Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-61/07-2/BD
z 22 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-61/07-2/BD
Data
2007.10.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
dom jednorodzinny
droga wewnętrzna
grunt zabudowany
opodatkowanie zaliczek
udział
współwłasność
zaliczka


Istota interpretacji
Jaką stawką podatku VAT opodatkowana będzie sprzedaż domu mieszkalnego wraz z gruntem i udziałem w drodze dojazdowej? Jaką stawką VAT należy opodatkować zaliczki wpłacane przez klientów w czasie trwania inwestycji?



Wniosek ORD-IN 740 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. P, przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2007 r. (data wpływu do tut. Biura: 30 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży nowych domów mieszkalnych wraz z drogą dojazdową - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży nowych domów mieszkalnych wraz z drogą dojazdową.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza wybudować, a następnie sprzedać jednorodzinne domy mieszkalne wraz z wewnętrzną drogą dojazdową na działkach, które są jej własnością. Domy te będą sprzedawane wraz z gruntem oraz drogą dojazdową, która będzie współwłasnością wszystkich właścicieli domów na osiedlu. Płatności przez klientów będą dokonywane w czasie trwania inwestycji, a więc przed zakończeniem budowy i przeniesieniem jej własności w formie aktu notarialnego.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Jaką stawką podatku VAT opodatkowana będzie sprzedaż domu mieszkalnego wraz z gruntem i udziałem w drodze dojazdowej...
  2. Jaką stawką VAT należy opodatkować zaliczki wpłacane przez klientów w czasie trwania inwestycji...


Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż domów wraz z gruntem i drogą dojazdową powinna zostać opodatkowana stawką VAT w wysokości 7%.


Ad. 2

Zaliczki wpłacane przez klientów w czasie trwania inwestycji będą podlegały opodatkowaniu według stawki VAT 7%.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 cyt. ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b cyt. wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego zawarta została w art. 2 pkt 12 ww. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Opodatkowanie obniżoną do wysokości 7% stawką podatku VAT dotyczy tych obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, co wynika z treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Ponadto zgodnie z zapisem art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów. Zasada ta oznacza, że o stawce VAT, która ma być stosowana do opodatkowania dostawy budynku wraz z gruntem, decyduje stawka właściwa dla budynku.

W świetle powołanych wyżej przepisów, dostawa przedmiotowych domów jednorodzinnych będzie podlegała opodatkowaniu wg stawki 7%. Taka sama stawka będzie dotyczyła również całego gruntu, na którym znajdują się budynki na trwałe z nim związane.

Według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych drogi zaliczone są do grupy 211. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT, stawka podatku VAT w wysokości 7% ma zastosowanie dla robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W związku z powyższym sprzedaż drogi będzie podlegała opodatkowaniu wg stawki podstawowej, określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, tj. 22%.

W myśl art. 29 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Zgodnie z podstawową zasadą określoną w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Stosownie do brzmienia art. 19 ust. 10 cyt. ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

Jeżeli natomiast przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy, stosownie do art. 19 ust. 11 cyt. wyżej ustawy, powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza przyjmować część zapłaty w formie zaliczki przed dokonaniem fizycznej dostawy domów jednorodzinnych. Sytuacja taka spowoduje powstanie obowiązku podatkowego do wysokości otrzymanej kwoty. Opodatkowana natomiast będzie stawką właściwą dla sprzedawanego towaru.


Wobec powyższego udzielono następujących odpowiedzi na pytania zawarte we wniosku:


Ad.1

Sprzedaż nowych domów mieszkalnych wraz z gruntem będzie korzystała z obniżonej do wysokości 7% stawki podatku VAT, natomiast dostawę wybudowanej drogi należy opodatkować wg stawki 22%.


Ad.2

Do zaliczek pobieranych na poczet realizowanej inwestycji, należy stosować stawkę VAT obowiązującą dla danego towaru lub wykonania usługi, zatem w przedmiotowej sytuacji zaliczki na poczet dostaw budynków wraz z gruntem należy opodatkować stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, jednakże kwoty zaliczek na poczet udziału w drodze dojazdowej, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki podstawowej, czyli 22%.


W związku z powyżej przedstawionym stanem prawnym, stanowisko Wnioskodawcy zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj