Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/NR/415-11/07/DD
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/NR/415-11/07/DD
Data
2007.09.20



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
deklaracje
handel
marża
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami używanymi, kupowanymi od osób fizycznych na umowę kupna i od firm w oparciu o faktury VAT-marża.Sam wystawia faktury VAT-marża. Do celów ewidencji podatku VAT przypisał w kasie fiskalnej stawkę 0% dla wartości samochodów zakupionych na umowy i faktury VAT-marża.Wobec powyższego wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: czy wartość tej sprzedaży należy ujmować w deklaracji VAT-7 jako opodatkowaną 0%, zwolnioną, czy w ogóle nie podlega ujmowaniu w deklaracji?Zdaniem podatnika stawka 0% jest przypisana do tej sprzedaży w sposób umowny, a wartość tej sprzedaży nie podlega ustawie o VAT i w deklaracji nie powinna być ujmowana.


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 czerwca 2007r.., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu ....., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

p o s t a n a w i a:

zawarte we wniosku stanowisko podatnika uznać za nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

We wniosku z dnia 29 czerwca 2007r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 4 lipca 2007r., zapytujący przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami używanymi, kupowanymi od osób fizycznych na umowę kupna i od firm w oparciu o faktury VAT-marża.

Sam wystawia faktury VAT-marża.

Do celów ewidencji podatku VAT przypisał w kasie fiskalnej stawkę 0% dla wartości samochodów zakupionych na umowy i faktury VAT-marża.Wobec powyższego wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: czy wartość tej sprzedaży należy ujmować w deklaracji VAT-7 jako opodatkowaną 0%, zwolnioną, czy w ogóle nie podlega ujmowaniu w deklaracji?Zdaniem podatnika stawka 0% jest przypisana do tej sprzedaży w sposób umowny, a wartość tej sprzedaży nie podlega ustawie o VAT i w deklaracji nie powinna być ujmowana.

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:

W myśl przepisu art.120 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.), dalej: ustawa, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. W świetle art.120 ust.16 ustawy, podatnik stosujący zasadę opodatkowania marży w wystawionych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku, w związku z czym faktura VAT-marża, dokumentująca dostawę towarów używanych zawiera w swojej treści kwotę całej należności brutto z tytułu dostawy, czyli cenę sprzedaży tego towaru stanowiącą kwotę nabycia towaru używanego powiększoną o kwotę marży. Te same zasady winny być zachowane przy ewidencjonowaniu obrotu za pomocą kasy rejestrującej.Zasady ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kas rejestrujących, w przypadku, gdy podstawę opodatkowania stanowi m.in. marża, reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz.948 z późn. zm.). Zgodnie z § 5 ust.5 ww. rozporządzenia, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Zaewidencjonowaniu podlega więc cała kwota należna z tytułu sprzedaży towaru stanowiąca kwotę nabycia towaru powiększoną o kwotę marży, nie zaś kwota samej marży. Kasy rejestrujące nie mają możliwości odrębnego zidentyfikowania w pamięci fiskalnej kasy rejestrującej sprzedaży towarów opodatkowanych tylko od marży. Należy więc wykorzystać aktualne możliwości kas fiskalnych. W stawkach podatku oznaczonych literowo są stałe pozycje: PTU A – 22%, PTU B – 7%, PTU C – 0%. Pozostałe litery od D do G są wolne, podatnik może je wykorzystać w przypadku wprowadzenia nowych stawek podatku VAT, np. PTU D – dla sprzedaży opodatkowanej dla marży, przyjmując w tym wypadku stawkę 0% - zaprogramowaną w pamięci fiskalnej kasy jako stawka „techniczna”.

Deklaracja VAT-7 nie zawiera odrębnych rubryk do deklarowania sprzedaży w systemie marży. Należy zatem wpisywać stosowne dane w rubrykach dotyczących sprzedaży krajowej opodatkowanej wg stawki 22%. Dodatkowo należy jednak zakreślić kwadrat 61 w części F deklaracji podatkowej VAT-7, co oznacza, że podatnik dokonywał dostawy towarów używanych, nabytych uprzednio przez niego w celu odprzedaży, w stosunku do których zastosowano szczególną procedurę polegającą na opodatkowaniu marży.Wpisywanie danych dotyczących wartości netto i podatku należnego z tytułu sprzedaży opodatkowanej w systemie marży do deklaracji VAT-7 nie jest wprost uregulowane w ustawie, ani w objaśnieniach do deklaracji stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz.1545). Ponieważ jednak sprzedaż ta opodatkowana jest wg stawki 22%, zatem wpisuje się je odpowiednio w poz.28 i 29 deklaracji.

Jak wskazano wyżej – podatek liczony jest od marży. Z opisu rubryki 28 wynika, iż wpisuje się tam podstawę opodatkowania, a więc w odniesieniu do sprzedaży opodatkowanej w systemie marży ujmuje się wartość marży netto, tj. po pomniejszeniu o kwotę należnego podatku.

Mając na uwadze wymienione Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu orzekł jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez zapytującego oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj