Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/190/07/AG
z 13 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/190/07/AG
Data
2007.09.13



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
kapitał zakładowy
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
opłata notarialna
opłaty sądowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
podwyższenie kapitału
przychód podlegający opodatkowaniu
uchwała wspólników
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych ze zmianą umowy Spółki dotyczącą podwyższenia kapitału zakładowego na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych ze zmianą umowy Spółki dotyczącą podwyższenia kapitału zakładowego na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 11.06.2007r. (data wpływu 15.06.2007r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych ze zmianą umowy Spółki dotyczącą podwyższenia kapitału zakładowego na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w miesiącu maju 2007r. Spółka dokonała zmiany umowy Spółki w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego. Pokrycie wartości udziałów nastąpiło poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu). Na tę okoliczność podjęto uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, jak również w sprawie zmiany umowy Spółki.
Z tego tytułu Spółka poniosła następujące wydatki:
1. podatek od czynności cywilnoprawnych,
2. opłata za sporządzenie aktu notarialnego,
3. opłaty za sporządzenie wypisów z aktu notarialnego,
4. opłaty sądowe w związku ze zmianą i ogłoszeniem w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Spółka zwraca się z pytaniem, czy prawidłowo postąpi kwalifikując w/w wydatki jako koszty uzyskania przychodów. Zdaniem wnioskodawcy wydatki te są kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie ich poniesienia. Związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat notarialnych, opłat sądowych, opłat za wypisy z aktów, jest niewątpliwy. Zwiększenie kapitału zakładowego wpływa na osiąganie przychodów w związku z rozszerzeniem zakresu działalności. Podniesienie kapitału jest jednym ze sposobów pozyskiwania środków na działalność gospodarczą, z której generowane są przychody.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z obowiązującym od dnia 01.01.2007r. brzmieniem art. 15 ust. 1 w/w ustawy, wprowadzonym ustawą z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2006r. Nr 217, poz. 1589) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1.
Uwzględniając gramatyczną wykładnię tego przepisu należy stwierdzić, że podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty pod warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie nie tylko ma, bądź może mieć wpływ na wielkość osiąganego przychodu, ale również ma wpływ na zachowanie lub zabezpieczenie dalszej działalności.
Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny - zwrot "w celu" oznacza, że między wydatkiem, a osiąganym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, mający wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu (wyrok zwykłego składu NSA z 27.02.2002r. I SA/Po 2721/00).
Prowadząc działalność gospodarczą podatnik ponosi wydatki (koszty) o charakterze bezpośrednim, które można powiązać z konkretnym przychodem oraz wydatki o charakterze pośrednim, tzn. takie których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe.
Zgodnie więc z zasadą potrącalności kosztów w przypadku, gdy poniesiony koszt można bezpośrednio odnieść do osiągniętego przychodu, wówczas powinien on być uwzględniony w rachunku podatkowym, w tym roku, w którym osiągnięty został przychód. Należy jednak zauważyć, że nie we wszystkich przypadkach związek ten jest bezpośredni. Pomimo jednak, iż w związku z poniesieniem takich wydatków podatnik nie może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów bezpośrednio, mogą być one uznane za poniesione w celu osiągnięcia przychodów (służą zabezpieczeniu źródeł przychodów), pod warunkiem wykazania przez podatnika, że były one racjonalne co do zasady i co do wielkości.
W takich przypadkach, tzn. gdy nie ma możliwości przyporządkowania danego wydatku do przychodów wydatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia.

Wykazanie związku przyczynowo-skutkowego oraz tego, czy założony cel gospodarczy został osiągnięty jest obowiązkiem podatnika. Podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić jedynie w oparciu o procedury określone w przepisach ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 262 § 1-4 Kodeksu  podwyższenie kapitału zakładowego zarząd zgłasza do Krajowego Rejestru Sądowego. Do zgłoszenia podwyższenia kapitału zakładowego należy dołączyć:
a) uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego,
b) oświadczenie o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym,
c) oświadczenie wszystkich członków zarządu o wniesieniu całości wkładów na podwyższony kapitał zakładowy,
d) dowód uiszczenia wpisu sądowego,
e) dowód uiszczenia opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym,
f) uchwałę o zmianie umowy spółki (jeżeli podwyższenie następuje przez zmianę umowy spółki),
g) tekst jednolity umowy spółki (jeżeli podwyższenie następuje przez zmianę umowy spółki),
h) listę wspólników ze wskazaniem liczby i wartości nominalnej udziałów przysługujących każdemu z nich.

W związku z powyższym wskazać należy, że w celu podwyższenia kapitału zakładowego Spółka jest obowiązana ponieść wymienione wyżej kategorie wydatków. Ich poniesienie jest niezbędne, ponieważ warunkuje pozyskanie od udziałowców środków przeznaczonych na podwyższenie kapitału. Na mocy art. 12 ust. 4 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela nie zalicza się do przychodów podatkowych podlegających opodatkowaniu.
W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z podwyższeniem kapitału zakładowego, co związane jest z objęciem udziałów w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci prawa do wieczystego użytkowania gruntów i prawa własności.
Organ podatkowy podkreśla, że podwyższenie kapitału zakładowego spełnia funkcję gospodarczą, ponieważ daje on podstawę zabezpieczenia praw wierzycieli i rękojmię spłaty udzielonych spółce kredytów. Wysokość kapitału zakładowego jest sygnałem dla potencjalnych kontrahentów spółki, iż jej kondycja finansowa jest dobra, co buduje zaufanie i wpływa na podejmowanie określonych decyzji gospodarczych. Powyższe może się zatem istotnie przyczynić do uzyskiwania zwiększonych przychodów przez podatnika. W świetle powyższego, wydatków, które poniosła Spółka w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego trudno nie uznać za gospodarczo uzasadnionych i związanych z prowadzoną działalnością oraz zakwestionować prawo zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując w ocenie tutejszego organu podatkowego, poniesione przez Spółkę wydatki na sporządzenie aktu notarialnego, w związku ze zmianą umowy Spółki, tj.:
1. podatek od czynności cywilnoprawnych,
2. opłata za sporządzenie aktu notarialnego,
3. opłaty za sporządzenie wypisów z aktu notarialnego,
4. opłaty sądowe w związku ze zmianą i ogłoszeniem w Krajowym Rejestrze Sądowym
nie warunkują wpływu do Spółki wkładu niepieniężnego, a tym samym nie są wydatkami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów nieopodatkowanych.
Zatem uznać należy, że mimo iż należą do kosztów, których wprost nie można przyporządkować do określonego przychodu, są kosztami związanymi z działalnością gospodarczą i dotyczą zwiększenia źródeł przychodów, w związku z czym stanowią koszt uzyskania przychodów w chwili ich poniesienia na podstawie art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11.06.2007r. - jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj