Interpretacja Urzędu Celnego I w Warszawie
441000-PAI-9100I-15/07/551/EU
z 5 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
441000-PAI-9100I-15/07/551/EU
Data
2007.06.05



Autor
Urząd Celny I w Warszawie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Słowa kluczowe
akcyza
deklaracja korygująca
deklaracje
obniżenie podatku należnego
samochód osobowy
wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do wykazywania zwolnień i pomniejszeń podatku akcyzowego w załączniku AKC3/E do deklaracji AKC-3 dopiero w miesiącu, w którym pojawi się należny podatek akcyzowy ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem podatnika złożonym w piśmie z dnia 12.03.2007r. (data wpływu do Urzędu – 20.03.2007r.), uzupełnionym pismami z dnia 29.03.2007r. (data wpływu do Urzędu – 02.04.2007r.) i 18.04.2007r. (data wpływu do Urzędu – 19.04.2007r.)

postanawiam

udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stosownie do art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, uznać przedstawione przez Spółkę stanowisko w zakresie prawa do wykazywania zwolnień i pomniejszeń podatku akcyzowego w załączniku AKC3/E do deklaracji AKC-3 w miesiącu, w którym pojawi się należny podatek akcyzowy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 20.03.2007r. do Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie wpłynął wniosek XXXX (zwanej dalej Podatnikiem) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 25.02.2007r. została złożona deklaracja AKC-3 z załącznikiem AKC-3/E dotyczącym informacji o podatku akcyzowym od samochodów osobowych za miesiąc styczeń 2007r., w której w poz. 8 - ,,zwolnienia i pomniejszenia” wykazano kwotę podatku akcyzowego zapłaconą z tytułu importu samochodów osobowych. Jednocześnie z powodu braku sprzedaży w miesiącu styczniu 2007r. nie wystąpiła akcyza należna (poz. 7 równa się 0). Kwota z poz. 8 zwiększyła kwotę nadwyżki do rozliczenia w następnym okresie.

Następnie została złożona korekta ww. deklaracji, w której w poz. 8 wykazano ,,0”

Podatnik informuje, że w sprawach, których dotyczy niniejszy wniosek nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pytanie Podatnika:

Czy podatnik ma prawo do wykazywania zwolnień i pomniejszeń podatku akcyzowego w załączniku AKC3/E do deklaracji AKC-3 dopiero w miesiącu, w którym pojawi się należny podatek akcyzowy ?

Stanowisko Podatnika:

W myśl art. 79 ustawy o podatku akcyzowym podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o akcyzę zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych. Ustawa nie określa momentu tego obniżenia, lecz jedynie prawo. Potwierdzeniem tego faktu są objaśnienia do wypełnienia poszczególnych pozycji w załączniku AKC-3. Kwotę nadwyżki w bieżącym miesiącu w poz. 9 oblicza się następująco ,, od kwoty z pozycji 8 należy odjąć kwotę z poz. 7, jeżeli różnica jest liczbą ujemną należy wpisać 0“. Następnie podatek należny w poz. 10 – od kwoty z poz. 7 należy odjąć kwotę z poz. 8 jeżeli różnica jest liczbą ujemną, należy wpisać 0. Ani ustawa, ani rozporządzenia wykonawcze nie wskazują, że powyższych obliczeń nie wykonuje się jeżeli nie występuje akcyza należna. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, żeby wykazywać zwolnienia i pomniejszenia w poz. 8 nawet w sytuacji braku należnego podatku akcyzowego jest to, że kwota nadwyżki do rozliczenia w następnym okresie z poz. 13 nie podlega zwrotowi, a jest jedynie informacją o jaką kwotę podatnik może obniżyć należny podatek akcyzowy w następnych miesiącach.

W związku z powyższym uważam, że zwolnienia i pomniejszenia podatku akcyzowego wykazuje się w deklaracji AKC-3/E bez względu na to, czy wystąpił należny podatek akcyzowy.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wyjaśnia:

Stosownie do art. 80 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, z późn. zm.), akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Podatnikami akcyzy od samochodów są podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju oraz importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Obowiązek podatkowy w akcyzie z tytułu sprzedaży samochodu przed jego pierwszą rejestracją, zgodnie z art. 80 ust. 3 pkt 1 ustawy, powstaje z chwilą wystawienia faktury (faktury korygującej), nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu.

Art. 18 ust. 1 i art. 19 ust. 1 ustawy stanowią, iż podatnicy są obowiązani składać w urzędzie celnym deklaracje dla podatku akcyzowego za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy oraz są obowiązani do obliczenia i zapłaty akcyzy za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek właściwej izby celnej, chyba że z przepisów ustawy wynika inny termin płatności.

Zgodnie z art. 79 ww. ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu. Ponieważ przepis art. 79 ww. ustawy nie zawiera w swej treści terminu, do którego podatnikowi przysługuje uprawnienie do obniżenia kwoty akcyzy, należy przyjąć, iż podatnik składając deklarację dla podatku akcyzowego AKC-3 za dany miesiąc rozliczeniowy ma prawo do pomniejszenia należnego podatku akcyzowego o kwotę akcyzy zapłaconą w miesiącu rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.

Uprawnienie to powstaje w związku z dokonaniem importu tj. objęciem samochodów osobowych procedurą dopuszczenia do obrotu i zapłatą należnego podatku akcyzowego.

Z treści art. 79 ustawy wynika, że podatnicy mają prawo do obniżenia w deklaracji AKC-3 (z zał. AKC-3/E) kwoty podatku akcyzowego zapłaconej z tytułu importu samochodów osobowych.

W sytuacji gdy w miesiącu rozliczeniowym podatnik dokonał importu samochodu i posiada zgłoszenie celne z wykazanym i zapłaconym podatkiem akcyzowym w informacji o podatku akcyzowym od samochodów osobowych AKC-3/E w rubryce "zwolnienia i pomniejszenia może dokonać obniżenia należnego podatku akcyzowego o kwotę akcyzy zapłaconą z tytułu importu.

Ponadto należy zgodzić się z Podatnikiem co do sposobu wypełniania deklaracji. W przedstawionym stanie faktycznym zwolnienia i pomniejszenia podatku akcyzowego wykazuje się w deklaracji AKC-3/E bez względu na to, czy wystąpił należny podatek akcyzowy.

W związku z powyższym stanowisko podatnika należy uznać za prawidłowe.

Powyższej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj