Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/P-40/07/RP
z 26 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/P-40/07/RP
Data
2007.07.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
nieruchomość rolna
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy nalezy sie podatek ze sprzedazy nieruchomości gruntowej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z art. 4 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz.1590) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer

postanawia

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku z dnia 04.06.2007r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do przepisów art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu, zgodnie z art. 14 a § 2 ww. ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Przedstawiając stan faktyczny informuje Pan., iż we wrześniu 2005r. dokonał Pan sprzedaży działki gruntu położonej w Markach za kwotę 120.000 zł. Następnie w dniu 29.09.2005r. złożył Pan w Urzędzie Skarbowym oświadczenie o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży na inne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat. W rozliczeniu przychodu ze sprzedaży działki nabył Pan grunt o powierzchni 4.715 m2 położony w Józefowie z zamiarem wybudowania na nim budynku mieszkalnego. Jednocześnie wyjaśnia Pan, że zakupiona przez Pana działka stanowiła część niezabudowaną nieruchomości rolnej i położona jest na terenie, który nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Według planu zagospodarowania przestrzennego, obowiązującego do dnia 31 grudnia 2003r., południowa część przedmiotowej działki położona jest na terenach rolnych, zaś jej północna część - na terenach zieleni wypoczynku nadwodnego o charakterze leśnym. Do chwili obecnej teren ten nie jest objęty ustaleniami żadnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego m. Józefowa. Zgodnie z zapisem studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego m. Józefowa, zatwierdzonym uchwałą Nr 273/III/2001 Rady Miejskiej w Józefowie z dnia 1.02.2001r., przedmiotowa działka położona jest na terenie zabudowy mieszkaniowej z dopuszczalną funkcją towarzyszącą - usługami w zakresie turystyki i rekreacji, w granicy Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Pana zdaniem przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wydatkowany na zakup działki o pow. 4.715 m2 o charakterze rolno -leśnym z możliwością zabudowy mieszkaniowej w przyszłości może być traktowany jako cel mieszkaniowy i tym samym może korzystać ze zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego. Zwraca się Pan z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego w tym zakresie.

Dokonując analizy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z przepisem art.10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz.176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie :a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,d)innych rzeczyjeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych pod lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Zgodnie z art.7 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz.1588), w związku z przepisem art. 28 ust. 2 powołanej ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r.), podatek od przychodu uzyskanego w wyniku zbycia nieruchomości, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada ta nie ma jednakże zastosowania w przypadku, gdy w terminie 14 dni od dnia sprzedaży podatnik złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wydatkuje na cele określone w art. 21 ust.1 pkt 32 lit. a) – e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz.176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r., tj.

na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego , jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem;na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych na pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budowa budynku mieszkalnego;na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele jw. , w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Jak wynika z treści przytoczonego powyżej przepisu przychód uzyskany w oparciu o art.10 ust. 1 pkt 8 ustawy tj. z tytułu sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od chwili nabycia podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania jeżeli zostanie wydatkowany nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży między innymi na (...) nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego.

Przeznaczenie gruntu nie może wynikać wyłącznie z zamiaru podatnika go nabywającego. O jego przeznaczeniu decyduje bowiem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, z którego wynikać powinno, że grunt ten znajduje się na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Jak wynika z informacji Urzędu Miasta Józefowa z dnia 26.01.2007r., skierowanej do podatnika, przedmiotowa działka na dzień zakupu nie stanowiła terenu pod budowę budynku mieszkalnego. Ponadto z treści przedstawionego aktu notarialnego wynika, że zgodnie z wypisem z rejestru gruntów z dn. 22.01.2007r. działka nr 13 położona w Józefowie stanowi grunty orne. Nabycie więc takiego gruntu nie może stanowić podstawy do zwolnienia przedmiotowego na mocy art. 21 ust.1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r.

Jednocześnie powierzchnia przedmiotowego gruntu pozwala przypuszczać, iż jego nabycie nie nastąpiło wyłącznie w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Reasumując powyższe zdaniem tutejszego organu podatkowego przedstawione przez Pana stanowisko jest nieprawidłowe, a przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w całości podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. We wniosku z dnia 04.06.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego porusza Pan również kwestię zasadności pobrania podatku od czynności cywilno - prawnych od umowy kupna - sprzedaży przedmiotowego gruntu rolnego. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer informuje, iż w powyższym zakresie zostanie wydane odrębne postanowienie.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia – zgodnie z art. 14 b ustawy Ordynacja podatkowa. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (art.236 § 2 i art.239 Ordynacji podatkowej) za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj