Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440RPŁ/415/81452/2007
z 5 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440RPŁ/415/81452/2007
Data
2007.07.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
radcowie prawni
zastępstwo procesowe


Pytanie podatnika
Czy wypłacone pracownikowi wynagrodzenie z tytułu zastępstwa sądowego płatnik powinien potraktować jako przychód ze stosunku pracy i zastosować koszty uzyskania wymienione w art.22 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też to dodatkowe wynagrodzenie należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście i policzy koszty uzyskania na zasadach wymienionych w art.22 ust.9 pkt 4 ustawy ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola na podstawie art.14a - 14 d i art.217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr. 8 poz. 60 z późn. zm. ) w związku z wnioskiem z dnia 02.04.2007r. ( wpływ 02.05.2007r. ) uzupełnione pismem z dnia 04.06.2007r. ( wpływ 06.06.2007r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego

postanawia

że stanowisko płatnika zawarte w/w wniosku dotyczące dodatkowego wynagrodzenia dla radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Z wniosku z dnia 02.04.2007r. (wpływ 02.05.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wynika:

stan faktyczny

- płatnik zatrudnia na podstawie umowy o pracę osoby wykonujące zawód radcy prawnego.

Zgodnie z art. 22 (4) ust.2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 o radcach prawnych pracownicy ci są uprawnieni do dodatkowego wynagrodzenia z tytułu zastępstwa procesowego .

Tryb i warunki realizowania prawa radcy prawnego do dodatkowego wynagrodzenia zawierają podpisywane przez prezesa lub dziełającego w jego imieniu zastępce prezesa z w/w osobami umowy o zastępstwo procesowe.

pytanie płatnika

- czy wypłacone pracownikowi wynagrodzenie z tytułu zastępstwa sądowego płatnik powinien potraktować jako przychód ze stosunku pracy i zastosować koszty uzyskania przychodu wyminenione w art.22 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też to dodatkowe wynagrodzenie należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście i policzy koszty uzyskania na zasadach wymienionych w art.22 ust.9 pkt.4 ustawy ?

stanowisko płatnika

- dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego jest obowiązkiem wynikającym ze stosunku pracy.

W związku z tym podatek od osób fizycznych powinien być naliczony i zapłacony według skali podatkowej określonej w art.27 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. nr.14 z 2000r. poz 176 z późn. zm.)

ocena prawna

- zgodnie z art.12 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. nr. 14 poz.176 zezzm.) za przychody ze stosunku pracy , pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa sie wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności : ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego , czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika , jak również wartość innych nieodpłatnych lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art.11ust.1 przychodem z w/w źródła są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartośc otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń pieniężnych.

Z pisma wynika, iż radca prawny zatrudniony na umowę o pracę , realizuje także czynności polegające na wykonaniu zastępstwa procesowego i otrzymuje należności tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowgo.

Należności te należy traktować jako przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art.12 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym do w/w przychodu mają zastosowanie koszty uzyskania przychodu określone w art.22 ust.2 cyt. ustawy

W związku z powyższym organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czsu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art.14b Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj