Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/914/KDO/423/44/07/EK
z 14 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/914/KDO/423/44/07/EK
Data
2007.06.14



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
instrumenty
koszty uzyskania przychodów
obrót papierami wartościowymi
papier wartościowy
pochodne instrumenty finansowe
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy opłata za zarządzanie Indywidualnym Portfelem Instrumentów Finansowych dla Domu Maklerskiego na postawie umowy zawartej ze spółką jest kosztem podatkowym spółki w momencie jej poniesienia?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o. o., z miesiąca marca 2007r, żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Spółka z o. o przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności firmy nie jest inwestowanie w papiery wartościowe, Spółka jedynie inwestuje w instrumenty finansowe nadwyżkę swojego kapitału. Firma w dniu 23.12.2005r. podpisała umowę o Zarządzaniu Indywidualnym Portfelem Instrumentów Finansowych z BZ ... SA, zgodnie z którą ponosi miesięczną opłatę za zarządzanie czyli za obsługę przez biuro maklerskie w wysokości 2,80% rocznie.

Biuro maklerskie potrąca gotówkę za wystawione faktury z konta AYISTA. Oplata ta jest obciążona podatkiem VAT i każdego miesiąca Spółka otrzymuje fakturę VAT . Podatek VAT z tej faktury odliczany jest na bieżąco , w miesiącu otrzymania faktury. Wydatek w kwocie netto stanowi koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia, na podstawie przepisu art. 16 ust. l pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych pośrednio z zakupem papierów wartościowych, w tym za obsługę przez biuro maklerskie, tylko wyłącza wydatki ponoszone bezpośrednio na nabycie papierów wartościowych. Spółka uważa że postępuje zgodnie z przepisami.

W roku 2006 firma opłacała podatek dochodowy od osób prawnych zgodnie z art. 25 ust. 6 zaliczkowo w wysokości 1/12 wpłaty za rok 2004. Prawidłowość uznania momentu kosztu jest bardzo ważne ze względu na prawidłowe wyliczenie podatku dochodowego za rok 2006 oraz ze względu na prawidłowość rozliczenia podatku VAT.

Pytanie Podatnika: Czy oplata za zarządzanie Indywidualnym Portfelem Instrumentów Finansowych dla Domu Maklerskiego na postawie zawartej z nami umowy jest naszym kosztem podatkowym w momencie jej poniesienia?

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza się co następuje:

Stosownie do. art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...).

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Stosownie do art. 16 ust. 1 b w/w ustawy o podatku dochodowym przez pochodne instrumenty finansowe rozumie się prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny towarów walut obcych, waluty polskiej, złota dewizowego, platyny dewizowej lub papierów wartościowych albo od wysokości stóp procentowych lub indeksów,a w szczególności opcje i kontrakty terminowe.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 b w/w ustawy za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych – do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia – o ile wydatki te, stosownie do art. 16 g ust. 3 i 4 nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych. Koszty te można podzielić na dwie grupy:

1.bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji – koszt z tytułu realizacji praw wynikających z nabytych instrumentów pochodnych,, bądź rezygnacji z tytułu realizacji praw wynikających z tych instrumentów, bądź też z ich odpłatnego zbycia.

2.koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu (koszty: prowizji, w tym prowizji kupna i sprzedaży, poniesionych w roku związanych z prowadzeniem lub założeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów itp.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka podpisała umowę o Zarządzaniu Indywidualnym Portfelem Instrumentów Finansowych z BZ... SA. Spółka jest obciążana przez biuro maklerskie miesięczną opłatą za zarządzanie czyli za obsługę w wysokości 2,80% rocznie.

Biuro maklerskie pobiera gotówkę za wystawione faktury bezpośrednio z konta AVISTA.

Koszty powyższe są wyliczane w oparciu o średni stan środków na rachunku w danym miesiącu.

W świetle powyższego koszty związane z zarządzaniem przez biuro maklerskie stanowią koszt uzyskania przychodów w chwili realizacji praw wynikających z nabytych instrumentów finansowych, albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, bądź też w chwili ich odpłatnego zbycia. Ustalane są w oparciu o aktualny stan wartości rachunku. Im wyższa wartość posiadanych praw majątkowych związana z zyskownymi transakcjami tym wyższe wynagrodzenie pobiera biuro maklerskie.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art.15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu za wyjątkiem kosztów specyficznie wymienionych w art.16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Katalog kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu, wymienionyw art.16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera natomiast zakazu rozpoznania jako kosztu uzyskania przychodu kosztów zarządzania indywidualnym portfelem finansowym przez biuro maklerskie. Tym samym, koszt taki jako uzasadniony, dotyczący danego roku podatkowego i bezpośrednio związany z uzyskanym przychodem pomniejsza dla celów obliczenia podatku przychód uzyskany z realizacji praw wynikających z nabytych instrumentów finansowych, albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, bądź też w chwili ich odpłatnego zbycia.

Do przychodów uzyskanych z pochodnych instrumentów finansowych nie będących papierami wartościowymi stosuje się te same zasady co do przychodów z praw majątkowych. Moment powstania przychodu z tego tytułu określa przepis art. 12 ust. 3a pkt 3 w/w ustawy.

Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 8 b ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych – do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 16g ust. 3 i 4 nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zatem wszystkie wydatki wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 8 b nie są kosztami uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Stają się nimi natomiast przy ustalaniu dochodu w związku z realizacją praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych i z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych

W świetle powyższego poniesione miesięczne opłaty za zarządzanie przez biuro maklerskie – - będą kosztem uzyskania przychodów w momencie poniesienia kosztu, pod warunkiem prowadzenia miesięcznej prezentacji wartości poniesionych wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych oraz wartości zamknięcia transakcjiw przychodach – w miesiącu zamknięcia transakcji.

Reasumując postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj