Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR2/423-71/07/AB/2
z 26 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR2/423-71/07/AB/2
Data
2007.07.26



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
kurs waluty
odsetki
prowizje bankowe
rachunek bankowy
rachunek walutowy
waluta obca


Pytanie podatnika
Po jakim kursie ewidencjonować narosłe odsetki na walutowym rachunku bankowym oraz pobierane przez bank prowizje z rachunku walutowego,


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9 maja 2007r. (data wpływu do Urzędu 11.05.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj:

- po jakim kursie ewidencjonować narosłe odsetki na walutowym rachunku bankowym,

- po jakim kursie ewidencjonować pobierane przez bank prowizje z rachunku walutowego,

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonuje transakcji, w wyniku których następują rozliczenia w walucie obcej – euro lub dolar amerykański. Waluta otrzymana od kontrahenta wpływa na rachunek walutowy prowadzony w polskim banku. W zależności od potrzeb jest ona zamieniana na złotówki (tej sytuacji nie dotyczy zapytanie) i przekazywana na konto złotówkowe podatnika lub jest pozostawiana na rachunku walutowym do momentu, w którym realizowana będzie płatność walutowa. Z rachunku walutowego dokonywane są zapłaty za zobowiązania walutowe wynikające z zaciągniętych pożyczek oraz z tytułu zakupionych towarów i usług. W swoim wniosku Podatnik podkreśla, że nie dokonał wyboru metody rozliczania różnic kursowych w oparciu o przepisu o rachunkowości, o której mowa w art. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc zastosowanie w sprawie będącej przedmiotem wniosku mają zasady określone w art. 15a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedmiotowym wnioskiem Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. po jakim kursie ewidencjonować narosłe odsetki na walutowym rachunku bankowym,

2. po jakim kursie ewidencjonować pobierane przez bank prowizje z rachunku walutowego.

Ad. 1 Według Podatnika, w momencie dopisania do salda rachunku walutowego kwoty odsetek w walucie nie dochodzi do zastosowania żadnego faktycznego kursu. Waluta nie zostaje przez bank zakupiona, bądź sprzedawana, zatem w szczególności kurs kupna banku nie ma w tym przypadku zastosowania. Zdaniem Strony, zastosowanie znajdzie tutaj art. 15a ust. 4 w/w ustawy, zgodnie z którym Spółka powinna przeliczyć wartość waluty według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dopisania przez bank odsetek do rachunku.

Ad. 2 Zdaniem Spółki, także w momencie pobrania przez bank z rachunku walutowego prowizji w walucie obcej nie dochodzi do zastosowania jakiegokolwiek faktycznego kursu waluty. Waluta, która uprzednio wpłynęła na rachunek lub została zakupiona powinna być zaewidencjonowana po przeliczeniu według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień pobrania prowizji.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja w zakresie kursu, po jakim Spółka winne przeliczyć narosłe odsetki na walutowym rachunku bankowym oraz pobierane przez bank prowizje z rachunku walutowego jest prawidłowa.

Ad. 1 Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. - Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Przychody w walutach obcych, stosownie do art. 12 ust. 2 w/w ustawy, przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Dodatkowo, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy, do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych lecz nie otrzymanych odsetek od należności (...). Przychody z tytułu odsetek powstają na zasadzie kasowej, a zatem dniem uzyskania przychodu jest dzień postawienia odsetek do dyspozycji podatnika bądź dzień ich kapitalizacji (dopisania do kwoty głównej, stanowiącej podstawę naliczania odsetek). Powyższe oznacza, że dzień uzyskania przychodu z tytułu odsetek jest jednocześnie dniem ich faktycznego otrzymania. W ocenie Naczelnika tut. Urzędu, sposób przeliczenia odsetek od dodatniego salda na rachunku walutowym winien być uzależniony od tego, czy podatnik otrzymuje odsetki w walucie obcej, czy też w walucie krajowej. Jeżeli odsetki wpłyną na rachunek w walucie obcej (lub zostaną skapitalizowane), to przychody z tytułu tych odsetek należy przeliczyć według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich otrzymania. Jeżeli natomiast podatnik otrzymuje odsetki w walucie polskiej, tzn, bank odkupuje od podatnika walutę obcą i przekazuje jej równowartość w walucie krajowej, wówczas zasadne jest przyjęcie kursu faktycznie zastosowanego, tj. kursu, po jakim bank nabył walutę obcą od podatnika. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że odsetki od dodatniego salda na rachunku walutowym wpływają na ten rachunek. Zatem, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, w przypadku dopisania do salda rachunku walutowego kwoty odsetek w walucie obcej, Spółka osiągnie przychód w walucie obcej i do jego przeliczenia na złote winna zastosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich otrzymania Dodatkowo Naczelnik Urzędu wyjaśnia, że podstawę zastosowania w/w kursu stanowi art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a nie – jak wskazuje Strona w swoim wniosku – art. 15a ust. 4 w/w ustawy. Powołany przez Spółkę art. 15a ust. 4 ma zastosowanie do ustalania różnic kursowych, które w sprawie będącej przedmiotem pytanie nie występują. Otrzymanie odsetek w walucie obcej związane jest z uzyskaniem przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy, ewentualne różnice kursowe powstaną wówczas, gdy pochodzące z odsetek środki w walucie obcej Spółka wykorzysta do uregulowania zobowiązania lub wydatkuje w jakikolwiek inny sposób. Wówczas do ustalenia różnic kursowych zastosowanie znajdzie art. 15a ust. 2 pkt 3 lub ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. 2 Zgodnie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 4e w/w ustawy, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Co do zasady, w przypadku kosztów w postaci prowizji bankowych mamy do czynienia z kosztami pośrednio związanymi z przychodami osiąganymi przez podatnika, a więc dzień poniesienia tego kosztu dla celów podatkowych jest jednocześnie dniem jego faktycznej zapłaty. Mając powyższe na względzie, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu, zasadne jest przyjęcie do przeliczenia za złote prowizji bankowej zapłaconej w walucie obcej kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, tj. dzień pobrania przez bank prowizji z rachunku walutowego.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj