działu III Rozdziału 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), ani w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Nie dochodzi więc do zawiązania nowego podmiotu gospodarczego. Jest to czynność czysto techniczna, która nie rodzi żadnych konsekwencji na gruncie prawa podatkowego za wyjątkiem konieczności zgłoszenia zmiany nazwy właściwym organom podatkowym. Nie może tu być mowy o zaprzestaniu działalności gospodarczej przez jeden podmiot i rozpoczęciu działalności przez jego następcę prawnego. Konkludując, jest to ten sam podatnik działający jedynie pod zmienioną nazwą. Dlatego też nie ulegają zmianie prawa i obowiązki podatkowe Strony. W konsekwencji, prowadzi ona w sposób nieprzerwany działalność gospodarczą do końca wybranego w momencie zawiązania Spółki roku podatkowego. Natomiast ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1588) ustawodawca znowelizował przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W art. 2 w/w ustawy zmieniającej wprowadzono zapis, iż podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2007r. i zakończy się po tym dniu, stosują do przyjętego przez siebie roku podatkowego ustawę, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. W związku z powyższym winna ona stosować się do cytowanego wyżej art. 2 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli jeżeli rozpoczęła rok podatkowy przed 01.01.2007r. i zakończy go po tym dniu, zobowiązana jest stosować przepisy ustawy o pdop obowiązujące do dnia 31.12.2006r. Reasumując, w przypadku wniesienia do Spółki aportem przedsiębiorstwa, do końca 2007r. wartość początkowa składników tegoż przedsiębiorstwa powinna zostać obliczona zgodnie z przepisami obowiązującymi do dnia 31.12.2006r.

W związku z powyższym, w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu, przedstawione we wniosku stanowisko Strony jest prawidłowe.Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak we wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj