Interpretacja Burmistrza Miasta Ustka
Fn3110/01/26/07
z 16 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Fn3110/01/26/07
Data
2007.05.16



Autor
Burmistrz Miasta Ustka


Temat
Podatki i opłaty lokalne


Słowa kluczowe
podatek od nieruchomości
podmiotowość podatkowa spółki cywilnej
spółka cywilna
współwłasność łączna


Pytanie podatnika
Czy spółka cywilna jest podmiotem podatku od nieruchomości w sytuacji, gdy wspólnicy tej spółki są wpisani w księdze wieczystej jako współwłaściciele nieruchomości na zasadach współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej i nieruchomość ta jest wykorzystywana w prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej.


POSTANOWIENIE

Burmistrz Miasta Ustka działając na podstawie art.14a par.1,3,4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr z 2005r. nr 8 poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.04.2007r. o udzielenie informacji z zakresu stosowania prawa podatkowego, wniesionego przez Ewę de L. - Sz. , Henryka de L. - Sz., Wojciecha de L. - Sz., Agnieszkę de L. - Sz., Łukasza de L.-Sz. -wspólników spółki cywilnej "Hotel ..."

stwierdza ,że

stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 05.04.2007r. wspólnicy „Hotel" spółki cywilnej w Ustce, złożyli do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie informacji z zakresu stosowania prawa podatkowego poprzez udzielanie odpowiedzi na pytanie:

czy spółka cywilna jest podmiotem podatku od nieruchomości w sytuacji, gdy wspólnicy tej spółki są wpisani w księdze wieczystej jako współwłaściciele nieruchomości na zasadach współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej i nieruchomość ta jest wykorzystywana w prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej.

We wniosku stwierdzono, że spółka cywilna „Hotel" prowadzi działalność gospodarczą, w której wykorzystuje nieruchomość położoną w Ustce. W księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości wspólnicy spółki są wpisani jako współwłaściciele na zasadach współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej.

Zdaniem wnioskodawców podmiotem podatku od nieruchomości jest spółka cywilna „Hotel...", a nie jej poszczególni wspólnicy. Okoliczność, iż podmiotowość prawna w spółce cywilnej przysługuje tylko wspólnikom i tylko oni mogą być wpisani w księdze wieczystej jako współwłaściciele nie oznacza, że spółka cywilna nie może mieć podmiotowości podatkowej. Podmiotowość w podatku od nieruchomość przyznaje jej przepis art. 3 ust 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844.

Tut. organ podatkowy po rozpatrzeniu wniosku strony, w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stwierdza co następuje:

Zgodnie z art.3 ust. 1 w/w ustawy - podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

  1. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,z zastrzeżeniem ust.3;
  2. posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  3. użytkownikami wieczystymi gruntów;
  4. posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
  1. wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
  2. jest bez tytułu prawnego, z zastrzeżeniem ust.2.

W odróżnieniu od spółek kapitałowych spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej, jej konstrukcja regulowana jest przez prawo zobowiązań (art. 860-875 Kodeksu cywilnego). Nie stanowi więc samodzielnego podmiotu prawa, podmiotami prawa pozostają wspólnicy spółki cywilnej.

W związku z tym spółka cywilna nie ma własnego mienia - nabywane prawa i zaciągane zobowiązania wchodzą do wspólnego majątku wspólników, stanowiącego ich współwłasność łączną.

Skoro spółce cywilnej nie przysługuje podmiotowość prawna, nie może zatem być właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem nieruchomości i obiektów budowlanych, a od tego uwarunkowana jest podmiotowość podatkowa określona w w/w przepisie art. 3 ust. l ustawy. To wspólnicy spółki są podatnikami podatku od nieruchomości jako osoby fizyczne będące współwłaścicielami, współposiadaczami lub współużytkownikami wieczystymi.

Podstawową kwestia związaną z ustaleniem podmiotu zobowiązanego do zapłacenie podatku od nieruchomości w przypadku wnioskodawców jest ustalenie, komu przysługuje prawo własności, nieruchomości wykorzystywanej przez spółkę cywilną „Hotel ..." w Ustce. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości położonej w Ustce i wykorzystywanej w działalności spółki cywilnej „Hotel ..." jako właściciele wpisani zostali wspólnicy spółki na zasadach współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej, a nie spółka cywilna. Wspólnicy spółki są zatem podatnikami podatku od nieruchomości.

W świetle powyższego brak jest podstaw do uznania spółki cywilnej „Hotel ..." za podmiot podatku od nieruchomości, co oznacza, że stanowisko przedstawione we wniosku strony jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj