Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/443-94/05/PG/793
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/443-94/05/PG/793
Data
2006.01.04



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
koszt
podstawa opodatkowania
zaliczka


Pytanie podatnika
Jaką kwotę należy wykazać na fakturze dokumentującej otrzymaną na poczet eksportu zaliczkę, czy kwotę faktycznie otrzymanych pieniędzy (pomniejszoną o koszty bankowe), czy może kwotę przelewu powiększoną ó potrącone koszty bankowe (kwotę faktycznie wysłaną przez kontrahenta)?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t j.: Dz. U. z 2005 r: Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony znak: NRp/2779/OŚ z dnia 12.10.2005 r. (doręczonego w dniu 21.10.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w części dotyczącej zapytania nr 2 stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik przedstawia następujący stan faktyczny: Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności dokonuje eksportu towarów do krajów poza terytorium Wspólnoty, dla części tych transakcji przed wysłaniem towaru Firma otrzymuje od zagranicznego nabywcy zaliczki na poczet przyszłych dostaw. Podczas wpływu środków pieniężnych na rachunek Firmy z części przesłanych środków bank potrąca prowizję za przelew, co powoduje, że kwota otrzymanych środków pieniężnych jest mniej sza niż ta, którą wysłał kontrahent.

W związku z powyższym wątpliwości Spółki dotyczą rozstrzygnięcia kwestii, jaką kwotę należy wykazać na fakturze dokumentującej otrzymaną na poczet eksportu zaliczkę, czy kwotę faktycznie otrzymanych pieniędzy (pomniejszoną o koszty bankowe), czy może kwotę przelewu powiększoną ó potrącone koszty bankowe (kwotę faktycznie wysłaną przez kontrahenta).

Zdaniem Podatnika właściwym sposobem postępowania w takiej sytuacji jest wykazywanie na fakturze kwoty wysłanej przez kontrahenta bez potrącania kosztów bankowych, gdyż to właśnie ta kwota stanowi zapłatę za eksport towarów.

Naczelnik tut. Urzędu potwierdza słuszność stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności (art. 19, ust. 12 ustawy o VAT).

Oznacza to, że podatnik który na poczet eksportu towarów otrzymał jakąkolwiek należność (przedpłatę, zaliczkę itp.), wykazuje z tego tytułu sprzedaż opodatkowana stawką 0 %, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż kontrahent wpłaca całą wartość uzgodnionej zaliczki, stanowiącej często równowartość 100 % dostawy, a potrącone koszty bankowe stanowią rozliczenia między bankiem, a Wnioskodawcą.

Zatem w przedmiocie zapytania stwierdzić należy, iż obowiązek podatkowy w tym przypadku dotyczy kwoty zaliczki wysłanej przez kontrahenta. Koszty bankowe niezależne od kontrahenta, pobierane przez bank z rachunku Wnioskodawcy mimo, że wpływają na obniżenie otrzymanej kwoty należności, nie stanowią w tym przypadku tytułu do obniżenia podstawy opodatkowania od zaliczek na poczet eksportu.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika, orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj