Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-4/415/79/07
z 13 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-4/415/79/07
Data
2007.08.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
gospodarka
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Zakres stosowania art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych przez spółdzielnię mieszkaniową.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007 r., w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie z dnia 27 czerwca 2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - „stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 28 czerwca 2007 r. wpłynął do tutejszego Urzędu wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej w sprawie dokonania interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zapytanie dotyczy zakresu stosowania przepisów art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do niżej wymienionych dochodów uzyskiwanych przez Spółdzielnię:

1. dochody uzyskiwane z wynajmu lokali mieszkalnych, znajdujących się w budynkach mieszkalnych,

2. dochody uzyskiwane z wynajmu lokali użytkowych, znajdujących się w budynkach mieszkalnych i poza nimi (tj. budynki niemieszkalne – wolnostojące, pawilony),

3. dochody uzyskiwane z eksploatacji lokali użytkowych posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, znajdujące się w budynkach mieszkalnych i poza nimi,

4. dochody uzyskiwane z najmu innych pomieszczeń typu nieużytkowane pralnie, suszarnie, komórki itp., wynajmowane na cele związane z poprawą warunków mieszkaniowych osobom posiadającym spółdzielcze prawo do lokalu,

5. dochody uzyskiwane z garaży,

6. dochody uzyskiwane z dzierżawy gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz dzierżawy dachów i ścian budynków mieszkalnych i użytkowych,

7. dochody z tytułu oprocentowania środków na rachunkach bankowych, lokat itp.,

8. dochody z tytułu otrzymanych odsetek za nieterminowe regulowanie należności za lokale mieszkalne, lokale użytkowe posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz lokali użytkowych w najmie,

9. dochody z odszkodowań uzyskanych z tytułu ubezpieczenia majątku Spółdzielni,

10. przychody z tytułu zwrotu kosztów windykacji należności (opłaty sądowe, komornicze),

11. przychody z tytułu nadwyżek ponad wkład mieszkaniowy lub budowlany lokali mieszkalnych lub użytkowych, uzyskanych w przetargowej formie sprzedaży spółdzielczych praw do lokalu.

W ocenie Spółdzielni przez pojęcie zasoby mieszkaniowe, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć całość „substancji” lokalowej, tj. pomieszczenia mieszkalne i użytkowe. Zdaniem Spółdzielni, uwzględniając terminologię w zakresie pojęcia gospodarka zasobami mieszkaniowymi, zawartą w przepisach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawy o ochronie praw lokatorów, a także uwzględniając fakt przeznaczenia wszystkich dochodów z działalności operacyjnej i finansowej na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, uzyskiwane dochody, wymienione w piśmie winny korzystać ze zwolnienia podatkowego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa – udziela poniższej informacji:

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), na którą powołuje się Spółdzielnia reguluje sposób funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych, sposób ustanowienia praw do lokali oraz prawa i obowiązki właścicieli tych lokali.

Natomiast obowiązek podatkowy jakiemu podlega Spółdzielnia Mieszkaniowa został uregulowany w ustawie z dnia 15 lutego 1991r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z przepisami art. 17 ust. 1 pkt 44 tej ustawy wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Natomiast pod pojęciem „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w wyżej wymienionym przepisie należy rozumieć:

- budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności:

- dźwigi osobowe i towarowe,

- aparaty do wymiany ciepła,

- kotłownie i hydrofornie wbudowane,

- klatki schodowe,

- strychy, piwnice, komórki,

- garaże,

2. pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:

- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,

- kotłownie i hydrofornie wolno stojące,

- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,

3. urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, jak:

- zbiorniki - doły gnilne, szamba,

- rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,

- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,

- budowle inżynieryjne (studnie itp.),

- budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,

- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Opłaty związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami (czynsz) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód powstały z tego tytułu w tym: wynajem lokali mieszkalnych oraz innych pomieszczeń takich jak: pralnie, suszarnie, komórki na cele związane z poprawą warunków mieszkaniowych osobom posiadającym spółdzielcze prawo do lokalu oraz opłaty uzyskiwane z garaży, w myśl przepisów art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi.

A zatem, przychody Spółdzielni Mieszkaniowej pochodzące z wynajmu lokali użytkowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych i poza nimi, z eksploatacji lokali użytkowych posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, znajdujących się w budynkach mieszkalnych i poza nimi, opłaty z tytułu dzierżawy gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów, dzierżawy dachów i ścian budynków mieszkalnych i użytkowych, odsetki za nieterminowe regulowanie należności za lokale mieszkalne i użytkowe, przychody z tytułu odszkodowań uzyskanych w związku z ubezpieczeniem majątkowym, przychody z tytułu zwrotu kosztów windykacji należności oraz przychody z tytułu nadwyżek ponad wkład mieszkaniowy lub budowlany lokali mieszkalnych i użytkowych uzyskanych w przetargowej formie sprzedaży spółdzielczego prawa do lokalu nie stanowią przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochody uzyskane z wyżej wymienionych tytułów podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, bez względu na cel, na jaki zostaną przekazane.

Biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie – postanowiono jak w sentencji uznając, że przedstawione przez Spółdzielnię Mieszkaniową w zakresie zastosowania przepisów art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania interpretacji.

Intrepretacja nie jest dla Spółdzielni wiążąca, wiąże natomiast tutejszy Organ podatkowy – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj