Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DR/415-0022/06
z 13 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DR/415-0022/06
Data
2006.10.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
najem
obliczenie podatku
przychód


Pytanie podatnika
Czy w przypadku najmu lokalu, do czynszu powinno doliczać się opłaty eksploatacyjne


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 roku Dz.U.Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 sierpnia 2006 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawidłowości obliczania należnego ryczałtu od przychodów osiąganych z tytułu z najmu lokalu

stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik pismem z dnia 28 sierpnia 2006 roku wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego opodatkowuje Pani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Z dołączonej do wniosku kopii umowy najmu,wynika, że określono w niej wartość czynszu oraz kwotę opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemcę.

Zdaniem Pani, fakt określenia w umowie najmu wartości czynszu za najem zwalnia Panią z obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów. Ponadto uważa Pani, że od tej kwoty czynszu winna opłacać ryczałt co miesiąc.

Prosi Pani zatem o potwierdzenie czy Jej stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z zapisem art. 10 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) źródłem przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl normy prawnej zawartej w art.1 ustawy z dnia 20 listopada 1988 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 144 poz. 930 z późn.zm.) ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

  1. prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,
  2. osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  3. będące osobami duchownymi.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art.6 ust.1a w/w ustawy podlegają również otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów , stosuje się art.11 ust.2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Przychodem w myśl art. 11 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże, aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w wyżej powołanym art. 11 ustawy, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji.

Jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ponoszenia wydatków (opłat) związanych z przedmiotem najmu (przykładowo opłaty związane z lokalem takie jak: czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy) nie powodują one przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego, gdyż opłaty te nie mieszczą się w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z zapisem art.15 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym Podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia oraz, odrębnie za każdy rok podatkowy, ewidencję przychodów, zwaną dalej "ewidencją", z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a.

Obowiązek prowadzenia ewidencji powstaje od dnia, od którego ma zastosowanie opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Natomiast w myśl zapisu art.15 ust.3 w/w ustawy Obowiązek prowadzenia ewidencji nie dotyczy podatników osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, jeżeli ich wysokość wynika z umowy zawartej w formie pisemnej.

Reasumując powyższe należy stwierdzić , że w opisanym przez Panią stanie faktycznym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych podlega przychód z najmu w kwocie stanowiącej wyłącznie kwotę czynszu bez doliczania kwot płaconych przez najemcę tytułem opłat eksploatacyjnych, w przypadku, gdy kwoty te nie przewyższą opłat eksploatacyjnych, faktycznie poniesionych za okres najmu.

Ponadto z uwagi na fakt, że z umowy najmu zawartej przez Panią z najemcą wynika kwota miesięcznego czynszu za wynajem brak jest obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów.

Zatem przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj