Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB I-2/415-47/07
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB I-2/415-47/07
Data
2007.09.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Jakie źródło przychodów stanowi sprzedaż lokali mieszkalnych ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 5 a pkt 6, art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

uznaje za nieprawidłowe przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 27.06.2006r. stanowisko w sprawie zakwalifikowania przychodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych do źródeł przychodów.

W dniu 27.06.2007r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Pana w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania tych przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wyposażenia wnętrz. Jednocześnie jako osoba fizyczna nabył Pan w maju 2007r. mieszkanie, które zostało wyremontowane, a następnie w czerwcu 2007r. sprzedane na rynku wtórnym. Z tytułu sprzedaży tej nieruchomości odprowadził Pan stosowne podatki.

W chwili obecnej kupił Pan następne mieszkanie, które zamierza wyremontować i również przeznaczyć do dalszej odsprzedaży. Jak wyjaśnia Pan w uzupełnieniu wniosku z dnia 20.09.2007r. mieszkanie to sprzedał Pan w sierpniu 2007r.

Na tle przedstawionego stanu sprawy stawia Pan pytanie czy sprzedaż mieszkań może zostać potraktowana jako sprzedaż na własne potrzeby czy też należy to ująć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zdaniem Pana sprzedaż mieszkań może odbywać się poza prowadzoną działalnością gospodarczą.Ustosunkowując się do przedstawionego stanowiska, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9.

Tak więc, aby określoną działalność uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi ona mieć charakter zarobkowy. Działalność ma charakter zarobkowy wówczas, gdy jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności. Definicja działalności gospodarczej wymaga również, aby działalność taka wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania, powtarzania określonego zespołu konkretnych działań o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Wobec powyższego w celu zakwalifikowania działań podjętych przez stronę do działalności gospodarczej należało ocenić zamiar, okoliczności i cel: nabycia, działań poprzedzających zbycie oraz samego zbycia nieruchomości przez stronę.Ze złożonego wniosku wynika, iż nabycie mieszkań przeznaczonych do remontu zostało dokonane z zamiarem dalszej ich odsprzedaży, a tym samym osiągnięcia zysku.

Chęć osiągnięcia zysku jest zaś jednym z elementów działalności gospodarczej.

O zorganizowanym charakterze działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży nieruchomości świadczy fakt sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz zakupieniu następnego lokalu mieszkalnego.

Ciągłość w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyraża się w powtarzalności sprzedaży.Zorganizowany charakter sprzedaży, powtarzalność czynności oraz chęć osiągnięcia zysku ( zarobkowy charakter ), to elementy istotne dla zakwalifikowania sprzedaży nieruchomości, jako pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, w opisanym stanie sprawy przychody ze sprzedaży nieruchomości, winny być zaliczone do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Pana zdarzenia

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub zastosowali się do interpretacji organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj