Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu
PD 415-46/07
z 12 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD 415-46/07
Data
2007.07.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy we Wrocławiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kredyt inwestycyjny
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy zakupione środki trwałe można amortyzować na ogólnych zasadach jeżeli zakup sfinansowany jest kredytem inwestycyjnym, jak ustalić wartość poczatkową tych środków trwałych?


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych i planuje w niedalekiej przyszłości wydobywanie kruszywa (piasku, żwiru itp.). Działalność prowadzona jest w formie spółki cywilnej. Dla potrzeb działalności zakupiona została pogłębiarka do akwenów wodnych za cenę 150.000 zł oraz cztery samochody ciężarowe łącznie za 600.000 zł. Zakupy te zostały sfinansowane kredytem inwestycyjnym.

Zdaniem wnioskodawczyni zakupione środki trwałe, po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych mogą być amortyzowane w okresach miesięcznych, a wartość początkowa środków trwałych może być zwiększona o zapłacone odsetki od kredytu do dnia wprowadzenie ich do ewidencji środków trwałych. Po wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji zapłacone odsetki od kredytu stanowić będą koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

W ocenie tut. organu podatkowego stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zmianami/ amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania maszyny, urządzenia i środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 22 d ust. 2 składniki majątku wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z art. 22 h ust. 1 pkt 1 ustawy dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały wprowadzono do ewidencji środków trwałych do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową.

Wartość początkową środka trwałego, zgodnie z art. 22 g ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi – w razie nabycia w drodze kupna – cena ich nabycia. Ust. 3 art. 22 g definiuje pojęcie ceny nabycia, za którą uważa się kwotę należną zbywcy powiększoną o koszty związane z zakupem poniesione do dnia przekazania środka trwałego do używania w tym między innymi wymienione zostały odsetki.

Odsetki od kredytu inwestycyjnego w okresie następnym, po wprowadzeniu środka trwałego do wykazu, stanowić będą, zgodnie z zapisem art. 22 ust. 1 ustawy, koszty uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj