Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB I-2/415-45/07
z 12 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB I-2/415-45/07
Data
2007.09.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
odszkodowania


Pytanie podatnika
Czy kwota wypłacona z tytułu odszkodowania otrzymanego od byłej spółki powinna być uwzględniona w rozliczeniu rocznym ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
  • art. 9, art. 14 ust. 2 pkt 12, art, 21 ust. 1 pkt 3 lit. e) oraz art. 30 c ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
  • uznaje za nieprawidłowe przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 15.06.2007r. ( wpływ do Urzędu dnia 02.07.2007r. ) stanowisko w sprawie rocznego rozliczenia kwoty wypłaconej z tytułu odszkodowania otrzymanego od byłej Spółki.

W dniu 02.07.2007r. złożył Pan w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania tych przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego.

W chwili obecnej prowadzi Pan działalność gospodarczą w spółce cywilnej „B”. Z tytułu tej działalności opłaca Pan podatek dochodowy wg. zasad określonych w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19% podstawy obliczenia podatku. Wcześniej był Pan wspólnikiem w innej spółce cywilnej. W poprzedniej spółce miał miejsce pożar budynków wraz z innymi składnikami majątkowymi spółki. Majątek spółki był ubezpieczony, dlatego firma wystąpiła o odszkodowanie do ubezpieczyciela.W tzw. międzyczasie wystąpił Pan ze spółki i założył inną firmę, w której aktualnie prowadzi działalność gospodarczą. Obecnie na Pana konto wpłynęło odszkodowanie przysługujące Panu z tytułu uczestnictwa w poprzedniej spółce. Firma potrąciła 19% podatek dochodowy, pomniejszając o niego kwotę przekazaną Panu.

Na tle przestawionego stanu faktycznego stawia Pan pytanie, czy w sytuacji, gdy podatek odprowadziła spółka to rozliczenie podatnika z urzędem skarbowym na podstawie wystawionego PIT – 11, za pomocą PIT – 37, jeśli chodzi o rozliczenie roczne, jest formalnie prawidłowe. Zdaniem Pana, po zakończonym roku podatkowym na podstawie informacji PIT – 11 dokona Pan rozliczenia otrzymanego odszkodowania w zeznaniu podatkowym PIT -37.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanowiska, tutejszy organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do zapisu art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. e ) ww. cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych z wyjątkiem odszkodowania za szkody dotyczące składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ww. ustawy - przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.Stosownie do powołanego powyżej przepisu odszkodowanie za szkody dotyczące składników majątku związanego z działalnością gospodarczą stanowi źródło przychodu jakim jest działalność gospodarcza i powstaje w dacie faktycznej wypłaty odszkodowania.

Z przedstawionego stanu sprawy wynika, iż w dacie faktycznej wypłaty odszkodowania nie był Pan już wspólnikiem Spółki, co oznacza, że otrzymał Pan świadczenie od pozostalych wspołników Spółki związane z przysługującym mu rozliczeniem finansowym w trybie art. 871 kodeksu cywilnego. Artykuł ten określa ogólne zasady rozliczenia wspólnika występującego ze spólki. Uchwała lub umowa spółki może określać odmienne zasady.

Zatem świadczenie jakie Pan otrzymał miało charakter prawny – dochodu z uczestnictwa w poprzedniej spółce - rozliczonego w ramach art. 871 § 2 k.c., tj. wypłacono Panu w pieniądzu część wartości majątku wspólnego równą części wartości odszkodowania.

Reasumując powyższe, wypłacona kwota z tytułu odszkodowania będzie stanowiła przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Uzyskany z powyższego tytułu dochód będzie podlegał opodatkowaniu wg zasad opodatkowania podatkiem liniowym, albowiem w dacie otrzymanego świadczenia - zgodnie z wyborem uprzednio dokonanym przez Pana - wszystkie dochody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają 19% podatkowi.

Zatem stanowisko, iż rozliczenia kwoty otrzymanego odszkodowania może Pan dokonać w rocznym zeznaniu PIT -37 jest nieprawidłowe.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj