Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu
US02/415-13/07
z 6 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US02/415-13/07
Data
2007.07.06



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
potrącalność kosztów
rozpoczęcie działalności gospodarczej
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy ponoszone opłaty za kurs można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i kiedy należy je zaksięgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, oraz czy opłaty poniesione przed zgłoszeniem rozpoczęcia działalności mogą być zaliczone w koszty uzyskania przychodu i z jaką datą?
Tożsamy z
135567, 133181, 93690


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08..1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.), art. 22 ust. 1, ust. 4 i ust. 6b oraz art.2 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz.176 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.04.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.04.2007 r.),uzupełnionego pismem z dnia 08.05.2007 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez Panią w powyższym wniosku jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od 01.02.2007 r. zgłosiła Pani rozpoczęcie działalności gospodarczej - Akademia Tańca (...). Z myślą o tej działalności w miesiącu październiku 2006 r. zaczęła Pani uczęszczać na 2-letni kurs kwalifikacyjny dla instruktorów tańca i ponosi Pani z tego tytułu opłaty. Pytanie Pani brzmi, czy ponoszone opłaty za kurs można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i kiedy należy je zaksięgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, oraz czy opłaty poniesione przed zgłoszeniem rozpoczęcia działalności (od X.2006 r. do I.2007 r.) mogą być zaliczone w koszty uzyskania przychodu i z jaką datą? Zdaniem Pani, opłaty za kurs winny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w dacie poniesienia tego kosztu, natomiast raty wpłacone przed rozpoczęciem działalności - w momencie rozpoczęcia działalności.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu stwierdza, że stanowisko Pani w powyższej sprawie jest prawidłowe. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust.6b w/w ustawy).

Zgodnie z w/w przepisami, opłaty ponoszone przez Panią z tytułu uczestnictwa w kursie instruktorów tańca można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdyż wiążą się bezpośrednio z prowadzoną przez Panią szkołą tańca, a zatem są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. Ponoszone opłaty z tego tytułu należy księgować według daty KP lub polecenia przelewu, zgodnie z art. 22 ust. 6b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli chodzi o opłaty za kurs poniesione przed rozpoczęciem działalności, to również ma zastosowanie art. 22 i 23 w/w ustawy. Kurs instruktorów tańca rozpoczęła Pani w celu uruchomienia własnej szkoły tańca, czyli osiągnięcia przychodów. Artykuł 23 w/w ustawy nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed dniem faktycznego rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Wydatki te mogą być jednak zaliczone do kosztów uzyskania przychodu dopiero po rozpoczęciu działalności gospodarczej, czyli mogą zostać wpisane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów po remanencie początkowym, o ile taki występuje.

Zgodnie jednak z art. 22 ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym koszty uzyskania przychodu są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Zatem wpłatę dokonaną w dniu 27.01.2007 r. w kwocie 400 zł może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, natomiast wpłata z dnia 19.11.2006 r. w kwocie 300 zł nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, gdyż została poniesiona w roku poprzednim, w którym nie prowadziła Pani jeszcze działalności gospodarczej.

Reasumując powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj