Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US.I/423–7/07
z 17 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US.I/423–7/07
Data
2007.07.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz inicjalny
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny
opłata administracyjna
opłata wstępna
potrącalność kosztów
umowa leasingu


Pytanie podatnika
Czy wynikające z zawartej w 2007 r. umowy leasingu: wstępna opłata leasingowa i opłata administracyjna będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, czy też w częściach proporcjonalnych do okresu na jaki zawarto umowę?
Tożsamy z
155655, 155629, 147400


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.06.2007 r., znak: L.dz. 59/2007, złożonego w tym samym dniu, w sprawie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie:

Czy wynikające z zawartej w 2007 r. umowy leasingu: wstępna opłata leasingowa i opłata administracyjna będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, czy też w częściach proporcjonalnych do okresu na jaki zawarto umowę?

działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami), art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami) postanawia stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać za nieprawidłowe.

W dniu 26.06.2007 r. wpłynął do Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wniosek Zakładu (...) Sp. z o.o. opatrzony datą 26.06.2007 r. i znakiem: L.dz. 59/2007 o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. We wniosku tym Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny. W dniu 14.05.2007 r. Spółka zawarła umowę leasingu, który zgodnie z treścią art. 17b ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zakwalifikowała jako leasing operacyjny. Zgodnie z zawartą umową Podatnik przed otrzymaniem przedmiotu leasingu uiścił opłatę leasingową i opłatę administracyjną . W takim stanie faktycznym zrodziły się u Podatnika wątpliwości czy powyżej wymienione wydatki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w dacie poniesienia czy też kosztem podatkowym będą proporcjonalnie do okresu trwania umowy. Zdaniem Spółki wydatki te powinny stanowić koszty uzyskania przychodów w dacie poniesienia ponieważ uiszczenie tych opłat było warunkiem wydania przedmiotu leasingu.

Ze stanowiskiem tym nie można się zgodzić. Kwestia podatkowego rozliczania kosztów uzyskania przychodów uregulowana została w przepisach art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepisy te wyróżniają:

  • koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami i o nich to stanowią regulacje ust. 4, ust. 4b i ust. 4c tegoż artykułu
  • koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami i o nich stanowi regulacja ust. 4d analizowanego artykułu.

Wymienione powyżej przepisy prawa uzależniają od powyższej kwalifikacji wybór sposobu podatkowego rozliczenia kosztów, dlatego zajmując stanowisko w kwestii poruszonej przez Podatnika należy dokonać przede wszystkim oceny, z kosztami o jakim charakterze mamy do czynienia w niniejszej sprawie. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego rzecz dotyczy wynikających z zawartej umowy leasingu opłaty leasingowej i opłaty administracyjnej. Są to bez wątpienia inne koszty uzyskania przychodów niż koszty bezpośrednio związane z przychodami.

Takie koszty stosownie do treści art. 15 ust. 4d w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli jednak – jak stanowi przywołany przepis - koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenia, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Wskazane przez Jednostkę koszty nie mogą być jak pisze Podatnik potrącone w dacie ich poniesienia. Umowa leasingu – jak podaje Wnioskodawca - została zawarta na okres czterech lat, oplata leasingowa i opłata administracyjna winny zatem stanowić koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do tego okresu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj