Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PDP/423-14/06
z 12 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-14/06
Data
2007.02.12



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
koszty uzyskania przychodów
moment powstania obowiązku podatkowego
obowiązek podatkowy
obowiązek składania deklaracji
podatek dochodowy od osób prawnych
wspólnota mieszkaniowa
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Jakie obowiązki od 01.01.2007 roku dla wspólnoty mieszkaniowej wynikają z nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z roku 2005 Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 11.12.2006 r. (data wpływu do Urzędu 15.12.06 r.) wraz z wniesionym uzupełnieniem w dniu 05.01.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego od osób prawnych w zakresie obowiązków podatkowych, jakie musi spełnić wspólnota od 01.01.2007 roku tj. po upływie obowiązywania zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny opisany przez podatnika:
W złożonym uzupełnieniu do wniesionego zapytania, Wspólnota wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zwolnienie od płacenia podatku od uzyskanych dochodów i składania deklaracji przez Wspólnotę mając na uwadze nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , która obowiązuje od 01.01.2007 roku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej zajmuje się utrzymaniem nieruchomości wspólnej w zakresie: remontów i bieżącej konserwacji, ponoszenia opłat za dostawy energii elektrycznej, gazu, wody, ubezpieczenia nieruchomości oraz utrzymaniu jej w porządku i czystości. Wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej pokrywane są z zaliczek wnoszonych przez właścicieli lokali. W myśl art. 7 § 1 Ordynacji podatkowej podatnikiem jest osobo fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. W świetle art. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, iż przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Wspólnota Mieszkaniowa funkcjonuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 80 z 2000 r. poz. 903 ze zm.) i jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej . W związku z powyższym wspólnota mieszkaniowa należy do podmiotów podlegających przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z roku 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm.) i tak zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 16 listopada 2006 r.

Wspólnota Mieszkaniowa:
- pytanie 1 deklaracje podatkowe, które będą musiały być składane przez Wspólnotę oraz tryb ich składania - zgodnie z art. 25 ust. 1 w/w ustawy, podatnicy są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Powyższe zaliczki podatnik uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni – po myśli art. 25 ust. 1a. A więc znika obowiązek składania deklaracji CIT-2 od 01.01.2007 roku – w związku powyższym stanowisko wspólnoty w tej kwestii jest poprawne,
- pytanie 2 odprowadzanie zaliczek co kwartał z tytułu podatku - zgodnie z art. 25 ust. 1b w/w ustawy, podatnicy rozpoczynający działalność , w pierwszym roku podatkowym oraz mali podatnicy, mogą wpłacać zaliczki kwartalnie w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. Przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego. Przez małego podatnika – w myśl art. 4a ust.10 w/w ustawy – rozumie się podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000euro i na rok 2007 wynosi ona 3.180.000zł. ( i w tym miejscu podatnik musi odnieść się do roku poprzedniego). Jeżeli tak , to zaliczki kwartalne – po myśli art. 25 ust.1c – za okres od pierwszego do przedostatniego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Natomiast za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego tj. grudnia. Ostateczne rozliczenia podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego za ten rok. Jeżeli podatnik wybierze kwartalne rozliczenie wpłaty zaliczek to , w myśl art. 25 ust. 1e, ma obowiązek w terminie do dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody tj. do dnia 20 lutego 2007 roku – w kwestii terminu złożenia w/w zawiadomienia stanowisko wspólnoty jest niepoprawne,
* - pytanie 3 zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych opodatkowaniu nie podlegają dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, natomiast opodatkowaniu będą podlegać dochody z innych źródeł - zgodnie z przepisami art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody wspólnot mieszkaniowych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną - w tym przypadku - przez Wspólnotę mieszkaniową , składają się wpływy z opłat pobieranych przez lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania. Wynika to z ustaw w oparciu, o które funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkaniowymi (ustawa o własności lokali). Mając powyższe na uwadze , wszystkie dochody – ustalone zgodnie z art. 7 ust. 2 w/w ustawy jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym - uzyskane z gospodarki zasobami mieszkalnymi , wymienione w piśmie wspólnoty tj:
- różnica pomiędzy zaliczką wpłacaną przez właścicieli i Gminę Kraków a poniesionymi kosztami na eksploatację i media (w tym również dodatkowe naliczenia za udostępnienie lokatorom dodatkowych pomieszczeń , światła w piwnicach),
- różnica pomiędzy wpłatą właścicieli i Gminy Kraków na fundusz remontowy a poniesionymi kosztami na remont,
- odsetki od nieterminowych wpłat (czynszów) lokatorów,
- rzeczywisty zwrot kosztów zużytej wody przez sklep,
- zwrot kosztów postępowań sądowych w sprawie gospodarki zasobami mieszkaniowymi,w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów korzystają ze zwolnienia po myśli art. 17 ust. 1 pkt 44 pow. ustawy i w tej części stanowisko jest poprawne.

Natomiast opodatkowaniu podlegać będą dochody (a nie przychody) z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatnika, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy. W przypadku Państwa Wspólnoty będzie to dochód uzyskany z wynajmu:
- powierzchni na reklamę,
- wózkowni,
- pomieszczeń dodatkowych,
- oraz zapłata za korzystanie z budynku przez firmę internetową,
- odsetki bankowe uzyskane od zgromadzonych lokat z gospodarki zasobami mieszkaniowymi (zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych odsetki uzyskane od lokat bankowych nie są opodatkowane, natomiast winny być uwzględnione w przychodach wspólnoty), w tej części stanowisko wspólnoty jest niepoprawne.

- pytanie 4 koszty uzyskania przychodów”- podatnik stoi na stanowisku, że przychód uzyskany z działalności gospodarczej winien być w całości opodatkowany . W tym przypadku przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jasno określają , iż przedmiotem opodatkowania jest dochód czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania- art. 7 ust. 2. Należy tu mieć na uwadze również przepisy art. 15 ust. 2 ww. ustawy, mówiący że jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. A więc ustalając podstawę do opodatkowania z określonej działalności gospodarczej, należy mieć na uwadze ww. artykuły. W tym przypadku stanowisko wspólnoty jest błędne.

- pytanie 5 moment zaistnienia obowiązku podatkowego – w przypadku wynajmu powierzchni reklamowych, wynajmu wózkowni,pomieszczeń dodatkowych Wspólnoty oraz za korzystanie z budynku przez firmę internetową zdaniem pytającego przychód powstaje w ostatnim dniu danego miesiąca. Zgodnie z przepisami art. 3c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Mając powyższe na uwadze, jeżeli strony tak uzgodniły, to stanowisko wspólnoty jest poprawne,

- pytanie 6 zwolnienie z płacenia podatku – zdaniem podatnika brak jest progów dochodowych zwalniających Wspólnotę z obowiązku opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym pow. wyż. jasno określa, iż przedmiotem opodatkowania jest dochód ustalony zgodnie z art.7 ust.2 do którego stosuje sie stawkę 19% po myśli art.19 ustawy . Stanowisko wspólnoty w tym przypadku jest prawidłowe, ponieważ w ustawie o podatku dochodowym nie ma progów podatkowych, stanowisko wspólnoty jest poprawne,

- pytane 7 dot. podatku VAT – na powyższe pytanie zostanie wydane odrębne postanowienie.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta uznaje stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia wobec wnioskodawcy nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj