Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PD-406/8/07
z 21 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-406/8/07
Data
2007.09.21


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
inwestycje
koszty uzyskania przychodów
opłata za użytkowanie wieczyste
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek od nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy stanowi koszt uzyskania przychodu podatek od nieruchomości oraz opłata związana z wieczystym użytkowaniem gruntu, na którym jest prowadzona inwestycja związana z wykonywaną pozarolniczą działalnością gospodarczą?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.216 par.1 w związku z art.14a par. 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku po analizie złożonego przez Pana wniosku z dnia 22.06.2007r. (data stempla pocztowego 28.06.2007r., data wpływu do tut organu 02.07.2007r.) w sprawie interpretacji prawa podatkowego co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) stwierdza, że stanowisko Pana w kwestii dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od nieruchomości oraz opłat związanych z wieczystym użytkowaniem gruntu na którym prowadzona jest inwestycja związana z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art.14a par.3 i 4 ww. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1, następuje w drodze postanowienia zawierającego ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Dnia 02.07.2007r. do tut. organu wpłynął wniosek Pana w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za wieczyste użytkowanie gruntu, oraz podatku od nieruchomości ponoszonych w związku z inwestycją prowadzoną na potrzeby pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na gruntach użytkowanych na podstawie posiadanego prawa wieczystego użytkowania rozpoczęto przygotowania do realizacji inwestycji związanych z prowadzoną działalnością, a mianowicie budową m.in. myjni samochodowej oraz stacji kontroli pojazdów.

Wobec przytoczonego wyżej stanu faktycznego postawiono pytanie czy roczne opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów oraz podatek od nieruchomości związany z tymi gruntami stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia przez cały okres prowadzenia inwestycji.

Przedstawiając we wniosku własne stanowisko w sprawie przyjął Pan, iż opłaty roczne z tytułu wieczystego użytkowania gruntów oraz podatek od nieruchomości związany z tymi gruntami stanowi koszt uzyskania przychodu w chwili poniesienia.

W odpowiedzi na zadane pytanie, tut. organ podatkowy wyjaśnia:

W myśl art.22 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23. Oznacza to, iż aby określony wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu musi on być bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz pomiędzy tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź funkcjonowanie źródła przychodu.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art.23 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

1) wydatków na:

a. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów , z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c. ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art.22g ust.17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art.22h ust.1 pkt.1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określeniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art.10 ust.1 pkt.8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą o których mowa w art.14 ust.2 pkt.1 , bez względu na czas ich poniesienia.

W oparciu o art.22a ust. 1 pkt.1 powyższej ustawy, amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art.22c stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania:

1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2. maszyny, urządzenia i środki transportu,

3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Natomiast zgodnie z art. 22c pkt amortyzacji nie podlegają m.in. grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Ze względu na fakt, że w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wynikających z art.23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawarto wydatków związanych z opłatami z tytułu wieczystego użytkowania gruntów oraz podatku od nieruchomości na których realizowania jest inwestycja, opłaty związane z wymienioną nieruchomością są kosztem uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponadto jak zaznaczono powyżej zgodnie z art.23 ust.1 pkt.1 lit.a powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.

Moment zarachowania poniesionych wydatków reguluje art.22 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z niego ,że koszty uzyskania przychodów z zastrzeżeniem ust.5 i 6 są potrącane tylko w tym roku podatkowym , w którym zostały poniesione.

Wobec powyższego w myśl powołanych wyżej przepisów , wydatki z tytułu opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu i podatek od nieruchomości stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie ich poniesienia.

Wypełniając dyspozycje art.14 a par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznaje Pana stanowisko, zawarte w złożonym wniosku przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia za prawidłowe.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak w sentencji

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Zgodnie z przepisem art. 14a par.4 ustawy- Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które w myśl przepisu art.223 par.1 w związku z art.239 wskazanej powyżej ustawy należy wnieść do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu – w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 par.2 pkt powołanej ustawy).

Zażalenie stosownie do przepisu 222 w związku z art. 239 ww. ustawy powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj