Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-152/12/MK
z 21 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-152/12/MK
Data
2012.11.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
małżeństwo
podatek od czynności cywilnoprawnych
przedmiot opodatkowania
przedsiębiorstwa
spółka jawna
wkłady do spółki
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca jest zobowiązany zapłacić 0,5% podatek od czynności cywilnoprawnych od wniesionego aportem przedsiębiorstwa do założonej przez siebie i żonę spółki jawnej?



Wniosek ORD-IN 880 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2012 r. (data wpływu – 23 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy spółki – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 23 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy spółki.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej w zakresie kompleksowej obsługi i sprzedaży samochodów. Zgodnie z ustawą o rachunkowości Pańskie przedsiębiorstwo prowadzi księgi handlowe. Jest Pan czynnym podatnikiem VAT, zaś prowadzona działalność jest opodatkowana ww. podatkiem w pełnym zakresie.

Ponadto w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje Pan ujęte w ewidencji środków trwałych budynki, urządzenia i środki transportu amortyzowane wg stawek określonych w wykazie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W opisanym przedsiębiorstwie pracuje również Pańska żona jako osoba współpracująca.

Dodatkowo pragnie Pan zaznaczyć, że budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza stanowią własność Pana i żony w udziałach wynoszących #189; ich części.

Obecnie wspólnie z żoną zamierza Pan założyć spółkę jawną, do której chce wnieść aportem całe swoje przedsiębiorstwo, zaś żona – należące do niej udziały w nieruchomościach.


Wobec powyższego zadano następujące pytanie.


Czy jest Pan zobowiązany zapłacić 0,5% podatek od czynności cywilnoprawnych od wniesionego aportem przedsiębiorstwa do założonej przez siebie i żonę spółki jawnej...


Zdaniem Pana, nie powinien płacić 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych od wniesionego przez siebie aportem przedsiębiorstwa, ponieważ poza zmianą osobowości prawnej nic się nie zmieni w przedmiocie prowadzonej działalności gospodarczej, jak również w majątku, którym będzie dysponować nowo powstała spółka jawna.

Zmiana osobowości prawnej ma na celu uporządkowanie spraw prawnomajątkowych Pana i żony oraz zabezpieczenie kontynuacji działalności gospodarczej na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń jakie mogą się Panu zdarzyć.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pana w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki i jej zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.


Przy czym zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:


  1. przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

    1. także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.


Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt. 1 ww. ustawy przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie - stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany. Natomiast stosownie do ust. 5 pkt. 1 , w przypadku spółki osobowej, umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Pojęcie spółki osobowej wyjaśnione zostało w art. 1a pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którego treścią użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Z treści wniosku wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej w zakresie kompleksowej obsługi i sprzedaży samochodów, w ramach której wykorzystuje ujęte w ewidencji środków trwałych budynki, urządzenia i środki transportu. W opisanym przedsiębiorstwie pracuje również Pańska żona jako osoba współpracująca. Budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza stanowią własność Pana i żony w udziałach wynoszących #189; ich części. Obecnie wspólnie z żoną zamierza Pan założyć spółkę jawną, do której chce wnieść aportem całe swoje przedsiębiorstwo, zaś żona – należące do niej udziały w nieruchomościach.

Odnosząc się do tak przedstawionego stanu faktycznego, jak również zadanego pytania wyjaśnić należy, że wniesienie aportu do spółki jako czynność czysto techniczna, będąca następstwem zawarcia lub zmiany umowy spółki, jest czynnością wtórną do faktu zawarcia umowy spółki i jako czynność nie wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem.

Należy jednak wskazać, iż w przedstawionej we wniosku sytuacji opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, co wynika z zacytowanego art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) podlegać będzie umowa spółki.

W przypadku więc zawarcia umowy spółki jawnej, obowiązek podatkowy na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Obowiązek taki, co wynika wprost art. 4 pkt 9 ww. przy umowie spółki cywilnej – ciąży na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki - na spółce.

Natomiast podstawę opodatkowania, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) przy zawarciu umowy spółki stanowić będzie wartość wkładów do spółki osobowej. Z kolei stawka podatku w przypadku umowy spółki określona została w art. 7 ust. 1 pkt 9 i wynosi ona 0,5%.

Reasumując, w opisanej we wniosku sytuacji, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie w związku z zawarciem umowy spółki jawnej, a nie na skutek wniesienia aportu, czy też zmiany umowy spółki. Z planowaną czynnością, dla Pana, nie będą wiązać się żadne obowiązki wynikające z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż, zgodnie z treścią art. 4 pkt 9 ustawy, obowiązek podatkowy z tego tytułu ciążył będzie na nowo powstałej spółce jawnej.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 270).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj