Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415/45/2007/PP
z 3 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415/45/2007/PP
Data
2007.09.03



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
opcja na akcje
pracownik
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Wątpliwość Spółki budzi, czy przyznawane pracownikom opcje na akcje, należy kwalifikować, zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów ze stosunku pracy, czy też w myśl art. 17 ustawy do przychodów z kapitałów pieniężnych. W konsekwencji powyższego, czy na Spółce ciążą obowiązki płatnika podatku podatku dochodowego od osób fizycznych od tego rodzaju przychodów.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny


p o s t a n a w i a


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


    Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że w Spółce realizowane są programy o charakterze motywacyjnym dla pracowników, w ramach których pracownicy będący uczestnikami danego programu otrzymują różnego rodzaju świadczenia. Programy te są organizowane i realizowane w związku z polityką personalną akcjonariusza Spółki z siedzibą w Holandii (Spółka holenderska). W ramach obecnie funkcjonujących w Spółce programów nagrodowych pracownikom Spółki przyznawane są następujące świadczenia:
  1. Opcje na akcje Spółki z siedzibą w Holandii – możliwe są dwa warianty realizacji świadczenia w postaci opcji na akcje:
    - realizacja opcji poprzez nabycie akcji przez pracownika Spółki po cenie zagwarantowanej w opcji (która zazwyczaj jest niższa niż rynkowa cena akcji), a następnie (w dowolnym dniu po dniu nabycia akcji) sprzedaż akcji przez pracownika. Modelowo transakcja ta przedstawia się następująco – pracownik po zapłacie ceny opcji (do Spółki holenderskiej za pośrednictwem Spółki) stanie się właścicielem akcji, które następnie może zachować lub zbyć;
    - realizacja opcji z jednoczesnym zbyciem akcji – pracownik Spółki otrzymuje w takim przypadku (od Spółki holenderskiej za pośrednictwem Spółki) wynagrodzenie w postaci różnicy pomiędzy ceną rynkową akcji w dniu realizacji opcji a ceną nabycia opcji. W praktyce, w ramach tego wariantu pracownik Spółki nie będzie dokonywał żadnej płatności na rzecz Spółki holenderskiej, natomiast będzie otrzymywał płatność od Spółki holenderskiej za pośrednictwem Spółki w wysokości wspomnianej różnicy.Dotychczas pracownicy realizowali tego rodzaju świadczenia w drodze realizacji opcji z jednoczesnym zbyciem akcji.
  2. Performance shares – świadczenie to polega na przyznaniu pracownikowi warunkowego prawa do otrzymania w określonej dacie w przyszłości akcji Spółki holenderskiej. Przekazanie na własność akcji następuje minimum po trzech latach od dnia przyznania pracownikowi nagrody w tej formie (tzw. okres przetrzymania), a ilość przyznanych ostatecznie pracownikowi akcji oraz ich wartość zależy od pozycji Spółki holenderskiej w określonych rankingach i wskaźników ekonomicznych.Pracownikowi, który otrzymał akcje na własność przysługuje uprawnienie do wyboru sposobu realizacji nagrody, t.j. czy zamierza:
    - zachować wszystkie akcje (tzn. transferować akcje Spółki holenderskiej na wskazany rachunek inwestycyjny);
    - sprzedać wszystkie akcje (tzn. uzyskać wartość pieniężną ostatecznej liczby akcji w dniu zakończenia okresu przetrzymania);
    - sprzedać tylko część akcji, a część zachować.
    Dotychczas pracownicy realizowali nagrody tego rodzaju w drodze sprzedaży akcji i wypłaty przez Spółkę wartości pieniężnej ostatecznie ustalonej liczby akcji w dniu zakończenia okresu przetrzymania.

Spółka ponosi na rzecz organizatora programów określone koszty uczestnictwa swoich pracowników w programach motywacyjnych, związane z pokrywaniem kosztów instrumentów finansowych, zabezpieczających realizację programu i koszty administrowania programem.
Wątpliwość Spółki budzi, czy przyznawane pracownikom w/w świadczenia, należy kwalifikować, zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów ze stosunku pracy, czy też w myśl art. 17 ustawy do przychodów z kapitałów pieniężnych. W konsekwencji powyższego, czy na Spółce ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych od tego rodzaju przychodów.
W ocenie Spółki, dochody uzyskiwane przez pracowników z tytułu realizacji opcji na akcje oraz „performance shares” powinny być kwalifikowane stosownie do art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z kapitałów pieniężnych, w związku z czym na Spółce nie ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych od tego rodzaju przychodów.


W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego stanowisko Strony jest prawidłowe.


Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16 oraz art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Art. 10 ust. 1 w/w ustawy wymienia z kolei źródła przychodów, w tym m. in. w pkt 1 – stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,a w pkt 7 – kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a – c.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 powołanej wyżej ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty nienależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

    Natomiast w myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
  1. a)odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
  2. a)realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

W świetle powołanych przepisów przyznanie opcji na akcje bądź warunkowego prawa do akcji, nie powoduje powstania przychodu u pracowników w dacie nabycia akcji lub tego prawa. Przychód powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji.
Akcje są bowiem papierami wartościowymi inkorporującymi zarówno prawa, jak i obowiązki akcjonariusza w stosunku do spółki będącej emitentem akcji. Moment uzyskania dochodu z akcji nie jest tożsamy z momentem ich nabycia bądź przyznania prawa do ich otrzymania bez względu na formę tego nabycia (w tym przypadku w wyniku uczestnictwa w różnych rodzajach programów nagrodowych). Cechą papierów wartościowych, jakimi są akcje, jest to, iż generują dochód w przyszłości: w postaci dywidendy, czy też - w przypadku ich odpłatnego zbycia - w postaci różnicy pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztami poniesionymi na nabycie akcji.

Powyższe stanowisko potwierdza zapis art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.
Wobec powyższego przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie sprzedaży przez pracowników akcji Spółki holenderskiej. Przychód uzyskany z tego tytułu należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych, stosownie do treści w/w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy. Użyte w tym przepisie pojęcie "przychód należny" oznacza, iż przychód powstanie niezależnie od momentu otrzymania środków pieniężnych przez podatnika. Kosztem uzyskania przychodów, zgodnie z cytowanym wyżej art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będą natomiast wydatki faktycznie poniesione przez podatnika na nabycie akcji, w tym przypadku - ceny preferencyjne akcji Spółki holenderskiej, zagwarantowane w opcji.
Stosownie do art. 30b ust. 1 w/w ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 1 w/w ustawy dochodem, o którym mowa powyżej, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.
Reasumując, przychód podlegający opodatkowaniu powstanie w dacie sprzedaży akcji Spółki holenderskiej a dochód będzie opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, wykazanym przez podatnika w zeznaniu rocznym PIT-38, stosownie do art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym z tytułu uczestnictwa pracowników Spółki w opisanych we wniosku programach nagrodowych nie ciążą na Spółce obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.


Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj