Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
PDF1_415_-5 /07/BA 40804
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF1_415_-5 /07/BA 40804
Data
2007.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
zakup


Pytanie podatnika
Czy wydatek na zakup roweru stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.04.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 30.04.2007 r.będący przedmiotem analizy organu podatkowego.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania architektonicznego pod nazwą ...

W dniu 10.03.2007 r. nabył rower ... za kwotę brutto 1.999 zł dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Rower ten podatnik wprowadzi do ewidencji środków trwałych jako środek trwały firmy i chce go wykorzystywać na przejazdy po mieście w celu załatwiania spraw firmowych związanych z prowadzeniem dokumentacji projektowych np. dojazdy do kontrahentów, banków, Urzędu Skarbowego,Urzędu Miasta - Wydział Architektury, KZK, WGK i OŚ, ZUS itp.

Do celów dojazdu do pracy i z pracy służy podatnikowi samochód rozliczany na postawie ewidencji przebiegu pojazdu.

Pytanie Podatnika:
Podatnik zwraca sie z zapytaniem, czy ma prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatku dotyczącego zakupu roweru na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Stanowisko Podatnika:
Podatnik jest zdania, że wobec faktu, iż wykorzystywanie przedmiotowego roweru usprawni i przyspieszy załatwianie spraw firmy zachodzi bezpośredni związek pomiędzy przedmiotowym wydatkiem a uzyskiwaniem przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Ocena prawna stanowiska pytającego , dotycząca stanu faktycznego wynikającego z treści wniosku.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu stwierdza:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz .U. z 2000 r. Nr 14 , poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(....)

Oznacza to, że aby dany wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu musi on być bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz pomiędzy tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo - skutkowytego typu , że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź funkcjonowanie źródła przychodu.

Ustawodawca wiąże więc koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia , jakim jest uzyskanie przychodu.

W związku z powyższym przyjmuje się , że wydatek zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli podatnik udowodni fakt poniesienia wydatku i wykaże celowość poniesionych kosztów z punktu widzenia związku skutkowo - przyczynowego pomiędzy wydatkiem a oczekiwanym skutkiem w postaci przychodu.

Zgodnie z dyspozycja zawartą w art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , kosztami uzyskania przychodów są również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie i zgodnie z przepisami art. 22a - 22o , z uwzględnieniem art. 23. Natomiast stosownie do treści art. 22d ustawy o pdof , podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku trwałego , których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g , nie przekracza 3.500 zł.

Wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

W katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wynikających z przepisów art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawarto wydatków na zakup pojazdów rowerowych .

W związku z powyższym, uwzględniając okoliczności przedstawione w zapytaniu oraz przytoczone przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu uprzejmie informuje, że przedstawione przez Pana stanowisko w sprawie zaliczenia w koszty uzyskania przychodu zakupu roweru uznaje się za prawidłowe.

Niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało dla Pana ..., w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 w/w ustawy.

W dacie złożenia wniosku nie toczyły się wobec wnioskodawcy: kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu w terminie 7 dni od daty doręczenie niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj