Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bełchatowie
USI/406-20/2896/JM/07
z 12 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI/406-20/2896/JM/07
Data
2007.09.12



Autor
Urząd Skarbowy w Bełchatowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
kaucja gwarancyjna
moment powstania przychodów
wspólnota mieszkaniowa
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy w świetle zapisów znowelizowanego art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nadwyżka sumy ww. przychodów nad kosztami ich uzyskania, tj. dochody uzyskane przez wspólnotę mieszkaniową, jeżeli zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem danej nieruchomości, są zwolnione z podatku dochodowego ?
Czy w świetle zapisów art. 12 ust. 3a oraz 3c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych datą powstania przychodu we wspólnocie mieszkaniowej jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego wynikający z terminu płatności określonego w podjętej uchwale wspólnoty, przesłanej do właściciela informacji, na wystawionym przez wspólnotę rachunku, tj. przychód należny bez względu na to czy należność została opłacona ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. z siedzibą w B. – zarządcy Wspólnoty Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 07.03.2007r. znak: L. dz. PGM/1896/2007 (data wpływu do Urzędu 09.03.2007r.), uzupełnionym pismem znak: L. Dz. PGM/6050/2007z dnia 16.08.2007r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dochodów uzyskiwanych przez wspólnotę mieszkaniową, a przeznaczonych na cele związane z utrzymaniem nieruchomości oraz dotyczącej momentu powstania przychodu jest nieprawidłowe.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia,na które przysługuje zażalenie.
W dniu 09.03.2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie wpłynął wniosek Spółki z o.o. z/s w B. – zarządcy wspólnot mieszkaniowych, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Spółka przedstawiając stan faktyczny sprawy informuje, że wspólnoty mieszkaniowe osiągają przychody z tytułu:


I. Gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a w szczególności:

  • przychody z zaliczek na eksploatację, fundusz remontowy, za windy osobowe,
  • przychody w tytułu wynajmu, na cele bytowe mieszkańców nieruchomości, dodatkowych komórek, piwnic, strychów, pomieszczeń XI piętrach wydzielonych z części wspólnych jak np. korytarze, pralnie, suszarnie,
  • przychody z tytułu odpłatnego udostępnienia wykonawcom robót remontowo – modernizacyjnych wykonywanych na rzecz danej nieruchomości pomieszczeń wspólnych jak np.: komórka czy też piwnica w tejże nieruchomości,
  • przychody z tytułu odpłatnego udostępnienia (wynajmu) na warsztaty dla służb technicznych administratora obsługującego dane osiedle mieszkaniowe pomieszczeń wspólnych w danej nieruchomości np.: komórka, piwnica, wyodrębniona część korytarza,
  • przychody z odsprzedaży złomu i innych odpadów użytkowych uzyskanych w trakcie remontu nieruchomości wspólnej jak np.: wymiana grzejników, zaworów, okien w częściach wspólnych,
  • przychody z tytułu odsprzedaży elementów wyposażenia nieruchomości wspólnej jak, np.: liczniki energii cieplnej, tj. wyposażenia zakupionego uprzednio ze środków finansowych wspólnoty mieszkaniowej,
  • przychody z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych powstałych w wyniku zaadaptowania części wspólnych jak np.: komórki czy też pomieszczenia pralni, suszarni i inne,
  • przychody z tytułu wynajmu lokali użytkowych wspólnoty, w tym powstałych w wyniku zaadaptowania części wspólnych jak np.: komórki czy też pomieszczenia pralni, suszarni i inne,
  • przychody z tytułu udostępnienia nieruchomości lub powierzchni reklamowych na budynku np.: ściany na umieszczenie reklamy,
  • przychody z tytułu udostępnienia dachu nieruchomości na ustawienie np.: masztu telefonii komórkowej, anten satelitarnych czy też innych urządzeń,
  • przychody z tytułu wydzierżawienia gruntów stanowiących część wspólną nieruchomości,
  • przychody z tytułu udostępnienia gruntów stanowiących część wspólną nieruchomości dla potrzeb położenia np.: kabla telefonicznego czy też prowadzenia robót wodno – kanalizacyjnych.


II. Prawidłowego funkcjonowania finansowego wspólnoty mieszkaniowej, jak np.:

  • odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych oraz z tytułu lokat bankowych nadwyżek środków zgromadzonych na funduszu remontowym,
  • odsetki za zwłokę w płatnościach zobowiązań wobec wspólnoty mieszkaniowej,
  • kary umowne za niedotrzymanie umów przez wykonawców robót realizowanych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej,
  • zatrzymane kaucje gwarancyjne zabezpieczające prawidłową realizacje robót, zgodnie z warunkami zawartych umów,
  • wpływy z tytułu przepadku kaucji gwarancyjnych, przy niedotrzymaniu warunków ich zwrotu,
  • odszkodowania otrzymane od ubezpieczyciela,
  • kwoty z tytułu zasądzonych od dłużników na rzecz wspólnoty kosztów sądowych zastępstwa procesowego i innych,
  • zwrot kosztów z tytułu zużycia energii elektrycznej dla potrzeb danej nieruchomości przez dostawcę ciepła, administratora nieruchomości czy też operatora sieci telewizyjnej, w wysokości ustalonej w formie zryczałtowanej lub rzeczywistej na podstawie podliczników.

W złożonym wniosku podatnik zwrócił się z zapytaniem:

  • Czy w świetle zapisów znowelizowanego art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nadwyżka sumy ww. przychodów nad kosztami ich uzyskania, tj. dochody uzyskane przez wspólnotę mieszkaniową, jeżeli zostaną przeznaczone na cele związanez utrzymaniem danej nieruchomości, są zwolnione z podatku dochodowego ?
  • Czy w świetle zapisów art. 12 ust. 3a oraz 3c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych datą powstania przychodu we wspólnocie mieszkaniowej jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego wynikający z terminu płatności określonego w podjętej uchwale wspólnoty, przesłanej do właściciela informacji, na wystawionym przez wspólnotę rachunku, tj. przychód należny bez względu na to czy należność została opłacona ?

Zdaniem wnioskodawcy wszystkie dochody Wspólnoty Mieszkaniowej, jeżeli zostaną przeznaczone na utrzymanie nieruchomości wspólnej korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Natomiast w odniesieniu do momentu powstania przychodu, zdaniem wnioskodawcy od 01.01.2007r. przychody wspólnoty mieszkaniowej są przychodami podatkowymi w dacieich wymagalności, bez względu na to czy zostały zapłacone, za wyjątkiem kwot naliczonych lecz nie otrzymanych odsetek. Zarządca wspólnot mieszkaniowych stoi na stanowisku, iż zaliczki na pokrycie kosztów zarządu oraz opłaty na fundusz remontowy należy traktować jako świadczenia ciągłe w związku z czym do określenia daty powstania przychodu będzie miał zastosowanie art. 12 ust. 3a oraz 3c, natomiast w zakresie innych przychodów wymienionych we wniosku (z wyłączeniem odsetek od środków na rachunkach bankowych i za zwłokę w płatnościach) datą powstania przychodu podatkowego jest data wystawionego rachunku lub informacji przesłanej do osoby fizycznej – zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy prawa podatkowego w postanowieniu Nr US I/406-6/754/JM/07 z dnia 15.05.2007r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego uznał stanowisko przedstawione przez Zarządcę wspólnot mieszkaniowych w złożonym zapytaniuza nieprawidłowe.
Na powyższe postanowienie Spółka w dniu 23.05.2007r. złożyła zażalenie.
W wyniku wniesionego zażalenia decyzją znak: II-1/4218-0009/07/Int/DP z dnia 01.08.2007r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uchylił postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie z dnia 15.05.2007r. Nr US I/406-6/754/JM/07 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczące zwolnienia od opodatkowania dochodów wspólnot mieszkaniowych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz momentu osiągnięcia przychodów w świetle art. 12 ust. 3a i 3c ww. ustawy.
Uchylenie ww. postanowienia skutkuje ponownym rozpatrzeniem przez organ podatkowy wniosku podatnika z dnia 07.03.2007r. znak: L. dz. PGM/1896/2007.
Pismem z dnia 10.08.2007r. znak: US I/420-97/2616/JM/07 organ podatkowy wystąpił do wnioskodawcy o uzupełnienie złożonego wniosku, o wskazanie konkretnej wspólnoty w imieniu której wystąpił z zapytaniem.
W odpowiedzi na powyższe pismo Spółka pismem znak: L. Dz. PGM/6050/2007 z dnia 16.08.2007r. poinformowała, iż z wnioskiem o interpretację przepisów wystąpiła w imieniu Wspólnoty Mieszkaniowej.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) wyjaśnia:

Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) właściciele lokali wchodzących w skład określonej nieruchomości z mocy prawa tworzą wspólnotę mieszkaniową. Celem wspólnoty mieszkaniowej jest zarządzanie nieruchomością wspólną. Opodatkowanie dochodów osiąganych przez wspólnotę mieszkaniową następuje według przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Głównym źródłem przychodów są dla wspólnoty mieszkaniowej zaliczki wnoszone przez jej członków w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu. Ponadto wspólnota może osiągać dochody również z innych źródeł.
Od 1.01.2007r. art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006r. Nr 1217, poz. 1589) wprowadzono nowy art. 17 ust. 1 pkt 44, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Oznacza to, że nie podlegają zwolnieniu dochody inne niż uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, niezależnie od ich przeznaczenia oraz dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na inne cele niż utrzymanie tych zasobów.

Gospodarka zasobami mieszkaniowymi nie została jednoznacznie zdefiniowana. Jednakże stanowi ona zespół czynności mających na celu spełnienie oczekiwań mieszkańców i to zarówno ekonomicznych jak i społecznych. Uzasadnione jest rozumienie pojęcia „zasoby mieszkaniowe” użytego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.
Do „zasobów mieszkaniowych”, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczyć należy między innymi budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strych, piwnice, komórki, garaże.
Związane z wyżej wymienionymi budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolny będzie od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
W oparciu o powyższy przepis opodatkowaniu będą podlegać dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, jeżeli nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, np. wynajmowanie lokali użytkowych, powierzchni reklamowych na budynkach, miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowej, itp. – bez względu na cel, na jaki zostaną przeznaczone.

W świetle powyższego w ocenie organu podatkowego dochody osiągnięte z:

  • wpłat zaliczek na eksploatację, zaliczek na fundusz remontowy, zaliczek za windy osobowe,
  • tytułu wynajmu, na cele bytowe mieszkańców nieruchomości, dodatkowych komórek, piwnic, strychów, pomieszczeń XI piętrach wydzielonych z części wspólnych jak np. korytarze, pralnie, suszarnie,
  • tytułu odsetek za zwłokę w płatnościach zobowiązań związanych z gospodarka zasobami mieszkaniowymi,
  • tytułu wynajmu lokali mieszkalnych powstałych w wyniku zaadaptowania części wspólnych jak np.: komórki czy też pomieszczenia pralni, suszarni i inne,

będą korzystały ze zwolnienia z podatku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) jeżeli przeznaczone zostaną na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.


Również dochody z tytułu:

  • odsprzedaży złomu i innych odpadów użytkowych uzyskanych w trakcie remontu nieruchomości wspólnej jak np.: wymiana grzejników, zaworów, okien w częściach wspólnych – uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
  • odsprzedaży elementów wyposażenia nieruchomości wspólnej jak, np.: liczniki energii cieplnej, tj. wyposażenia zakupionego uprzednio ze środków finansowych wspólnoty mieszkaniowej – uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
  • kar umownych za niedotrzymanie umów przez wykonawców robót realizowanych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej – związanych z gospodarką zasobami mieszkaniowymi,
  • odszkodowań otrzymanych od ubezpieczyciela, jeżeli umowy ubezpieczenia związane były z gospodarką zasobami mieszkaniowymi,
  • odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych oraz z tytułu lokat bankowych nadwyżek środków zgromadzonych na funduszu remontowym – jeżeli środki te będą uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
  • odsetek za zwłokę w płatnościach pozostałych zobowiązań – jeżeli związane są z gospodarką zasobami mieszkaniowymi,
  • zasądzonych od dłużników na rzecz wspólnoty kosztów sądowych zastępstwa procesowego i innych – w sprawach związanych z gospodarką zasobami mieszkaniowymi,

będą mogły korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pod warunkiem, że będą uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i jednocześnie zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.


Natomiast będą podlegały opodatkowaniu dochody osiągnięte z:

  • tytułu zwrotu kosztów z tytułu zużycia energii elektrycznej dla potrzeb danej nieruchomości przez dostawcę ciepła, administratora nieruchomości czy też operatora sieci telewizyjnej, w wysokości ustalonej w formie zryczałtowanej lub rzeczywistej na podstawie podliczników,
  • tytułu odpłatnego udostępnienia wykonawcom robót remontowo – modernizacyjnych wykonywanych na rzecz danej nieruchomości pomieszczeń wspólnych jak np.: komórka czy też piwnica w tejże nieruchomości,
  • tytułu odpłatnego udostępnienia (wynajmu) na warsztaty dla służb technicznych administratora obsługującego dane osiedle mieszkaniowe pomieszczeń wspólnych w danej nieruchomości np.: komórka, piwnica, wyodrębniona część korytarza,
  • tytułu wynajmu lokali użytkowych wspólnoty, w tym powstałych w wyniku zaadaptowania części wspólnych jak np.: komórki czy też pomieszczenia pralni, suszarni i inne,
  • tytułu udostępnienia nieruchomości lub powierzchni reklamowych na budynku np.: ściany na umieszczenie reklamy,
  • tytułu udostępnienia dachu nieruchomości na ustawienie np.: masztu telefonii komórkowej, anten satelitarnych czy też innych urządzeń,
  • tytułu wydzierżawienia gruntów stanowiących część wspólną nieruchomości,
  • tytułu udostępnienia gruntów stanowiących część wspólną nieruchomości dla potrzeb położenia np.: kabla telefonicznego czy też prowadzenia robót wodno – kanalizacyjnych.

W odniesieniu do kaucji gwarancyjnych organ podatkowy wyjaśnia, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia kaucji. Zgodnie ze źródłami encyklopedycznymi kaucja stanowi sumę pieniężną mająca zabezpieczyć roszczenia w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Brak regulacji kodeksowych powoduje, iż zasadniczym dokumentem rozstrzygającym o charakterze tej instytucji są postanowienia umowy wykonania usługi budowlanej. W budownictwie istota kaucji gwarancyjnej jest zabezpieczenie naprawy wadliwie wykonanych robót budowlanych i podlega ona rozliczeniu po upływie okresu, na który została udzielona.
Z istoty zabezpieczającego charakteru kaucji gwarancyjnej wynika, iż nie ma ona natury świadczenia definitywnego. Otrzymana lub zatrzymana tytułem kaucji kwota pieniężna przyjęta jest jedynie na przechowanie i ewentualnie traktowana jako depozyt. Jednak to nie oznacza, iż przyjmujący ma prawo dowolnie nią rozporządzać, traktując ją jako swoje aktywa majątkowe.
Zatem fakt przyjęcia czy zatrzymania kaucji w depozyt, a następnie jej zwrot, nie powodują powstania przychodu w rozumieniu przepisu art.12 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kaucja jest neutralna podatkowo, tzn. nie jest ani kosztem ani przychodem, aż do wystąpienia okoliczności, które uprawniają wierzyciela do zaspokojenia się z kaucji.
Jak stanowi art.12 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zmianami) przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Z kolei przychodemz działalności gospodarczej – zgodnie z art.12 ust.3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są także kwoty należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.
Tak więc kwota kaucji gwarancyjnej nie stanowi przychodu w przypadku gdy dotrzymane są warunki umowy przez kontrahenta.
Kwota ta będzie stanowiła przychód wpływający na wysokość dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych dla wspólnoty dopiero w momencie, kiedy nie zostaną dopełnione warunki umowy i przedmiotowe zabezpieczenie zostanie zaliczone na poczet należności podatnika od kontrahenta.
Jednakże w przypadku wspólnoty mieszkaniowej istotne znaczenie będzie miał również fakt, czy kaucja gwarancyjna ustanowiona została w związku z umowami dotyczącymi robót związanych z gospodarką zasobami mieszkaniowymi, gdyż tylko w takim przypadku będzie miał zastosowanie art.17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustosunkowując się do momentu powstania przychodu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie wyjaśnia, iż dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych jakim jest wspólnota mieszkaniowa do określenia daty powstania przychodu będą miały zastosowanie zapisy art. 12 ust. 1 pkt 1, ust. 3a, 3c, 3d i 3e wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W przypadku przychodów z tytułu zaliczek członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz kosztów związanych z utrzymaniem pojedynczego lokalu, z tytułu zaliczek na fundusz remontowy nie można mówić, iż są to opłaty za usługi rozliczane w okresach rozliczeniowych. Istotą wspólnoty mieszkaniowej nie jest świadczenie usług na rzecz członków wspólnoty, a jedynie gromadzenie środków i dokonywanie z nich stosownych opłat niezbędnych dla utrzymania lokali w należytym stanie. W związku z tym, w przypadku przychodów uzyskiwanych z ww. źródeł, do określenia momentu ich powstania zastosowanie będzie miał art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – zgodnie z którym przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14,są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
W związku z czym przychód podatkowy z tytułu dokonywanych wpłat powstanie w dniu otrzymania wpłaty.
Z pisma zarządcy wspólnoty mieszkaniowej, wynika, iż wspólnota mieszkaniowa uzyskuje przychody również z innych źródeł, do których zastosowanie będzie miał art. 12 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy, zgodnie z którym za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągane w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.
Powyższa interpretacja traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowejdo czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj