Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/181/07/JB
z 13 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/181/07/JB
Data
2007.09.13



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty pośrednie
koszty prowizji bankowych
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
potrącalność kosztów
zmiana umowy


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczenia prowizji od udostępnienia kredytu do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia prowizji od udostępnienia kredytu do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 12.06.2007r. (data wpływu 13.06.2007r.) Spółka wystąpiła z pytaniem:
Czy prowizja od udostępnienia kredytu jaką będzie musiała ponieść jako warunek konieczny do rozpoczęcia realizacji umowy kredytowej może być jednorazowo zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w momencie jej poniesienia ?
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka posiada umowę stałej współpracy z bankiem, w ramach której może zaciągać kredyt. Zdaniem Spółki w związku z tym, że zapłata prowizji za udostępnienie kredytu, płatna niezwłocznie po jego udostępnieniu, nie może być powiązana z konkretnym przychodem, a jej uiszczenie jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umowy, więc opłatę tę należy jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia. Od 1 stycznia 2007r. koszty pośrednie, czyli inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami należy potrącać w dacie ich poniesienia. Jeżeli jednak koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie jaka część dotyczy danego roku podatkowego, to stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (nowy art. 15 ust. 4d ustawy). W tym przypadku można jednoznacznie określić moment (rok podatkowy), którym jest moment rozpoczęcia realizacji umowy, dlatego koszt opłaconej prowizji należy rozliczyć w roku jej poniesienia. Podobnie należy postąpić w przypadku prowizji z tytułu zmiany warunków umowy np. na okoliczność zmiany terminu spłaty bądź wartości kredytu.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Zasady potrącalności kosztów uzyskania przychodów w stanie prawnym obowiązującym od 1.01.2007r. regulują przepisy art. 15 ust. 4, ust. 4a - 4d w/w ustawy. Stosownie do art. 15 ust. 4d w/w ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
W świetle wskazanych przepisów art. 15 ust. 4, ust. 4a - 4d w/w ustawy data potrącalności kosztów określona we wskazanych przepisach zależy od charakteru powiązania tych kosztów z przychodem podatkowym.
W opinii tut. organu podatkowego prowizji kredytowej związanej z pozyskaniem kredytu na finansowanie bieżącej działalności jednostki nie można bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami osiąganymi przez podatnika. Prowizja mimo, że ponoszona jest jednorazowo przy podpisywaniu umowy, a jej zapłata jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umowy, to dotyczy całego okresu umowy. Zatem, zgodnie z art. 15 ust. 4d (zdanie drugie) poniesioną opłatę należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego w takiej części w jakiej go dotyczy, a jeżeli nie jest możliwe określenie jaka część prowizji dotyczy danego roku podatkowego, to stanowi ona koszt uzyskania przychodu proporcjonalnie do okresu trwania umowy.
Tak samo w przypadku prowizji z tytułu zmiany warunków umowy, w tym terminu spłaty lub wartości kredytu.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku, wg którego prowizję należy jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie jej poniesienia jest nieprawidłowe.
Dodać należy, że zasadniczą kwestią jest cel na jaki został zaciągnięty kredyt.W przypadku kredytu inwestycyjnego prowizja w okresie realizacji inwestycji zwiększa wartość początkową środka trwałego określoną w art. 16g ust. 1 w/w ustawy.
Uznając za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj