Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/415-19/07/MM
z 6 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/415-19/07/MM
Data
2007.07.06



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
wydatek
wynajem samochodów
zakup


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wynajęcia samochodu do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki ponoszone na utrzymanie samochodu takie jak przegląd techniczny, naprawy, ubezpieczenia, zakup części, paliwa (do wysokości przejechanych kilometrów) oraz inne wydatki związane z utrzymaniem samochodu, a także amortyzację?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.04.2007 r. Pana J. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż w przypadku wynajęcia samochodu do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć wydatki ponoszone na utrzymanie samochodu takie jak przegląd techniczny, naprawy, ubezpieczenia, zakup części, paliwa (do wysokości przejechanych kilometrów) oraz inne wydatki związane z utrzymaniem samochodu, a także amortyzację za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 23 kwietnia 2007 r. uzupełnionym w dniu 21.05.2007 r. Pan J. zwrócił się do tutejszego Urzędu z pytaniem czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów osiąganych z najmu samochodu osobowego w pełnej wysokości amortyzację, ubezpieczenie OC i AC samochodu, przegląd samochodu, zakup części ogumienia, zakup paliwa oraz wszystkie koszty związane z utrzymaniem samochodu. Stan faktyczny:Podatnik zawarł umowę najmu samochodu osobowego, będącego jego własnością, ze spółką z o.o. na czas nieokreślony. Spółka prowadzi działalność w zakresie ochrony osób i mienia, konwojów, monitoringu itp. Podatnik jest zatrudniony w tej spółce na podstawie umowy o pracę na stanowisku pracownik ochrony-konwojent wartości pieniężnych. Swoją pracę wykonuje między innymi wynajętym samochodem którego jest właścicielem.Najemca używa samochodu średnio przez 10 dni w miesiącu, przez pozostałe dni samochód jest do dyspozycji właściciela do celów prywatnych. Strony określiły średnie miesięczne obciążenie przedmiotu najmu na około 2400 km. Paragraf 2 umowy określa, że wszystkie koszty związane z utrzymaniem najmu, ewentualnymi naprawami przedmiotu najmu, koszty eksploatacyjne, koszty ubezpieczenia, paliwa, podatki i inne obciążenia ponosić będzie wynajmujący. Najem będzie opodatkowany za zasadach ogólnych. Została założona ewidencja środków trwałych dla samochodu będącego przedmiotem najmu. Podatnik uważa, że opodatkowując najem na zasadach ogólnych ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie wydatki ponoszone w związku z utrzymaniem samochodu (przegląd techniczny, naprawy, ubezpieczenia, części, paliwo do wysokości przejechanych kilometrów oraz inne wydatki) a także amortyzację w pełnej wysokości .

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przez sądem administracyjnym.Zgodnie z art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania na czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz (w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju). Zgodnie jednak z zasadą swobody umów wyrażoną w art. 353 Kodeksu cywilnego strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W zakresie utrzymania rzeczy będącej przedmiotem najmu w stanie przydatnym do użytku, wynajmującego obciążają naprawy, bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, a najemcę obciążają nakłady związane ze zwykłym używaniem rzeczy (art. 662 § 18 i 2 kodeksu cywilnego).Do takich nakładów, które obciążają najemcę należy zaliczyć miedzy innymi przegląd techniczny, naprawy, ubezpieczenia, zakup części, paliwa do wysokości przejechanych kilometrów .

W świetle wymienionych wyżej przepisów, wszystkie wydatki z tytułu używania samochodu osobowego stanowią koszty uzyskania przychodu najemcy, a nie wynajmującego. W myśl art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1. Amortyzacji podlegają oddane do używania na podstawie umowy najmu środki trwałe stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok. Do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczyć tylko odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.W omawianym przypadku nie nastąpiło oddanie do używania środka trwałego, ponieważ podatnik nadal używa ten samochód w celach prywatnych. W związku z powyższym stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj