Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443/11/NO12/07
z 26 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443/11/NO12/07
Data
2007.09.26



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
paliwo silnikowe
samochód osobowy
zapasy


Pytanie podatnika
Stan faktyczny przedstawiony we wnioskuSpółka dla potrzeb własnego taboru samochodowego dokonuje zakupu paliwa jednorazowo, które magazynuje w zbiorniku, następnie tankowanie poszczególnych pojazdów odbywa się według potrzeb w przeciągu 2 miesięcy, aż do wyczerpania zapasów.Z tego samego zbiornika odbywa się tankowanie paliwa do samochodu osobowego, który stanowi środek trwały w spółce.Pytanie wnioskodawcyCzy prawidłowo jest odliczony podatek naliczony według faktury zakupu paliwa w miesiącu otrzymania dostawy i faktury zakupu, a następnie według wydania na podstawie wewnętrznego dowodu RW w rejestrze zakupu VAT dokonywana jest korekta VAT podatku naliczonego wg ilości paliwa zatankowanego w późniejszym okresie do samochodu osobowego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:

- art. 14a § 1, § 2, § 3 i § 4 oraz art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r. Dz.U. Nr8, poz. 60 z późn. zm.),

- art.86 ust.1, ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.).

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia stanowisko przedstawione w powyższym wniosku uznać za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 28.06.2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie wpłynął wniosek z dnia 28.06.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji o stosowaniu przepisów dotyczących podatku do towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Spółka dla potrzeb własnego taboru samochodowego dokonuje zakupu paliwa jednorazowo, które magazynuje w zbiorniku, następnie tankowanie poszczególnych pojazdów odbywa się według potrzeb w przeciągu 2 miesięcy, aż do wyczerpania zapasów.Z tego samego zbiornika odbywa się tankowanie paliwa do samochodu osobowego, który stanowi środek trwały w spółce.

Pytanie wnioskodawcy.

Czy prawidłowo jest odliczony podatek naliczony według faktury zakupu paliwa w miesiącu otrzymania dostawy i faktury zakupu, a następnie według wydania na podstawie wewnętrznego dowodu RW w rejestrze zakupu VAT dokonywana jest korekta VAT podatku naliczonego wg ilości paliwa zatankowanego w późniejszym okresie do samochodu osobowego...

Stanowisko wnoszącego zapytanie.

Spółka prawidłowo dokonuje zmniejszenia podatku naliczonego, gdyż według ustawy o podatku od towarów i usług nie przysługuje odliczenie podatku od paliwa zużywanego do samochodu osobowego. Udokumentowanie faktycznego wydania paliwa do samochodu osobowego dowodem wewnętrznym jest poprawne.

Stanowisko organu podatkowego.

Stosownie do treści art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje co do zasady w takim zakresie w jakim nabyte towary i usługi służą wykonywaniu czynności opodatkowanych. Od tej generalnej zasady przepisy ustawy o podatku VAT przewidują szereg odstępstw. Jeden z takich wyjątków sformułowany został w art.88 ust.1 pkt 3 wymienionej ustawy, na mocy którego obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których jest mowa w art. 86 ust. 3 ustawy.

Z opisanej w pytaniu sytuacji wynika, że Spółka dokonuje hurtowych zakupów paliwa wlewanego bezpośrednio do zbiornika, z którego później tankowane są samochody zarówno takie w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenie podatku VAT od paliwa jak i samochód osobowy o którym jest mowa w art. 86 ust. 3 -w stosunku do którego prawo to nie przysługuje. W konsekwencji Spółka ma możliwość odliczenia tylko części podatku naliczonego, wykazywanego w przedmiotowych fakturach, dokumentujących zakup paliwa w ilości hurtowych.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w tym wypadku paliwo tankowane jest do zbiornika, a nie bezpośrednio do baku samochodu, w związku z czym faktury takie nie zawierają numeru rejestracyjnego pojazdu, który to wymóg (w odniesieniu do faktur, dokumentujących sprzedaż paliw, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych) wynika z treści § 9 ust.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie faktur (Dz.U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.).

Niestety w świetle obowiązujących przepisów postępowanie Spółki nie jest prawidłowe.Skoro bowiem zbiornik tankowany jest raz na kilka miesięcy, a zgodnie z ogólną zasadą podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu, w którym zakup był dokonany, podatnik może wstępnie odliczyć tylko taką część podatku naliczonego z faktury zakupu, która na podstawie jego szacunków będzie odpowiadać ilości paliwa zużywanego do napędu samochodów ciężarowych. Jednocześnie należy pamiętać, że do obowiązków podatnika należy prowadzenie ewidencji, z której będzie wynikać, jaka kwota podatku od zakupionego paliwa podlega odliczeniu (art. 109 ust.3 ustawy VAT). W zakresie podatku naliczonego ewidencja ta powinna zawierać kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami, od których przysługuje odliczenie podatku VAT oraz kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego.

W gestii podatnika pozostaje zatem, by prowadzona ewidencja była wiarygodna. Podatnik powinien zadbać, by w miarę tankowania paliwa do baków poszczególnych pojazdów, rozchód paliwa ze zbiornika głównego, dokumentowany był w sposób nie budzący wątpliwości, z podziałem na dwie grupy pojazdów: te, w stosunku do których przysługuje odliczenie podatku VAT od paliwa i te, w odniesieniu do których to prawo nie przysługuje.

Odliczenie pełnej kwoty podatku naliczonego już w momencie zakupu paliwa, w sytuacji gdy z góry wiadomo, iż będzie ono zużywane między innymi do napędu samochodu osobowego nie jest prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja podatkowa dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie wydania powyższej interpretacji.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli podatkowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj