Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-44/07-2/AG
z 5 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-44/07-2/AG
Data
2007.10.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
studenci
zakład budżetowy
zaliczka na podatek
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Interpretacja - Podatek dochodowy od osób prawnych, wśród podmiotów uprawnionych do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego brak jest zakładów budżetowych, tak więc od 1 stycznia 2007 roku dochody własne (przychody własne pomniejszone o koszty ich uzyskania) wnioskodawcy podlegają w całości opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.



Wniosek ORD-IN 654 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zakładu Budżetowego, przedstawione we wniosku z dnia 31.07.2007r. (data wpływu 03.08.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania do osiąganych dochodów zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.08.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania do osiąganych dochodów zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zakład Budżetowy został powołany do życia Decyzją Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 1992r. w celu pełnienia ważnej funkcji społecznej. Przedmiotem działalności zakładu jest: kwaterowanie studentów uczelni nadzorowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego; kwaterowanie nauczycieli akademickich oraz innych pracowników uczelni; prowadzenie hotelu pracowniczego; kwaterowanie na pobyt doraźny; wspieranie organizacyjne i finansowe działalności oświatowej i kulturalnej, prowadzonej na rzecz mieszkańców osiedla; wynajem pomieszczeń mieszkalnych jednostkom związanym ze szkolnictwem,; wynajem pomieszczeń użytkowych i terenów niezabudowanych.

Zakład administruje i sprawuje zarząd na nieruchomościach Skarbu Państwa w imieniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Posiada obszar o powierzchni 30ha, na którym zlokalizowano 153 domy, w tym 115 w technologii szkieletu drewnianego wybudowanych w latach 50 ubiegłego stulecia dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki oraz posiada 3 nowoczesne akademiki.

X jest drugim, co do wielkości w Y ośrodkiem zamieszkałym przez około 2000 studentów uczelni Y.

Ponadto X zamieszkuje około 800 stałych mieszkańców, którzy stanowią byłą i obecna kadrę nauczycielsko-profesorską wyższych uczelni.

Zakład Budżetowy X prowadzi dwa rodzaje działalności:

  • zakwaterowanie studentów w akademikach;
  • najem lokali mieszkalnych dla pracowników i lokali użytkowych.


Pierwszy rodzaj działalności stanowi usługi o charakterze usług hotelarskich, które nie kwalifikują się do umów najmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, o których mowa w art. 24 ust. 2 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2005r. Nr 249, poz. 2104). Przychody z tej działalności zalicza się do przychodów własnych. Drugi rodzaj działalności jest całkowicie przypisany do art. 24 ust. 2 ze szczególnym uwzględnieniem ust. 2a ustawy o finansach publicznych. Od 1 stycznia 2007r. dochody własne z obu wymienionych działalności są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Zakład Budżetowy prawidłowo wpłaca (począwszy od stycznia 2007r.) do Urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych, od dochodów własnych (przychody własne pomniejszone o koszty ich uzyskania)...

Zdaniem wnioskodawcy, nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zlikwidowała z dniem 1 stycznia 2007r. zwolnienie przedmiotowe (art. 17 ust. 1 lit. 4w) dla Zakładów Budżetowych zajmujących się kwaterowaniem studentów, nauczycieli akademickich oraz innych pracowników uczelni i placówek naukowych, z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem domów akademickich, hoteli asystenckich oraz zasobów mieszkaniowych. Skoro brak zwolnienia to Zakład stał się obligatoryjnym płatnikiem podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Istnienie i działalność zakładów budżetowych uregulowane zostały w ustawie z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 ze zm.). Zgodnie z art. 24 ust. 1 tej ustawy, zakłady budżetowe są jednostkami organizacyjnymi sektora finansów publicznych, odpłatnie wykonującymi wyodrębnione zadania, a koszty swojej działalności pokrywają przede wszystkim z przychodów własnych. Do przychodów własnych zakładów budżetowych nie zalicza się dochodów z najmu i dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze dotyczących składników majątkowych Skarbu Państwa (art. 24 ust. 2). Jednak w myśl art. 24 ust. 2a ww. ustawy, obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. zakład budżetowy prowadzący działalność w zakresie administrowania i zarządzania nieruchomościami, obejmującą najem lub dzierżawę składników majątkowych Skarbu Państwa, do przychodów własnych zalicza przychody z tytułu świadczonych usług związanych z tą działalnością.

Zakłady budżetowe, nie są wymienione w art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wśród podmiotów zwolnionych z podatku dochodowego od osób prawnych, a więc co do zasady ich dochody własne podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Z powyższego wynika, iż podatek dochodowy od osób prawnych posiada cechy podatku powszechnego (globalnego) tj. podatku, który obejmuje swoim zakresem przedmiotowym wszelkie uzyskiwane w ciągu roku podatkowego przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, bez względu na to czy mają one charakter periodyczny czy też jednorazowy. Wyłączone będą z tej generalnej zasady natomiast te rodzaje dochodów, które zostały wymienione w art. 17 ww. ustawy, jako uznane przez ustawodawcę za wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

W art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przyznano różnym jednostkom organizacyjnym gospodarującym zasobami mieszkaniowymi w tym zakładom budżetowym, ulgi podatkowe z tego tytułu. Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4w ww. ustawy, wprowadzonym z dniem 1 stycznia 2003 roku przez art. 1 pkt 16 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 141, poz. 1179), wolne od podatku były dochody zakładów budżetowych, zajmujących się kwaterowaniem studentów, nauczycieli akademickich oraz innych pracowników uczelni i placówek naukowych, z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem domów akademickich, hoteli asystenckich oraz zasobów mieszkaniowych. Z dniem 1 stycznia 2004 roku przepis ten został formalnie uchylony na mocy art. 1 pkt 13 lit. a tiret pierwszy ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1975). Jednakże na podstawie art. 5 tej ustawy, zwolnienie to miało obowiązywać do końca 2004r. Następnie art. 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) dokonano zmiany art. 5 ww. ustawy z dnia 12 listopada 2003r. W wyniku tej zmiany przedłużono do 31 grudnia 2006r. obowiązywanie zwolnienia wymienionego w art. 17 ust. 1 pkt 4w w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 roku.

Jak wynika z powyższego, dochody zakładów budżetowych zajmujących się kwaterowaniem studentów, nauczycieli akademickich oraz innych pracowników uczelni i placówek naukowych, pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów korzystały do 31 grudnia 2006r. ze zwolnienia od podatku dochodowego - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem domów akademickich, hoteli asystenckich oraz zasobów mieszkaniowych.

Od dnia 1 stycznia 2007r. w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Powyższe zwolnienie odnosi się jedynie do określonych rodzajów podmiotów, tj. spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej. Wśród wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, podmiotów uprawnionych do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego brak jest zakładów budżetowych, tak więc od 1 stycznia 2007 roku dochody własne (przychody własne pomniejszone o koszty ich uzyskania) wnioskodawcy podlegają w całości opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go maja 10,09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj