Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/415-2/07/R1
z 12 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-2/07/R1
Data
2007.02.12



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
klasyfikacje
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
ryczałt ewidencjonowany
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy działalność usługowa związana z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów (usługi kolektury lotto)- może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i przy zastosowaniu jakiej stawki?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1, i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 04.01.2007 r. - w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ze złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą (handel), opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W miesiącu lutym bieżącego roku zamierza Pani rozszerzyć działalność o usługi kolektury LOTTO.

Zwróciła się Pani z zapytaniem, czy w/w działalność może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym i według jakiej stawki.

Mając na uwadze przedstawiony w piśmie stan faktyczny oraz Pani stanowisko w sprawie, tutejszy organ podatkowy informuje, iż opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym reguluje ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r., nr 144, poz. 930 ze zm.). Zgodnie z art. 6 w/w ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176, ze zm.). Z treści art. 4 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, że użyte w ustawie określenie – działalność usługowa – oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 1997 r., nr 42, poz. 264, ze zm.) (...).

Zgodnie z § 2 pkt 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2004 r. nr 89, poz. 844 ze zm.) do celów opodatkowania (...) zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (...) - stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), o której mowa w § 3, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007 r.

Art. 8 w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym zawiera wyłączenia z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w tym m. in. ust. 1 pkt 3 lit. e) tego art. stanowi, że opodatkowania w tej formie nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy. Załącznik nr 2 do ustawy zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Jeżeli wykonywane przez Panią usługi zostaną zakwalifikowane zgodnie z klasyfikacją PKWiU jako usługi związane z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów i oznaczone symbolem 92.71.1 (w/g PKD nr 92.71.Z), wówczas nie będą mogły być opodatkowane w formie ryczałtu, gdyż są wymienione w załączniku nr 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (lp. 28 w/wym załącznika). Osiągnięcie przychodu z tych usług spowoduje wyłączenie Pani z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zatem postanowiono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów prawa jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art.236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj