Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DFK/P-32/07/MC
z 9 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DFK/P-32/07/MC
Data
2007.07.09



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo obliczyłam podatek z tytułu sprzedaży nieruchomości w 2007 roku?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku z dnia 11.05.2007r. zwrócili się Państwo o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do przepisów art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu, zgodnie z art. 14 a § 2 ww. ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z opisanego stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, iż w dniu07.03.2007r. nabyliście Państwo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego usytuowanego w Warszawie za kwotę 215.126,00 zł. Przedmiotowy lokal zbyliście Państwo w dniu 27.04.2007r. uzyskując przychód w wysokości 260.000,00 zł.

Zwracacie się Państwo z pytaniem, w jakiej wysokości należy zapłacić podatek dochodowy w związku z uzyskaniem dochodu z odpłatnego zbycia ww. lokalu.

Dokonując analizy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawców oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z przepisem art.10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz.176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie :a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,d)innych rzeczyjeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych pod lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie do art.30 e ust.1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w ww. art.10 ust.1 pkt 8 lit. a- c, podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Zgodnie z ust.2 ww. artykułu 30e podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, który jest wyrażony w cenie określonej w umowie sprzedaży, a kosztami uzyskania przychodu, tj. udokumentowanymi kosztami wytworzenia, powiększonymi o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy lub praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania . Wartość nakładów o których mowa wyżej, ustala się na podstawie faktur VAT oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art.22 ust. 6c i ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust.3b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że stanowisko w sprawie zajęte przez Państwa jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia – zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14 a § 4, art. 236 oraz art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj