Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR1/423-104/07/MK
z 25 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR1/423-104/07/MK
Data
2007.09.25



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kurs faktycznie zastosowany
różnice kursowe
stosowanie kursu walut


Pytanie podatnika
1.czy kurs wymiany walut, który był ustalony przez centrum rozliczeniowe FMC i stosowany w ramach rozliczeń w korporacji w latach 2004 – 2006 może być uznany, zgodnie z treścią art. 12 ust. 3 i art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, za kurs ustalony przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód lub ponoszący koszt,2.czy różnice kursowe, które zostały rozpoznane przez Spółkę przy zastosowaniu ustalonego przez centrum rozliczeniowe Forda kursu wymiany walut stanowią koszty bądź przychody podatkowe Spółki.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 29.06.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 03.07.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj.:1.czy kurs wymiany walut, który był ustalony przez centrum rozliczeniowe i stosowany w ramach rozliczeń w korporacji w latach 2004 – 2006 może być uznany, zgodnie z treścią art. 12 ust. 3 i art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, za kurs ustalony przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód lub ponoszący koszt,2.czy różnice kursowe, które zostały rozpoznane przez Spółkę przy zastosowaniu ustalonego przez centrum rozliczeniowe, kursu wymiany walut stanowią koszty bądź przychody podatkowe Spółki, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że rozliczenia Spółki z kontrahentami zagranicznymi w ramach korporacji w latach 2004 – 2006 były dokonywane poprzez centrum rozliczeniowe (dalej FMC) z siedzibą w USA. FMC zajmowało się m.in.: rozliczaniem transakcji dewizowych oraz dokonywaniem przelewów na rzecz innych Spółek z grupy i ich oddziałów w celu rozliczenia zobowiązań. Dla zobowiązań wyrażonych w walutach obcych FMC ustalał na dany dzień i przekazywał do Spółki obowiązujący kurs wymiany walut. Następnie Spółka wpłacała do FMC równowartość w PLN wartości zobowiązań walutowych przeliczonych według kursu ustalonego przez FMC. Otrzymanymi środkami pieniężnymi FMC spłacał zobowiązanie Spółki wyrażone w walucie.Zdaniem Spółki kurs wymiany walut, według którego są dokonywane rozliczenia w ramach korporacji nie może być utożsamiany z kursem ustalonym przez bank w rozumieniu przepisów art. 12 ust. 3 i art. 15 ust. 1 ustawy o pdop. Konsekwencją powyższego jest brak możliwości zaliczenia obliczonych zgodnie z takim kursem różnic kursowych do przychodów bądź kosztów podatkowych Spółki. W ocenie Spółki powołane przepisy odnoszą się wprost przy ustalaniu różnic kursowych dla celów podatkowych do kursów ustalonych przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód lub ponoszący koszt. Kurs bankowy wystąpi natomiast tylko wówczas, gdy płatność za fakturę będzie dokonana w walucie oraz za pośrednictwem banku. W sytuacji gdy kurs waluty, według którego zostaną przeliczone wzajemne roszczenia spółek powiązanych, ustala centrum rozliczeniowe, a nie bank, nie można uznać, że przy płatności dokonywanej już po przeliczeniu na walutę polską, powstaną różnice kursowe mające wpływ na przychody lub koszty podatkowe Spółki. Spółka stoi na stanowisku, iż tylko w przypadku płatności otrzymanej lub dokonywanej w walucie za pośrednictwem banku powstaną różnice kursowe, stanowiące przychody lub koszty dla celów podatkowych.


Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Strony, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. Zgodnie zatem z art. 12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. W myśl art. 12 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Natomiast w regulacji art. 12 ust. 3 powołanej ustawy, stwierdza się, że za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu. Stosownie do art. 12 ust. 2a ustawy podatkowej, przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik. Kwestie kosztów uzyskania przychodów, między innymi ponoszonych w walutach obcych, regulują przepisy art. 15 ust. 1 ustawy o pdop. Według przywołanej regulacji, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów. Z kolei art. 15 ust. 1a ustawy stanowi, iż koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Powstanie różnic kursowych, w myśl ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, uzależnione jest co do zasady od charakteru transakcji, z której różnice te wynikają. Jeżeli transakcja wiąże się z ponoszeniem kosztów, również i różnice kursowe, bez względu na ich wartość matematyczną (+ lub -), będą kosztami. Analogicznie jest z przychodami. Jeżeli kwota z transakcji dotyczy przychodów, również i różnice kursowe, zarówno na plus, jak i na minus, zaliczane są do przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi więc, zdaniem tutejszego organu podatkowego, o różnicach kursowych w czterech przypadkach. Różnice kursowe związane z przychodami, pojawiają się na skutek sprzedaży towarów i usług za waluty obce. Powstaje w tym przypadku różnica kursowa, która jest wynikiem dodatnim lub ujemnym, wynikającym z różnych kursów waluty między dniem uzyskania przychodu przez podatnika (powstania przychodu należnego) a dniem faktycznego otrzymania - wpływu waluty na konto w banku - zapłaty od nabywcy towarów lub usług (art. 12 ust. 2 i ust. 3 ustawy). Drugi przypadek, dotyczący powstania podatkowych różnic kursowych wynikający z przepisu art. 12 ust. 2a ustawy, związany jest z posiadaniem i sprzedażą waluty obcej przez podatnika (odsprzedaż w banku posiadanej waluty). Także i w tym przypadku, wynik sprzedaży tej waluty może być dodatni lub ujemny. Podatkowe różnice kursowe mogą być także związane z wydatkami wyrażonymi w walutach obcych, uznawanymi za koszty uzyskania przychodów (art. 15 ust. 1 ustawy). Wynikają one z różnicy pomiędzy kursem waluty obcej między dniem zarachowania kosztu a dniem zapłaty zobowiązania na rzecz kontrahenta, dokonanej za pośrednictwem banku. Jednocześnie, jeżeli podatnik posiada własne waluty obce i płaci za zobowiązania, uznane za koszty uzyskania przychodów, tymi własnymi środkami walutowymi, powstają dodatnie lub ujemne różnice kursowe, wpływające na koszty podatkowe w myśl art. 15 ust. 1a ustawy. Mając na względzie brzmienie powyżej cytowanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stwierdzić także należy, iż różnice kursowe mające wpływ na przychody (koszty) podatkowe powstają jedynie w przypadku płatności dokonywanych drogą faktycznego transferu środków pieniężnych w walutach obcych. Różnice kursowe, wpływające na wysokość podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, mają więc charakter kasowy. Tutejszy organ podatkowy zauważa ponadto, iż w przepisach art. 12 ust. 3 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w których wskazany jest sposób powstania (obliczania) podatkowych różnic kursowych (odnoszących się do przychodów i kosztów podatkowych), każdorazowo dla ich wyliczenia jako niezbędny wskazuje się m.in. odpowiedni kurs banku, z którego usług korzystał podatnik. W zależności od sytuacji, czy dotyczy ona przychodów, czy też kosztów, przyjmuje się według powyższych przepisów kurs banku, z którego usług korzystał podatnik, z dnia faktycznego otrzymania przychodu czy też z dnia faktycznej zapłaty. Zatem dla powstania podatkowych różnic kursowych dotyczących należności i zobowiązań z tytułu działalności gospodarczej, płatnych w walutach obcych niezbędne jest (w celu ustalenia kursu waluty) korzystanie z usług banku przy przyjmowaniu (otrzymywaniu) zapłaty oraz jej dokonywaniu. Prawidłowe jest zatem stanowisko Spółki przedstawione we wniosku, iż dla wyliczenia podatkowych różnic kursowych odnoszących się do przychodów i kosztów podatkowych niezbędny jest odpowiedni kurs waluty ogłaszany przez bank, z usług którego korzystał podatnik. Reasumując, organ podatkowy stoi na stanowisku, iż skoro cyt. wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r., nie zawierają uregulowań w przedmiocie zakupu bądź sprzedaży walut obcych za pośrednictwem innych podmiotów niż bank, to brak jest podstaw do rozpoznawania przez Spółkę przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tytułu zrealizowanych różnic kursowych przy zastosowaniu kursów wymiany stosowanych przez podmiot nie mający statusu banku, w tym przypadku Centrum rozliczeniowego FMC z siedzibą w USA.Tym samym stanowisko Spółki przedstawione we wniosku uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj