Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/902/KDO/423/35/07/EK
z 6 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/902/KDO/423/35/07/EK
Data
2007.06.06



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
jednostka badawczo-rozwojowa
koszty uzyskania przychodów
następstwo prawne
przekształcanie podmiotów
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy środki finansowe, korzystające ze zwolnienia od podatku dochodowego, gromadzone na specjalnym funduszu jednostki badawczo-rozwojowej w celu ich wydatkowania na cele statutowej działalności naukowo - technicznej, będą podlegały opodatkowaniu po przekształceniu tej jednostki w spółkę prawa handlowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku firmy X z miesiąca marca 2007r, żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

STAN FAKTYCZNY:

1.Podatnik jest jednostką badawczo - rozwojową, nadzorowaną przez Ministra Gospodarki, prowadzącą działalność naukowo – techniczną.

2.Podatnik posiada na specjalnym funduszu środki finansowe gromadzone z odpisów na cele statutowe w rozumieniu art. 17 ust. l pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop). Odpisy dokonywane są z dochodów zwolnionych od opodatkowania, przy czym, zgodnie z art. 17 ust.1b updop, warunkiem zwolnienia jest ich wydatkowanie na określone ustawą cele, bez względu na termin wydatkowania.

3.Obecnie wszczęta została procedura prawna, zmierzająca do komercjalizacji podatnika, tj. przekształcenia w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

Pytanie Podatnika:

Czy środki finansowe, korzystające ze zwolnienia od podatku dochodowego, gromadzone na specjalnym funduszu jednostki badawczo-rozwojowej w celu ich wydatkowania na cele statutowej działalności naukowo - technicznej, będą podlegały opodatkowaniu po przekształceniu tej jednostki w spółkę prawa handlowego?

Stanowisko Podatnika

1 Zgodnie z art. 17 ust 1 pkt 4, updop: wolne od podatku są:

4) dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1 c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodą, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele,

2.Zgodnie z art. 17 ust 1b updop: Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

3.Zgodnie z art. 17 ust.1 c pkt. 1 updop: Przepis ust 1 pkt 4 nie ma zastosowania w:

1)przedsiębiorstwach państwowych, spółdzielniach i spółkach,

4.Do komercjalizacji jednostek badawczo - rozwojowych stosuje się, na mocy art. 10 ust. 2 ustawy z dnia z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, przepisy o komercjalizacjii prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.

5.Zgodnie z art. 1 ust 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji: Komercjalizacja, w rozumieniu ustawy, polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę; jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, spółka ta wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na charakter prawny tych stosunków.

6. Z kolei zgodnie z art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej: Art. 93a. § 1 Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

l) przekształcenia innej osoby prawnej,

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

7.Jednostka badawczo - rozwojowa jest osobą prawną, a w toku komercjalizacji dochodzi do jej przekształcenia w spółkę kapitałową prawa handlowego (inną osobę prawną).

Zatem w świetle przepisów Ordynacji podatkowej utworzona przez komercjalizację spółka wstąpi z mocy prawa w prawa i obowiązki podatkowe jednostki badawczo -rozwojowej, przysługujące tej jednostce wg stanu na dzień komercjalizacji.

8Jeżeli zatem podatnik przed dokonaniem komercjalizacji skorzystał z prawa do zwolnienia od opodatkowania części dochodów pod warunkiem wydatkowania ich w określony sposób, to po komercjalizacji obowiązek wydatkowania w taki właśnie sposób przechodzi na spółkę,na podstawie art. 93a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

9.Spółka nie może nabyć nowego prawa do zwolnienia, bo to wyłącza art. 17 ust.1 c pkt 1 updop, jednak z zasady pełnej sukcesji podatkowej wynika, że nie może być też pozbawiona prawa, które przysługiwało podmiotowi komercjalizowanemu tylko z uwagi na dokonanie przekształcenia.

10.Spółka powinna zatem wydatkować środki zwolnione na te cele, które były celami statutowymi podmiotu komercjalizowanego i w taki sposób, w jaki powinien był to uczynić podmiot komercjalizowany, gdyby skomercjalizowany nie został.

11.Tylko przy takiej interpretacji może zostać zrealizowane pełne następstwo prawne i podatkowe, o którym stanowią art. 1 ust. 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz art. 93 a ust. 1 Ordynacji podatkowej. Oczywiście możliwe jest wystąpienie przesłanek merytorycznych utraty prawa do zwolnienia (np. wydatkowanie niezgodnie z ustawą)i obowiązek zapłaty podatku, wynikający z utraty zwolnienia. Jednak w świetle ogólnego i podatkowego następstwa prawnego, utrata prawa do zwolnienia nie może wynikać z samego tylko faktu komercjalizacji, czyli przekształcenia w spółkę.

12.Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem podatnika dokonanie komercjalizacji jednostki badawczo - rozwojowej nie będzie powodowało żadnych skutków prawnych w odniesieniu do środków już zgromadzonych z dochodów zwolnionych od podatku w jednostce badawczo - rozwojowej w latach ubiegłych. Spółka, powstała w wyniku komercjalizacji, jako następca prawno - podatkowy jednostki badawczo - rozwojowej będzie zobowiązana do wydatkowania tych środków w taki sposób, w jaki byłby one wydatkowane w komercjalizowanej jednostce.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza się co następuje:

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1 c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Stosownie do art. 17 ust. 1 c przepis ust. 1 pkt 4 nie ma zastosowaniaw przedsiębiorstwach państwowych, spółdzielniach i spółkach, z wyłączeniem spółek, o których mowa w art. 74 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo – rozwojowych.

Na podstawie art. 17 ust 1b updop: „zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Do komercjalizacji jednostek badawczo - rozwojowych stosuje się, na mocy art. 10 ust. 2 ustawy z dnia z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, przepisy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.

Zgodnie z art. 1 ust 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacjii prywatyzacji: Komercjalizacja, w rozumieniu ustawy, polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę; jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, spółka ta wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na charakter prawny tych stosunków.

Stosownie do art. 93 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku- Ordynacja podatkowa /t. j. z 2005r Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm./ osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej – wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej osoby lub półki. osób lub spółek.

Na mocy art. 93 d i art. 93 e ustawy Ordynacja podatkowa: m. in. „przepis art. 93a-ma zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego”, stosuje się go w zakresie w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej..”

Jak wynika z powyższego następca prawny wstępuje we wszelkie przewidzianew przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki poprzednika prawnego, pod warunkiem, że ustawy odrębne nie stanowią inaczej. Skoro zatem następstwo prawne podatkowe obejmuje wszelkie prawa i obowiązki poprzednika, to sukcesja dotyczy zarówno obowiązków /praw/ zasadniczych, polegających na wykonaniu zobowiązania podatkowego, jak również obowiązków /praw/ instrumentalnych.

Jedynie w przypadkach, gdy ustawy szczegółowe wyraźnie odnoszą się do następstwa prawnego w prawie podatkowym zakres tego następstwa kształtowany jest przez unormowania takich ustaw, głównie ustaw podatkowych – w przedmiotowej sprawie jest to ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ze względu na fakt, iż w/w ustawa o podatku dochodowym od osób prawny nie wskazuje w sposób wyraźny utraty prawa do zwolnienia od podatku - następcy prawnego- w przypadku przekształcenia formy prawnej, należy przyjąć, że Spółka powstała w wyniku komercjalizacji, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego poprzednika prawnego, które nie do końca zostało zrealizowane.

Należy pamiętać, że Spółka jako następca prawny będzie zobowiązana do wydatkowania środków zgromadzonych na specjalnym funduszu jednostki badawczo-rozwojowej, z dochodów zwolnionych od podatku w jednostce badawczo – rozwojowej w sposób określony w art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. jaki byłyby one wydatkowanew komercjalizowanej jednostce.

Reasumując postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj