Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR1/423-108/07/MK
z 25 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR1/423-108/07/MK
Data
2007.09.25



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ewidencja
kredyt bankowy
międzynarodowe standardy rachunkowości
należności nieściągalne
odpisy aktualizujące
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy odpisanie z bilansu przez Bank stosujący Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, należności z tytułu kredytów (pożyczek) i przeniesienie ich do ewidencji pozabilansowej wraz z utworzonymi na nie odpisami aktualizującymi, jest neutralne podatkowo i po spełnieniu w późniejszym okresie przesłanek uprawdopodobnienia lub udokumentowania nieściągalności wierzytelności, określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, Bank będzie miał prawo zaliczyć odpisy aktualizujące lub wierzytelności odpisane jako nieściągalne do kosztów uzyskania przychodów


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Banku z dnia 29.06.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.06.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy odpisanie z bilansu przez Bank stosujący Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, należności z tytułu kredytów (pożyczek) i przeniesienie ich do ewidencji pozabilansowej wraz z utworzonymi na nie odpisami aktualizującymi, jest neutralne podatkowo i po spełnieniu w późniejszym okresie przesłanek uprawdopodobnienia lub udokumentowania nieściągalności wierzytelności, określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, Bank będzie miał prawo zaliczyć odpisy aktualizujące lub wierzytelności odpisane jako nieściągalne do kosztów uzyskania przychodów, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Bank jest podmiotem działającym w oparciu o ustawę z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe, uprawnionym na podstawie przepisów tej ustawy do udzielania kredytów (pożyczek) oraz gwarancji i poręczeń spłaty kredytów (pożyczek). Na podstawie art. 45 ust. la ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości, Bank sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości („MSR”). Ponadto, mając na uwadze regulacje art. 38b ustawy pdop, pozwalające Bankowi rozpoznawać w rachunku podatkowym rezerwy zgodnie z przepisami art. 16 ust. l pkt 26, ust. 2a pkt 2, ust. 2b-2d, ust. 3, 3c, 3e i 3f ustawy pdop, Bank prowadzi ewidencję kredytów (pożyczek) zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Bank posiada w swoim portfelu kredyty zaklasyfikowane do kategorii straconych. Portfel kredytów straconych obejmuje kredyty, których nieściągalność została uprawdopodobniona zgodnie z art. 16 ust. 2a ustawy pdop, a rezerwy na te kredyty zostały rozpoznane jako koszty uzyskania przychodów. Zdaniem Banku z powyższego przepisu wynika, że jeżeli bank sporządzający sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR utworzy odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości kredytów, to może wówczas zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów na podobnych zasadach, jak rezerwy na ryzyko związane z działalnością bankową, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2003r. w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków. Banki sporządzające sprawozdania finansowe według polskich zasad rachunkowości, na podstawie § 24 ust. 7a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2001r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości banków, mogą dokonywać przeniesienia do ewidencji pozabilansowej należności zaklasyfikowane do należności straconych przez okres co najmniej roku, jeżeli rezerwa celowa utworzona na należność równa jest kwocie należności pozostającej do spłaty. Wraz z przeniesieniem należności do ewidencji pozabilansowej przenoszona jest również odpowiadająca jej rezerwa celowa. W ocenie Banku powyższe czynności wykonywane przez banki sporządzające sprawozdania finansowe według polskich zasad rachunkowości, mają charakter techniczny i nie powodują umorzenia należności, co oznacza, że w świetle przepisów podatkowych są neutralne. Banki sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z MSR mają również możliwość przenoszenia spisywanej należności wraz z odpisem aktualizującym do ewidencji pozabilansowej. Czynność techniczna polegająca na przeniesieniu należności wraz z odpowiadającym jej odpisem aktualizującym do ewidencji pozabilansowej nie powoduje wygaśnięcia tej należności, zatem jest również neutralna podatkowo. Jeżeli w późniejszym okresie Bank spełni przesłanki uprawdopodobnienia lub udokumentowania nieściągalności wierzytelności określone w art. 16 ust. 2 i 2a ustawy o pdop, będzie miał prawo zaliczyć odpisy aktualizujące lub wierzytelności odpisane jako nieściągalne do kosztów uzyskania przychodów.Dla potwierdzenia stanowiska przedstawionego we wniosku Bank powołuje się na postanowienie z dnia 03.07.2006r. Nr 1472/SOI/423-14/06/BLG w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego wydane przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.


Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Strony, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

W myśl art.38b ust.1 ustawy z dn.15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzonym ustawą z dn.18.11.2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw /Dz.U. Nr 254, poz.2533/, od dnia 01.01.2005r. banki, które na podstawie art.45 ust.1a i 1b ustawy z dn.29.09.1994r. o rachunkowości sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, o których mowa w art.2 ust.3 tej ustawy, mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości kredytów (pożyczek) oraz gwarancji (poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek, odpowiadające równowartości rezerw na ryzyko związane z działalnością banków, w wysokości i na zasadach określonych w art.16 ust.1 pkt 26, ust.2a pkt 2, ust.2b-2d, ust.3, 3c, 3e i 3f. Z powyższego przepisu wynika, że jeżeli bank sporządzający sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR utworzy odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości kredytów (pożyczek) oraz gwarancji (poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek, to może wówczas zaliczyć je do kosztów podatkowych na podobnych zasadach (określonych wskazanymi przepisami) jak rezerwy na ryzyko związane z działalnością bankową, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dn.10 grudnia 2003r. w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków.

W przypadku banków sporządzających sprawozdania finansowe według polskich zasad rachunkowości, na mocy §24 ust.7a rozporządzenia Ministra Finansów z dn.10.12.2001r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości banków, należność stanowiącą ekspozycję kredytową (w tym kredyt lub pożyczkę) Bank może odpisać w ciężar utworzonej na nią rezerwy celowej i przenieść do ewidencji pozabilansowej do czasu jej umorzenia, przedawnienia lub spłaty w przypadku, gdy była ona zaklasyfikowana do należności „straconych” przez okres co najmniej roku oraz utworzona na nią rezerwa celowa była równa kwocie należności pozostającej do spłaty, czyli że wartość należności była równa zero.

Wraz z przeniesieniem należności do ewidencji pozabilansowej bank przenosi również odpowiadającą jej rezerwę celową. Powyższe czynności, wykonywane przez banki sporządzające sprawozdania finansowe według polskich zasad rachunkowości mają charakter techniczny i nie powodują umorzenia należności, co oznacza, że w świetle przepisów podatkowych są neutralne. Banki sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z MSR mają również możliwość przenoszenia spisywanej należności wraz z odpisem aktualizującym do ewidencji pozabilansowej. Czynność techniczna, wykonana w oparciu o MSR, polegająca na przeniesieniu należności wraz z odpowiadającym jej odpisem aktualizującym do ewidencji pozabilansowej nie powoduje wygaśnięcia tej należności, zatem jest również neutralna podatkowo. Jeżeli w późniejszym okresie Bank spełni przesłanki uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności określone w art.16 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie miał prawo zaliczyć odpisy aktualizujące do kosztów uzyskania przychodów. Tym samym, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Spółki przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj