Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/SD-DF/415/26/AP/07
z 11 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/SD-DF/415/26/AP/07
Data
2007.06.11



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
opodatkowanie
zakup akcji


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy zasad i sposobu opodatkowania dochodu uzyskanego w związku z realizacją programu poprzez:odpłatne zbycie opcji przed terminem objęcia akcji, odpłatne zbycie akcji nabytych w trybie realizacji opcji,odpłatne zbycie akcji przyznanych nieodpłatnie.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.03.2007r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Pani wyrażone we wniosku jako prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku z dnia 26.03.2007r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - stanu faktycznego wynika, iż:

- jest Pani polskim rezydentem - pracownikiem podmiotu mającego siedzibę w Polsce, którego jedynym udziałowcem jest spółka mająca siedzibę na terytorium Stanów Zjednoczonych, należąca do międzynarodowej grupy (korporacji) podmiotów gospodarczych powiązanych kapitałowo w ramach korporacji wprowadzony został składający się z dwóch części program motywacyjny dla pracowników wszystkich podmiotów należących do grupy,

- zgodnie z tym programem pracownicy są uprawnieni do otrzymania określonej ilości opcji na zakup akcji oraz do otrzymania zastrzeżonych akcji kapitału zakładowego spółki notowanej na giełdzie nowojorskiej,realizacja pierwszej części programu polega na przydzieleniu pracownikowi opcji na zakup akcji po z góry ustalonej cenie realizacji opcji, która może być niższa lub wyższa od ceny rynkowej nabywanych w ten sposób akcji, obowiązującej w dniu faktycznego nabycia akcji. Zakupione opcje pracownik może zbyć na giełdzie nowojorskiej, przed dniem terminu objęcia akcji.

- realizacja drugiej części programu (długoterminowy program motywacyjny) przewiduje przyznawanie i przydzielanie pracownikom nieodpłatnie zastrzeżonych akcji które po upływie trzech lat mogą być zbyte na giełdzie papierów wartościowych,w wyniku realizacji w/w programu za 2003 rok dokonała Pani zakupu opcji na akcje w 2006 roku i w tym samym roku sprzedała zakupione opcje na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku,

- w przypadku dokonania zakupu kolejnych przyznanych opcji ma Pani zamiar powstrzymać się z ich sprzedażą do momentu objęcia akcji, który nastąpi w wyniku realizacji praw wynikających z nabytych uprzednio instrumentów finansowych.ponadto w wyniku realizacji drugiej części programu zostały Pani przyznane w latach 2003-2004 kolejne transze zastrzeżonych akcji, które w chwili obecnej może Pani zbyć.

Pytanie dotyczy zasad i sposobu opodatkowania dochodu uzyskanego w związku z realizacją programu poprzez:odpłatne zbycie opcji przed terminem objęcia akcji, odpłatne zbycie akcji nabytych w trybie realizacji opcji,odpłatne zbycie akcji przyznanych nieodpłatnie .

Zdaniem wnioskodawcy dochód uzyskany z w/w tytułów podlegał będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast samo przyznanie i zakup opcji oraz moment przyznania, otrzymania i uwolnienia akcji do sprzedaży nie rodzi powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia uznano stanowisko Pani wyrażone we wniosku jako prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:a)odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,b)realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się również przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających (art. 17 ust. 1 pkt 10 tej ustawy). Stosownie do art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2005 r Nr 183, poz. 1538) instrumentami finansowymi są:

1) papiery wartościowe; 2) niebędące papierami wartościowymi:a)tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania,b)instrumenty rynku pieniężnego,c)finansowe kontrakty terminowe, oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe,

a)opcje kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych, opcje na stopy procentowe, opcje walutowe, opcje na takie opcje, oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie,b)prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od wartości oznaczonych co do gatunku rzeczy, określonych rodzajów energii, mierników i limitów wielkości produkcji lub emisji zanieczyszczeń (pochodne instrumenty towarowe), c)inne instrumenty, jeżeli zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium państwa członkowskiego lub są przedmiotem ubiegania się o takie dopuszczenie.

Zgodnie z art. 3. w/w ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o: 1) papierach wartościowych rozumie się przez to:a)akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz.1037, z późn. zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego, b)inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).

W/w definicja obejmuje swoim zakresem również przyznaną osobom uprawnionym opcję, czyli prawo do nabycia akcji spółki.Uzyskane przez Panią prawa (opcje) na zakup akcji stanowią papier wartościowy, a zatem przychód uzyskany z realizacji tych praw (opcji) należy zakwalifikować do źródła, jakim są kapitały pieniężne określone w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zasady opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych zawiera art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Z treści tego przepisu wynika, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30b ust. 2 dochodem uzyskanym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających jest osiągnięta w roku podatkowym :różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a.

Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. W myśl art. 23 ust 1 pkt. 38 za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych.

Natomiast art. 23 ust. 1pkt 38a określa, iż za koszty uzyskania przychodów nie uważa się również wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia – o ile wydatki te stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych. Na podstawie art. 30b ust. 5 ustawy o pdof. dochodów ze zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz 30c tej ustawy.

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 i ust. 4 pkt 2 wymienionej wyżej ustawy w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym jest zobowiązany wykazać w odrębnym zeznaniu podatkowym sporządzonym wg ustalonego wzoru (PIT-38) dochody uzyskane z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj