Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/P-39/07/CM
z 24 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/P-39/07/CM
Data
2007.07.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
opodatkowanie
opodatkowanie dochodów
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy powinno być opodatkowane zbycie w roku 2005 lokalu w sytuacji, kiedy był on w naszym posiadaniu od 1995 roku?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z art. 4 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz.1590), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer

postanawia

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku z dnia 07.05.2007r. zwrócili się Państwo o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do przepisów art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu, zgodnie z art. 14 a § 2 ww. ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z opisanego stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, iż w dniu 25.09.1995r. , otrzymaliście Państwo od Spółdzielni Mieszkaniowej "M" przydział lokalu mieszkalnego na warunkach własnościowego prawa do lokalu. Na tej podstawie korzystaliście Państwo z "ulgi budowlanej" w podatku dochodowym od osób fizycznych. W dniu 06.10.2005r. zarząd ww. spółdzielni poinformował Państwa, iż wydany w roku 1995r. przydział lokalu nie jest skuteczny. W związku z powyższym, mając zamiar sprzedaży lokalu, zwróciliście się Państwo do Spółdzielni z wnioskiem o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Umowa o ustanowieniu tego prawa została podpisana w dniu 12.10.2005r. Następnie aktem notarialnym Nr 4043/2005 z dnia 19.10.2005r. zbyliście Państwo przedmiotowy lokal.

Pytanie Wnioskodawców dotyczy wystąpienia obowiązku podatkowego w związku ze sprzedażą spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zdaniem Wnioskodawców w świetle przedstawionego stanu faktycznego podatek dochodowy z tytułu sprzedaży nieruchomości nie jest należny z uwagi na fakt, iż przydział lokalu na warunkach własnościowego prawa do lokalu nabyli w roku 1995, a więc od dnia nabycia do dnia sprzedaży upłynęło pięć lat podatkowych. Jednocześnie zwracacie Państwo uwagę na fakt, iż będąc w posiadaniu tytułu prawnego do lokalu dokonywaliście odpisów podatku dochodowego w zeznaniach o wysokości uzyskanego dochodu.

Dokonując analizy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawców oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z przepisem art.10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz.176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie :a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,d)innych rzeczy. - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych pod lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer zauważa, iż przydział lokalu wystawiony w dniu 25.09.1995r., w związku ze stwierdzeniem przez Spółdzielnię mieszkaniową wadliwości wydanego przydziału, stał się nieskuteczny. Dopiero w dniu 12.10.2005r. podpisano umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową "M" o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, w wyniku której nastąpiło nabycie przedmiotowego lokalu. W związku z zaistniałą sytuacją odpłatne zbycie lokalu w dniu 19.10.2005r., zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rodzi przychód opodatkowany 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że zajęte przez Państwa stanowisko we wniosku z dnia 07.05.2007r. jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia – zgodnie z art. 14 b ustawy Ordynacja podatkowa. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (art.14 a § 4 w związku z 236 i art.239 Ordynacji podatkowej) za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj