Interpretacja Ministra Finansów
DD4/033-01586-IK/06/661
z 2 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD4/033-01586-IK/06/661
Data
2007.02.02



Autor
Minister Finansów



Słowa kluczowe
działalność sportowa
obowiązek podatkowy
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Węgry


Pytanie podatnika
Gdzie podlegają opodatkowaniu dochody z działalności sportowej wykonywanej na Węgrzech?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 w związku z art. 121 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień Konwencji z dnia 23.09.1992 r między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Węgierską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, (Dz. U. z 1995, Nr 125, poz. 602, z późn. zm.),


Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów uzyskanych na terytorium Węgier.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatnik (na stałe zamieszkały w Polsce) w sierpniu 2006 r. zamierza wyjechać na roczny kontrakt zagraniczny na Węgry, w ramach którego będzie świadczył usługi sportowe na rzecz klubu sportowego BC K... poprzez grę w drużynie koszykarskiej. Kontrakt będzie podpisany z węgierską firmą, która ma siedzibę na Węgrzech, i ona będzie dokonywać wypłat, na wskazany przez Podatnika rachunek bankowy. W tym czasie, na terytorium Polski Podatnik będzie uzyskiwał dochody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, opodatkowanej podatkiem liniowym. Po upływie kontraktu, Podatnik zamierza powrócić do Polski.

W przedstawionym stanie faktycznym, Podatnik zadaje pytanie:
1. czy zagraniczne dochody będą opodatkowane na Węgrzech,
2. czy istniej obowiązek rozliczenia dochodów osiągniętych za granicą w Polsce.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku pierwszego pytania zastosowanie będzie miał art. 17 Konwencji, zgodnie z którym przychody z działalności sportowej mogą być opodatkowane na Węgrzech.

Natomiast w odniesieniu do drugiego pytania, w ocenie Podatnika zastosowanie będzie miała przewidziana w umowie metoda wyłączenia z progresją. W związku z tym, Podatnik nie będzie zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym w Polsce, gdyż w Polsce w okresie tym nie będzie uzyskiwał żadnych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. Dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie łączy się z dochodami uzyskanymi za granicą.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy zważono, co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm. – w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r.), osoby fizyczne podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Jednocześnie art. 4a ustawy stanowi, iż przepis art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 Konwencji, bez względu na postanowienia artykułów 14 i 15 dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu działalności artystycznej, na przykład artysty scenicznego, filmowego, radiowego lub telewizyjnego, jak też muzyka lub sportowca, z osobiście wykonywanej w tym charakterze działalności w drugim Umawiającym się Państwie może być opodatkowany w tym drugim Państwie.

Oznacza to, że wskazane w tym przepisie dochody mogą być opodatkowane zarówno w Polsce (miejsce zamieszkania), jak i na Węgrzech (miejsce położenia źródła przychodów).

Jednocześnie, na podstawie art. 24 ust. 1 i 3 Konwencji, podwójnego opodatkowania unika się w następujący sposób:
- jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym Umawiającym się Państwie uzyskuje dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej konwencji może być opodatkowany w drugim Umawiającym się Państwie, to Państwo pierwsze zwolni taki dochód lub majątek od podatku zgodnie z postanowieniami ustępów 2 i 3,
- jeżeli zgodnie z jakimikolwiek postanowieniami niniejszej konwencji uzyskany dochód lub majątek posiadany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie będzie zwolniony od opodatkowania w tym Państwie, wówczas to Państwo może, mimo to, przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby wziąć pod uwagę zwolniony od podatku dochód lub majątek.

Metoda ta znalazła odzwierciedlenie w art. 27 ust.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym jeżeli podatnik, posiadający miejsce zamieszkania w Polsce, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:
1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według określonej skali,
2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
3. ustaloną stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Oznacza to, iż podatnik, który osiąga w roku podatkowym dochody na terytorium Węgier, jak i Polski ma obowiązek wykazania dochodu osiągniętego za granicą w zeznaniu rocznym.

Zatem obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym dochodu uzyskanego za granicą istnieje jedynie wówczas, gdy oprócz dochodów z zagranicy podatnik uzyskuje w Polsce również inne dochody.

Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan faktyczny oraz prawny, stwierdzić należy, że Pan XY, jeżeli nie osiągnie w Polsce żadnych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, nie będzie miał obowiązku składania zeznania rocznego, w którym wykazałby dochody uzyskane na Węgrzech. Nie ma też obowiązku doliczenia tych dochodów, do dochodów osiągniętych na terenie Polski, a opodatkowanych „podatkiem liniowym”.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla Podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj