Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/GF/415-2/07/EW
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/GF/415-2/07/EW
Data
2007.05.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy za 2006 rok Podatnik mógłby rozliczyć się z podatku dochodowego od uzyskanych przez Podatnika i małżonkę przychodów zgodnie z przepisem art. 6 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Mokotów postanawia stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 20.02.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznać za prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż Podatnik posiada obywatelstwo rosyjskie. Od końca 2001r. zamieszkuje w Polsce i zgodnie z umową o pracę pełni funkcje zarządcze w firmie X S.A. Spółka odprowadza za Podatnika zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Do końca 2005r. rozliczał się Podatnik indywidualnie.W Polsce Podatnik przebywa ze swoją najbliższą rodziną, tj. z żoną oraz dwójką dzieci, które uczęszczają w Polsce do szkoły. Ośrodek interesów Podatnika i rodziny został przeniesiony do Polski, z państwem z którym Podatnik chce związać życie zawodowe i osobiste. W związku z upływem 5-letniego okresu uprawniającego Podatnika do uzyskania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE Podatnik występuje o uzyskanie ww. zezwolenia.

Pytanie Podatnika:

Czy za 2006 rok Podatnik mógłby rozliczyć się z podatku dochodowego od uzyskanych przez Podatnika i małżonkę przychodów zgodnie z przepisem art. 6 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W piśmie Podatnik wskazuje na możliwość łącznego opodatkowania małżonków na podstawie art. 6 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006r.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.Jednak art. 6 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków.Powołany powyżej przepis stanowi, że małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Z treści cytowanych powyżej przepisów wynika, że preferencyjne opodatkowanie dotyczy małżonków:podlegających obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)między którymi istnieje wspólność majątkowapozostających w związku małżeńskim przez cały rok podatkowydo których nie mają zastosowania przepisy art. 30c cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.Wskazując na przedstawione powyżej uregulowania prawne do sprawy będącej przedmiotem zapytania stwierdzić należy, że przysługuje Państwu prawo do preferencyjnego opodatkowania osiągniętych w roku podatkowym dochodów, przewidziane dla małżonków między którymi istnieje wspólność majątkowa.

Mając na uwadze powyższe regulacje oraz przekazane przez Podatnika informacje, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj