Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/SD-DF/415/42/AP/07
z 23 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/SD-DF/415/42/AP/07
Data
2007.07.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
papier wartościowy
spadek


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych w drodze postępowania spadkowego mimo zapłacenia od tych dochodów podatku od spadku.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 31.05.2007r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Pani wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku z dnia 31.05.2007r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - stanu faktycznego wynika, iż na mocy postanowienia Sądu stała się Pani jednym ze spadkobierców po zmarłej siostrze.

Do spadku zostały zgłoszone m.in. dłużne papiery wartościowe – akcje o wartości 47.286 USD. Wartość ta została określona przez C. na dzień ustalenia spadku. Po przeliczeniu przez Bank wg kursu na ten dzień kwota ta wyniosła dla każdego ze spadkobierców po 38.558,72 PLN. Podatek od spadków i darowizn zapłaciła Pani łącznie od całej masy spadkowej przypadającej w udziale na Panią. Po zapłaceniu podatku spadkowego spadkobiercy musieli dać dyspozycje Bankowi sprzedaży tych akcji. Ich wartość w momencie sprzedaży została określona przez Bank na kwotę 44.150 USD i po takiej cenie zostały sprzedane, co dało kwotę dla każdego ze spadkobierców po 35.333,35 PLN. Zatem podatek od spadków i darowizn został policzony i zapłacony od kwoty wyższej o 3.225,47 PLN. Spadkobiercy dostali od Banku informację PIT-8C z wykazanym przychodem z tytułu sprzedaży w/w papierów wartościowych w kwocie 35.333,35 PLN.

Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych w drodze postępowania spadkowego mimo zapłacenia od tych dochodów podatku od spadku.

Zdaniem wnioskodawcy przychód wykazany w informacji PIT-8C winien być zwolniony z podatku dochodowego, bowiem zapłacenie jeszcze jednego podatku z kapitałów pieniężnych poza uiszczonym już podatkiem spadkowym jest bezzasadne. Ponadto otrzymany spadek po siostrze w istotny sposób poprawił jej warunki przebywania w Domu Opieki Społecznej, w którym z uwagi na wiek i chorobę przebywa od dwóch lat.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia uznano stanowisko Pani wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Rodzaje przychodów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostały enumeratywnie wymienione w art. 10 ust. 1 cyt. wyżej ustawy.

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 7 tej ustawy źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt. 8 lit. a)-c). Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit.a-b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:a)odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,b)realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

W myśl art. 30b ust. 2 powołanej ustawy dochodem uzyskanym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających jest osiągnięta w roku podatkowym:1)różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,

1)różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,2)różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a.

Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. W myśl art. 9 ust. 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku lub darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadku i darowizn. Wszelkie odstępstwa od konstytucyjnej zasady wyrażonej w art. 84 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997r Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 78 poz. 483 z późn. zmian.), a zobowiązującej każdego podatnika do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych są możliwe jedynie wówczas, jeżeli zostały dokładnie określone, a więc gdy ustawodawca wyraził swoją wolę w sposób nie budzący wątpliwości. Żaden przepis cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zwalnia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku.

Z załączonych dokumentów wynika, iż odziedziczyła Pani majątek spadkowy w łącznej kwocie 197.639 PLN, zatem biorąc pod uwagę Pani sytuację finansową i zdrowotną zapłacenie podatku od dziedziczonych akcji nie powoduje zagrożenia Pani egzystencji. Wysokość zapłaconego podatku spadkowego w części przypadającej na sprzedane akcje winna Pani zatem obliczyć samodzielnie uwzględniając udział procentowy nabytych w drodze spadku akcji do ogólnej kwoty masy spadkowej. Następnie obliczony udział procentowy należy pomnożyć przez zapłacony podatek od spadku i darowizn. Wyliczona w ten sposób kwota stanowi koszt uzyskania przychodu akcji nabytych w drodze postępowania spadkowego, o którą może Pani pomniejszyć dochód wykazany w zeznaniu PIT-38 do opodatkowania.

W związku z powyższym zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 i ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po zakończeniu roku podatkowego winna Pani złożyć w terminie określonym w ust. 1 tego artykułu odrębne zeznanie według ustalonego wzoru (PIT-38) o wysokości uzyskanego w roku podatkowym dochodu z kapitałów pieniężnych i dokonać zapłaty w tym terminie należnego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj