Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US.1431.PP/423-1563/07/BP
z 6 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.1431.PP/423-1563/07/BP
Data
2007.09.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cesja leasingu
leasing
umowa


Pytanie podatnika
Pytania podatnika :1.Czy w przypadku wstąpienia przez Spółkę do umowy leasingu na podstawie planowanego porozumienia, Spółka dokonując kwalifikacji umowy leasingu na gruncie art.17b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie uprawniona do analizy tej umowy w jej dotychczasowym kształcie tj. biorąc pod uwagę sumę opłat i czas trwania umowy całego jej okresu – w tym również wliczając okres umowy i należności uiszczone przez dotychczasowego korzystającego?
2.Czy opłaty leasingowe ponoszone przez Spółkę od dnia wstąpienia w umowę leasingu w miejsce dotychczasowego korzystającego będą dla Spółki w całości stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodów?3.Czy po zakończeniu umowy leasingu Spółka jako nowy korzystający będzie miała prawo nabycia przedmiotu leasingu po cenie ustalonej w umowie, do której Spółka przystąpiła?


P O S T A N O W I E N I E

Działając zgodnie z art.216 oraz art.14a §1 i 4 ustawy z dn. 29.08.97r. Ordynacja podatkowa /Dz.U.nr 8 z 2005r. poz.60 z póź zm./, po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 26.06.2007r. /data wpływu 26.06.2007r./ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bemowo postanawia uznać, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem złożonym w dniu 26.06.2007r. Spółka z o.o. zwróciła się do tutejszego Organu podatkowego w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowaPytania podatnika :1.Czy w przypadku wstąpienia przez Spółkę do umowy leasingu na podstawie planowanego porozumienia, Spółka dokonując kwalifikacji umowy leasingu na gruncie art.17b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie uprawniona do analizy tej umowy w jej dotychczasowym kształcie tj. biorąc pod uwagę sumę opłat i czas trwania umowy całego jej okresu – w tym również wliczając okres umowy i należności uiszczone przez dotychczasowego korzystającego?2.Czy opłaty leasingowe ponoszone przez Spółkę od dnia wstąpienia w umowę leasingu w miejsce dotychczasowego korzystającego będą dla Spółki w całości stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodów?3.Czy po zakończeniu umowy leasingu Spółka jako nowy korzystający będzie miała prawo nabycia przedmiotu leasingu po cenie ustalonej w umowie, do której Spółka przystąpiła?Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na podstawie trójstronnego porozumienia Spółka zamierza wstąpić w trwającą już umowę leasingu samochodów ciężarowych ,zawartą pomiędzy leasingodawcą a dotychczasowym korzystającym. Na podstawie tego planowanego porozumienia wnioskodawca wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki dotychczasowego korzystającego w dotychczasowym ich kształcie, w szczególności wszelkie należności Spółki wobec leasingodawcy (raty czynszu, wartość końcowa/ cena wykupu przedmiotu leasingu) ustalone będą w wysokości, w jakiej uiszczałby je dotychczasowy korzystający w przypadku kontynuowania leasingu.

Podając własne stanowisko w sprawie, Spółka uważa, iż jako wstępująca na zasadzie cesji umowy leasingu będzie uprawniona do uwzględnienia warunków umowy (łącznej sumy ustalonych opłat oraz okresu jej trwania) z całego okresu jej trwania , w tym również okresu , w którym stroną tej umowy był dotychczasowy korzystający.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami uznaje stanowisko strony informując co następuje:

W myśl art. 17a pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. nr 54 z 2000r. poz.654 ze zm./ przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę , na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym”oddaje do odpłatnego używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej „korzystającym” podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne , a także grunty. Regulacje prawne zawarte w Rozdziale 4a art.17b -17l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają skutków podatkowych cesji w/w umów. Oznacza to, że cesjonariusz jest traktowany jak pierwotnie „korzystający” z leasingu operacyjnego i ma prawo od dnia cesji umowy leasingowej zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów opłacanych rat leasingowych i dodatkowych kosztów zgodnie z umową obciążających leasingobiorcę , np. wydatków eksploatacyjnych.Istotą zmiany strony w umowie leasingu na drodze cesji jest m. inn. przeniesienie przez dotychczasowo korzystającego na nowo korzystającego wierzytelności wobec leasingodawcy polegającej na prawie używania przedmiotu leasingu oraz obowiązku uiszczania opłat leasingowych.

Natomiast art. 17c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, jeżeli po upływie podstawowego okresu , o którym mowa w art.17b ust. 1 w/w ustawy finansujący przenosi na korzystającego własność środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, będących przedmiotem umowy :1/ przychodem ze sprzedaży środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży ; jeżeli jednak cena ta jest niższa od hipotetycznej wartości netto środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej według zasad określonych w art.14,2/ kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży jest rzeczywista wartość netto.

Podsumowując powyższe opłaty ustalone w umowie leasingu ponoszone przez cesjonariusza będą stanowiły dla niego koszty uzyskania przychodów od momentu przeniesienia praw na cesjonariusza. Może też dokonać nabycia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy, biorąc pod uwagę raty wpłacane przez poprzedniego korzystającego.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj